Samochodem do Chorwacji – co warto wiedzieć?
samochodem do Chorwacji

Chorwacja to kraj zdecydowanie wart odwiedzenia. Interesujące są tu zarówno dalmackie zabytki z Dubrownikiem na czele, jak i interesująca przyroda, której najpiękniejsze fragmenty to między innymi Park Narodowy Jezior Plitwickich czy inne parki nardowe. Niewątpliwym atutem Chorwacji jest również długa linia brzegowa i interesujące plaże i kurorty, w których można zarówno świetnie się bawić jak i wypocząć. To wszystko wpływa na to, że Chorwacja chętnie odwiedzana jest przez turystów z Polski. Część osób wybiera samolot, duża grupa odwiedzających decyduje się jednak na transport autem. To właśnie z myślą o nich powstał poniższy artykuł. Jeśli wybierasz się samochodem do Chorwacji dowiesz się tu między innymi tego jakie są potrzebne dokumenty, czym różnią się przepisy, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu, ile kosztują chorwackie autostrady oraz tego jakie są limity celne przy przekraczaniu granicy.

Dokumenty wymagane w Chorwacji

Chorwacja jest jednym z najmłodszych członków Unii Europejskiej, do której przystąpiła w roku 2013. Kraj ten nie jest jednak członkiem Strefy Schengen, więc przekraczając jego granicę musimy liczyć się z kontrolą graniczną. Aby wjechać na teren Chorwacji nie jest jednak wymagany paszport, wystarczy jedynie dowód osobisty. Wjeżdżając samochodem powinniśmy posiadać również jego dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. W Chorwacji honorowane jest polskie ubezpieczenie OC więc nie ma konieczności posiadania zielonej karty.

W Chorwacji nie ma sprecyzowanych przepisów co do poruszania się po kraju pożyczonym autem. Jeśli w samochodzie nie przebywa z nami osoba wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel, warto pomyśleć o sporządzeniu upoważnienia w języku angielskim lub chorwackim. Wzór takiego upoważnienia znaleźć można tutaj.

 Wymagane w Chorwacji dokumenty to:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy dla kierującego pojazdem,
  • ubezpieczenie OC samochodu.

Przepisy drogowe w Chorwacji

Jadąc samochodem do Chorwacji należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych, które zbliżone są do tych obowiązujących w Polsce. Co prawda, niektóre znaki drogowe trochę się różnią, różnice są jednak na tyle niewielkie i intuicyjne, że nie powinno nam to sprawiać problemów. W Chorwacji nie trzeba jeździć na światłach w dzień, a dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy wynosi aż pół promila (chyba, że kierowca ma poniżej 24 lat – wtedy limit to 0,00 promila). Do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Chorwacji należą: trójkąt bezpieczeństwa, apteczka, dodatkowy komplet żarówek czy kamizelka odblaskowa.

Znak drogowy w Chorwacji informujący o wjeździe do miasta.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Chorwacji, o których warto pamiętać:

  • ograniczenia prędkości w Chorwacji: 130 km/h (autostrada), 110 km/h (droga ekspresowa), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym),
  • dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,50 promila dla kierowców powyżej 24 lat, 0,00 promila dla kierowców poniżej 24 lat oraz kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony,
  • jazda z włączonymi światłami mijania  jest obowiązkowa w nocy i podczas złych warunków atmosferycznych,
  • zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno z tyłu, jak i z przodu jest obowiązkowe,
  • kamizelka odblaskowa dla osób opuszczających pojazd na drogach poza terenem zabudowanym jest obowiązkowa,
  • minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika w oponach letnich wynosi 1,6 mm, w zimowych 4 mm,
  • używanie opon zimowych jest obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia,
  • używanie opon z kolcami jest zabronione,
  • rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji:

  • posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe,
  • apteczka jest obowiązkowa,
  • posiadanie gaśnicy nie jest obowiązkowe,
  • posiadanie linki holowniczej nie jest obowiązkowe,
  • posiadanie koła zapasowego nie jest obowiązkowe,
  • posiadanie gaśnicy nie jest obowiązkowe, ale jest zalecane,
  • posiadanie dodatkowego kompletu żarówek jest obowiązkowe.

Wymagane wyposażenie samochodu w Chorwacji jest trochę inne niż w Polsce. Do głównych różnic należy to, że w Chorwacji wymagane jest posiadanie zapasowego kompletu żarówek oraz apteczki, nie jest wymagane jednak posiadanie gaśnicy. Chorwacja podobnie jak Polska ratyfikowała jednak Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym, zgodnie z którą przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia samochodu dotyczą samochodów zarejestrowanych w danym kraju. Według tych przepisów jeśli poruszamy się po Chorwacji samochodem zarejestrowanym w Polsce musimy posiadać jedynie wyposażenie wymagane w Polsce.

Niestety w praktyce, policjanci czasem próbują karać mandatami za brak obowiązkowego chorwackiego wyposażenia. Teoretycznie, dlatego że w wielu krajach, które podpisały konwencję policja próbuje dawać mandaty za brak wyposażenia. Według nas jadąc samochodem do Chorwacji warto doposażyć się w apteczkę i dodatkowy komplet żarówek, jeśli jednak nie zamierzacie tego robić warto zapoznać się z artykułem, w którym opisujemy szerzej konwencję wiedeńską i prawo dotyczące wyposażenia samochodu za granicą. Artykuł ten znajdziecie tutaj.

Jeśli wybierasz się do Chorwacji zajrzyj do naszego filmu o jednej z największych chorwackich wysp – Wyspie Pag:

Ceny autostrad w Chorwacji

Korzystanie z autostrad w Chorwacji jest płatne. W kraju nie wprowadzono jednak systemu winiet, a płatności pobierane są na konkretnych odcinkach. Opłata zależy od długości pokonywanego płatnego odcinka oraz od kategorii pojazdu, jakim się poruszamy. Średnio koszt przejazdu odcinka 100 km chorwackimi autostradami to około 20 kun (ok. 12 zł) dla pojazdów z kategorii IA, około 40 kun (ok. 24 zł) dla pojazdów z I kategorii oraz około 60 kun (ok. 36 zł) dla pojazdów z kategorii II.

kategorie pojazdów autostrady chorwacja
Kategorie pojazdów na płatnych chorwackich drogach, źródło: hac.hr

W kategorii IA mieszczą się motocykle i motorowery, również takie z boczną przyczepą. Kategoria I to samochody o masie do 3,5 tony oraz 1,9 metra wysokości. W kategorii II samochody o masie do 3,5 tony oraz powyżej 1,9 metra wysokości oraz samochody z kategorii I posiadające przyczepę.

Bilet z Chorwackiej autostrady.

Opłaty za autostrady w Chorwacji można dokonywać gotówką w kunach chorwackich (euro również jest akceptowane, ale posiada słaby przelicznik) lub za pomocą karty. Poniżej aktualna na lipiec 2017 mapa płatnych dróg w Chorwacji. Chcący dowiedzieć się, ile dokładnie będzie kosztować przejazd mogą zrobić to na stronie HAC operatora chorwackich autostrad. W miejscu „Naplatna postaja” należy wybrać miejsce wjazdu, a następnie w tabeli znaleźć miejsce, gdzie autostradę będziemy opuszczać i sprawdzić wysokość opłaty dla samochodu naszej kategorii.

Mapa płatnych dróg w Chorwacji, źródło hkr.com

Co można przewieźć przez granicę z Chorwacją?

Granica słoweńsko-chorwacka i węgiersko-chorwacka – przepisy celne

Z powodu wstąpienia w 2013 roku Chorwacji w struktury Unii Europejskiej znacząco uprościły się procedury celne w przypadku przekraczania granicy Chorwacji ze Słowenią lub Węgrami. W przypadku przekraczania tych granic będziemy mogli przewieźć dużo alkoholu, produktów tytoniowych oraz spożywczych. Limity bez których nie musimy udowadniać, że produkty przeznaczone są na nasz własny użytek prezentujemy poniżej.

Alkohol:

  • 10 litrów wyrobów spirytusowych (w tym wódki),
  • 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22% (np.  sherry, porto),
  • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),
  • 110 litrów piwa.

Wyroby tytoniowe:

  • 800 sztuk papierosów,
  • 400 cygaretek,
  • 200 cygar,
  • 1 kg tytoniu.

Ponadto przez granicę można przewieźć bez płacenia akcyzy produkty spożywcze czy perfumy o wartości maksymalnie 300 euro na osobę.

Przejazd przez granicę z Bośnią i Hercegowiną lub Czarnogórą

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, kiedy do Chorwacji wjeżdżamy z Bośni i Hercegowiny lub Czarnogóry, które są poza Unią Europejską. Do Chorwacji z tych krajów wwieźć można maksymalnie

Bośni i Hercegowiny lub z Czarnogóry jedna dorosła osoba może wywieźć do Chorwacji bez płacenia cła oraz akcyzy:

  • 16 litrów piwa i 4 litry wina niemusującego oraz 1 litr alkoholu wysokoprocentowego (>22%) lub 2 litry alkoholu do 22% (np. wina wzmacniane),
  • 40 sztuk papierosów lub 10 cygar lub 50 gram tytoniu,
  • artykuły spożywcze o łącznej wartości nie przekraczającej 200 euro przy jednoczesnym zachowaniu limitu 2 kg na jeden artykuł (lub jedno opakowanie jeśli opakowanie jest większe niż 2 kg).

Należy przy tym pamiętać o zakazie wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, mleko, itp.)

Dojazd do Chorwacji

Do Chorwacji samochodem z Polski można dotrzeć kilkoma różnymi trasami, w zależności od miejsca, z którego wyjeżdżamy.

Mieszkańcom zachodniej części kraju najwygodniej będzie jechać przez Berlin, Drezno, Pragę oraz Słowenie. Mieszkańcy południowej oraz centralnej Polski. W tym wypadku można przejechać przez Czechy lub ominąć ten kraj i wybrać nieco dłuższą trasę przez Niemcy.

Najlepszy dojazd do Chorwacji czeka mieszkańców południowej oraz centralnej Polski. Jeśli mieszkacie w tym rejonie najlepiej wybrać się do Chorwacji przez wschodnie Czechy – Ostrawę, Brno, Austrię – Wiedeń, Brno oraz przez Słowenię do Zagrzebia i dalej na południe. Ostatni nocleg w Polsce można połączyć np. ze zwiedzaniem Cieszyna (polecamy nocleg w samym centrum miasta – w 3BrosHostel) lub zdecydować się na nocleg w okolicach Brna lub Ołomuńca, które również są ciekawymi miastami, które warto odwiedzić.

Najdłuższa i najtrudniejsza podróż czeka tych, którzy zdecydują się na podróż przez wschodnią Słowację – Preszów oraz Koszyce, a następnie przez Węgry i Budapeszt. Trasa ta jest najdłuższa i najbardziej męcząca głównie ze względu na brak dróg szybkiego ruchu  z północy na południe we wschodniej części kraju. Po dojechaniu do Preszowa czeka nas już jednak bardzo dobra droga, a samą podróż można wydłużyć o dodatkowy 1 lub 2 dni, które warto poświęcić na odwiedzenie Budapesztu.

Podsumowanie

Chorwacja jest jednym z bałkańskich krajów, gdzie ruch samochodowy jest najbardziej uporządkowany i zgodny z przepisami. Ma też dość dobry system dróg, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat systematycznie jest rozbudowany. Drogi nad przepaściami od tego czasu zostały odpowiednio zabezpieczone, a sposób poruszania się kierowców nie różni się znacząco od tego prezentowanego przez tych z Węgier czy Słowacji. Nadal oczywiście możemy zobaczyć wśród kierowców nieco „bałkańskiego stylu jazdy”, jest on jednak dużo mniej widoczny niż wśród Czarnogórców, Albańczyków czy Greków.

Komentarze

Komentarzy