Ołomuniec w kilka godzin

Ołomuniec - co warto zobaczyć?Ołomuniec był pierwszym miejscem, które oglądaliśmy podczas naszej pierwszej wyprawy. Licząca około 100 tysięcy mieszkańców stolica kraju ołomunieckiego jest szóstym co do wielkości miastem w Czechach. Miasto słynące z produkcji twarożków nie jest tak popularne jak Praga czy Brno, ale nadal ma turystom sporo do zaoferowania. Większość zabytków, bo to głównie one przyciągają turystów do Ołomuńca jest zlokalizowana w historycznym centrum przez co wartą rozważenia opcją jest nawet krótka wizyta. Chociaż Ołomuniec wydawał się bardzo interesujący, nie chcieliśmy poświęcać mu zbyt wiele czasu, ponieważ chcieliśmy przeznaczyć go na zwiedzanie miejsc bardziej oddalonych od granicy naszego kraju. W ciągu naszego kilkugodzinnego pobytu odwiedziliśmy najważniejsze punkty miasta i przez ten artykuł chcemy podpowiedzieć co odwiedzić w Ołomuńcu osobom, które podobnie jak my chcą to zrobić w kilka godzin.

mapa Ołomuńca

Mapa z miejscami, które opisane są w artykule oraz naszą trasą po Ołomuńcu.

Dojazd do historycznej części miasta jest dosyć prosty i dobrze oznakowany. W centrum parking jest płatny od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 18, a opłatę w wysokości 20 koron czeskich (około 3,5 zł) za godzinę należy uiścić z góry przez płatność w parkomacie, których jest dosyć dużo. Do Ołomuńca dotarliśmy około godziny 9 w poniedziałek i w tym czasie nie było żadnych problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. Samochód zostawiliśmy przy skrzyżowaniu ulic Komeńskiego (Komenského) oraz 1 Maja (1. máje).

Katedra Świętego Wacława

Jeden z najważniejszych punktów Ołomuńca, katedra świętego Wacława.

Miejsce, w którym zostawiliśmy samochód znajdowało się 200 metrów od Katedry Świętego Wacława, od której rozpoczęliśmy zwiedzanie (wstęp bezpłatny, opłata dobrowolna do puszki). Trójnawowy zbudowany w XII wieku gotycki obiekt sakralny wznosi się na ponad 100 metrów wysokości i widoczny jest z daleka. Na jego fasadzie znajduje się tablica upamiętniająca nawiedzenie kościoła przez papieża Jana Pawła II, które miało miejsce 21 maja 1995 roku. W środku natomiast kryją się między innymi jedne z najciekawszych oraz największych organów w Czechach, na których szóstą symfonię F-dur skomponował 11-letni wówczas Wolfgang Amadeusz Mozart. Miłośnicy architektury i obiektów sakralnych z pewnością nie będą zawiedzeni! Co ciekawe podczas naszej wizyty w całej katedrze oraz okolicy nie było żadnych innych turystów.

Do kościoła niemal przylega warta uwagi kaplica świętej Anny z widocznym z zewnątrz ciekawym portalem, nad którym znajduje się płaskorzeźba. Tuż obok, przy tym samym Placu Wacława jest również Ołomunieckie Muzeum Archidiecezjalne znajdujące się w pałacu Przemyślidów z XII wieku, którego nie odwiedziliśmy (z racji poniedziałku było zamknięte, w pozostałe dni tygodnia otwarte od 10 do 17, wstęp płatny  70 koron za bilet normalny oraz 35 za ulgowy).

Naszym kolejnym celem był Dolny Rynek. Po drodze idąc ulicą 1 Maja, przeszliśmy niewielkim Placem Republik na ulicę Denisova i minęliśmy Ołomunieckie Muzeum Sztuki oraz obejrzeliśmy z zewnątrz Kościół Marii Panny Śnieżnej. Następnie jeszcze przy ulicy Denisova weszliśmy do niewielkiej ulicznej galerii sztuki współczesnej Lomena Gallery (bezpłatna). Niestety jak się później okazało, główna atrakcja Dolnego Rynku, wzniesiona w 1614 roku kolumna Mariacka ze względu na prace remontowe widoczna była tylko częściowo.

Kościół Marii Panny Śnieżnej w Ołomuńcu

Kościół Marii Panny Śnieżnej w Ołomuńcu

ulica Michalska Ołomuniec

Widok na ulicę Michalską (Michalská), jedną z wielu krótkich uliczek w centrum Ołomuńca.

Lomena Gallery

W niewielkiej ulicznej galerii sztuki nowoczesnej Lomena Gallery można spotkać ciekawe malunki i instalacje.

Kolejnym punktem na naszej trasie był Górny Rynek. Kiedy tylko na niego weszliśmy naszym oczom ukazał się piękny ratusz, który słynie z pochodzącego z XV wieku astronomicznego zegara z poruszającymi się figurkami. Zegar jest o tyle ciekawy, że jest utrzymany w stylu socrealizmu, a poruszające się figurki nie przedstawiają aniołów, czy świętych a ludzi pracy wykonujących najbardziej cenione w ustroju socjalistycznym zawody.

fontanna Herkulesa

Jedna z 7 ołomunieckich fontann barokowych, znajdująca się na górnym rynku w Ołomuńcu fontanna Herkulesa (Herkulova kašna).

Ołomuniecki ratusz

Ratusz w Ołomuńcu

Zegar Astronomiczny

Socrealistyczny zegar astronomiczny znajdujący się na ołomunieckim ratuszu.

Tuż obok ratusza znajduje się największą atrakcja oraz duma Ołomuńca. Mająca niemal 35 metrów wysokości kolumna Świętej Trójcy wzniesiona w latach 1716–1754 w ramach dziękczynienia za zwalczenie epidemii. Kolumna, która jest najwyższą rzeźbą w Czechach została w 2000 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uwagę oglądających przykuwa misterne wykończenie oraz ogrom symboli występujących na kolumnie, która zwieńczona jest pozłacaną rzeźbą Trójcy Świętej. Oprócz kolumny uznanej przez nas za jeden z 25 najciekawszych obiektów odwiedzonych podczas naszej pierwszej wyprawy, na uwagę zasługuje cały rynek, który otoczony jest przez kolorowe i zadbane kamienice oraz można znaleźć na nim ciekawe barokowe fontanny. W momencie naszego zwiedzania panował tam niesamowity spokój oraz harmonia, miało się wrażenie że nie ma tam żadnych turystów oprócz nas.

Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu

Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu znajdująca się na górnym rynku

Jako kolejny punkt naszej wycieczki obraliśmy sobie liczącą 46 metrów oraz 206 schodów widokową wieżę (i zarazem dzwonnicę) przy kościele świętego Marcina (wstęp płatny do puszki znajdującej się przy wejściu dorośli 20 koron, dzieci oraz studenci 10 koron). Z wieży mieliśmy okazję zobaczyć całą starówkę z góry.

schody na wieże widokową i dzwonnicę przy kościele św. Marcina

Schody na wieże widokową i dzwonnicę przy kościele św. Marcina.

Dzwonnica przy kościele św. Marcina

Dzwonnica przy kościele św. Marcina

Następnie udaliśmy się w kierunku samochodu, ale z racji, że zostało nam jeszcze kilkanaście minut parkowania postanowiliśmy udać się do mijanej przez nas wcześniej samochodem cerkwi pod wezwaniem świętego Gorazda II. Cerkiew ciekawa z zewnątrz, w środku nie wywarła na nas jednak specjalnego wrażenia.

cerkiew świętego Gorazda II

Cerkiew świętego Gorazda II

 Podsumowanie

Wszystkim, którzy zastanawiają się czy warto odwiedzić Ołomuniec odpowiadamy – warto. Nawet jeśli mielibyście poświęcić mu tylko 2 czy 3 godziny to z pewnością będziecie zadowoleni. Jest to ciekawe miasto przepełnione ciekawą architekturą, zarówno tą sakralną jak i świecką.

Komentarze

Komentarzy