25 najpiękniejszych miejsc południowo-zachodniej Europy

25 najpiękniejszych miejsc południowo-zachodniej Europy
Dziś chcieliśmy zaprezentować Wam listę 25 najpiękniejszych miejsc południowo-zachodniej Europy, które mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszej wyprawy. Na liście znajdują się zarówno znane i cenione na całym świecie miejsca i obiekty, jak również te mniej popularne i rozpoznawalne. Nie brak na niej zarówno przyrodniczych cudów, jak i zapierających dech w piersiach owoców pracy ludzkiej. Na początku planowaliśmy zrobić listę jedynie 10 miejsc oraz uszeregować je od najlepszego. Liczba miejsc, które wywarły na nas ogromne wrażenie była jednak dużo większa, więc postanowiliśmy, że w zestawieniu znajdzie się ich aż 25. Nie dokonaliśmy również ich klasyfikacji, bo uznaliśmy że każdy z tych obiektów jest na tyle inny i wyjątkowy od pozostałych, że ciężko je ze sobą porównać. Lista uszeregowana została więc chronologicznie, rozpoczynając od tych, które widzieliśmy jako pierwsze.

1. Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu (Czechy)

Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu

Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu znajdująca się na górnym rynku

Licząca 35 metrów kolumna wzniesiona w latach 1716–1754 to z pewnością najbardziej rozpoznawalny obiekt Ołomuńca. Będące najwyższą rzeźbą w Republice Czeskiej dzieło zostało w 2000 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chociaż misternie wykończona oraz uwieńczona pozłacaną rzeźbą Trójcy Świętej na szczycie kolumna wygląda pięknie z zewnątrz, na nas największe wrażenie wywarła kaplica znajdująca się w jej środku. Do jej wnętrza w jednym momencie jest w stanie wejść około 3 osób. Obowiązkowy punkt każdej wizyty w Ołomuńcu.

2. Jaskinie Punkvy oraz Przepaść Macochy (Czechy)

Jaskinie Punkvy

Jedna z jaskiń Punkvy

Jaskinie Punkvy oraz Przepaść Macochy będące perłą Morawskiego Krasu to z pewnością jedne z najpiękniejszych przyrodniczych atrakcji w tej części Europy. Więcej na ich temat można przeczytać w napisanym przez nas osobnym artykule.

3. Zabytkowe centrum Wiednia (Austria)

Parlament Austriacki

Parlament Austrii znajdujący się w historycznej części Wiednia.

Stolica Austrii to miejsce przez turystów wręcz ubóstwiane. Niezliczona ilość wspaniałych budowli, świetna kompozycja oraz układ przestrzenny starówki Wiednia i nam przypadły do gustu. Ze względu na to, że podczas wyprawy nie mogliśmy poświęcić na zwiedzanie Wiednia zbyt wiele czasu, postanowiliśmy, że w przyszłości musimy tu jeszcze wrócić i spędzić przynajmniej kilka dni. Piękne zabytkowe centrum stanowi jeden z dziewięciu obiektów w Austrii wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. Opactwo Benedyktynów w Melk (Austria)

Melk

Dziedziniec Opactwa w Melk

Wzniesione w średniowieczu, a gruntowanie przebudowane w XVIII w. Opactwo oczarowało nas pięknym barokowym wykończeniem oraz współgrającym ze sobą rozmieszczeniem najważniejszych budynków. Klasztor sprawia wrażenie bardzo ułożonego, a wąskie uliczki stanowiące połączenie między nim a starówką Melk należą do bardzo urokliwych i zdecydowanie polecamy wybrać się nimi na krótki spacer.

5. Stare miasto w Weronie (Włochy)

Werona

Werona to piękne i bardzo klimatyczne miejsce, nie dziwne więc, że Szekspir wybrał ją na miejsce akcji jednego ze swoich największych dzieł Romea i Julii. Starówka położona nad brzegiem Adygi jest bardzo urokliwa, obfituje w różne zabytki, a gąszcz wąskich uliczek pozwala na to, aby się w nich zagubić i przenieść do czasów kiedy po świecie stąpali bohaterowie dramatu Szekspira.

6. Lago di Garda (Włochy)

Jezioro Garda

Łódki na jeziorze Garda na tle Alp

Jezioro Garda jest największym i najczystszym jeziorem we Włoszech, nawet ogromna liczba turystów nie potrafi zepsuć jego pięknego obrazu na tle gór. Jeśli będziecie w okolicy, koniecznie musicie zahaczyć o to piękne miejsce.

7. Monako

Monaco

Monako to jedno z miejsc, gdzie mamy możliwość przejść się po torze Formuły 1. Na zdjęciu rzeźba przedstawiająca Williama Grover-Williamsa w Bugatti, pierwszego zwycięzcę Grand Prix Monako 15 kwietnia w 1929 roku

Odwiedzając Monako chyba pierwszy raz w życiu widzieliśmy miasto, w którym panował taki ład i porządek. Miasto oferuje odwiedzającym widok na port pełen luksusowych jachtów, piękne skwery, parki i ogrody, w których można znaleźć nietuzinkowe rzeźby oraz możliwość przejścia się po torze Formuły 1. Dla rządnych wrażeń otwarte jest również kasyno będące największą atrakcją księstwa, obok którego zobaczyć można najlepsze i najdroższe samochody w tym malutkim państwie.

8. Cannes (Francja)

Cannes

Po krótkim spacerze po mieście, łatwo wywnioskować dlaczego to właśnie Złota Palma jest symbolem festiwalu filmowego, który odbywa się w Cannes

Miejsce gdzie odbywa się najważniejszy festiwal filmowy świeci swoim blaskiem przez cały rok. Gdzie indziej można przejść się po czerwonym dywanie i poczuć się jak prawdziwe filmowe gwiazdy? Czy jest w Europie inne miejsce gdzie zgromadzono tak wiele odcisków dłoni gwiazd światowego kina? Cannes to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, a gdy już to zrobimy dowiemy się dlaczego festiwal filmowy nosi nazwę Złotej Palmy. Drzewa te są tutaj wyjątkowo zadbane i okazałe.

9. Park Narodowy Calanques (Francja)

Park Narodowy Calanques

Dwupoziomowe domy znajdujące się na terenie form skalnych w Parku Narodowym Calanques

Ten znajdujący się nieopodal Marsylii Park Narodowy to jedno z najpiękniejszych przyrodniczych miejsc jakie mieliśmy okazję oglądać. Wapienne klify sięgają tutaj nawet 350 metrów i swoim rozmiarem i okazałością zapierają dech w piersiach. Na powyższym zdjęciu polecamy poszukać kilku dwupoziomowych domów, dopiero po ich znalezieniu można sobie uświadomić wielkość chronionych obiektów.

10. Fortyfikacja Carcassonne (Francja)

Carcassonne

Potężne mury otoczone fosą musiały być dużym wyzwaniem dla chcących je zdobyć śmiałków

Widząc z daleka mury twierdzy w Carcassonne zadawaliśmy sobie pytanie „Jakim cudem komuś udawało się zdobyć tę twierdzę?”. Zespół urbanistyczny obfitujący w szereg interesujących budynków, a piękne bramy, grube mury i potężne baszty świetnie ukazują pewien etap w dziejach historii świata. Od 2001 roku fortyfikacja znajduje się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

11. Pireneje (Francja, Andora, Hiszpania)

Pireneje

Widok na Pireneje we Francji, z drogi w kierunku Andory

Piękne, majestatyczne i zapierające dech w piersiach – nie potrzeba więcej słów, aby opisać te góry.

12. Kamienne budynki i budowle Andory (Andora)

Andora

Kamienne domy Andory na tle Pierenejów

Andora urzekła nas swym budownictwem. Kamienne budynki i budowle z drewnianymi elementami tworzą specyficzny klimat odróżniający to małe państwo od swoich wielkich sąsiadów.

13. Klasztor i góry Montserrat (Hiszpania)

Montserrat

Klasztor w Montserrat schowany pomiędzy skałami

Zarówno benedyktyński klasztor zbudowany, według legendy, przy pomocy aniołów w górach Monsterrat jak i sam masyw to jedne z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii. Góry widoczne z wielu kilometrów swoim wyglądem wręcz zaczepiają oglądających, aby poświęcić im nieco więcej czasu.

14. Plaça d’Espanya i Museu Nacional d’Art de Catalunya w Barcelonie (Hiszpania)

museum nationale d'art de catalunya

Museu Nacional d’Art de Catalunya na dalszym planie oraz Plaça d’Espanya na planie bliższym

Muzeum zbudowane na wzgórzu Montjuïc nieopodal stadionu olimpijskiego to jeden z symboli stolicy Katalonii. Chociaż było oglądane przez nas jedynie z zewnątrz, z całkowitą pewnością umieszczamy go na tej liście wraz ze znajdującym się nieopodal Placem Hiszpańskim.

15. Sagrada Família (Hiszpania)

Sagrada Familia

Zbliżenie na jeden z elementów bazyliki

Bazylika, mimo iż oglądaliśmy ją w nocy, wprawia w zachwyt i osłupienie, patrząc na misterne wykończenie aż ciężko uwierzyć, że takie dzieło może być wytworem ludzkich rąk.

16. Park Natury Penyal d’Ifac w Calp (Hiszpania)

Calp

Widok na Calp z Penyal d’Ifac

Jeden z naszych najciekawszych noclegów miał miejsce właśnie w Calp, nocleg uświetniał nam widok na Ifac. Następnego dnia po wejściu na Ifac naszym oczom ukazał się jeszcze piękniejszy widok, którego powyższe zdjęcie niestety nie oddaje (przed następną wyprawą obiecujemy ogarnąć tryb panoramiczny 😉 ).

17. Gaj Palmowy w Elche /Elx (Hiszpania)

Gaj palmowy w Elche

W gaju palmowym można napotkać wiele okazów, oprócz tych największych można zobaczyć również te nieco mniejsze gatunki

Największy gaj palmowy w niearabskiej części świata, w którym można zobaczyć wiele różnych gatunków palm w różnym wieku. Najstarsze okazy sięgają wiekiem nawet do 300 lat. Najbardziej okazałym i najpopularniejszym drzewem rosnącym w gaju jest Palma Cesarska nazwana tak na cześć księżnej Sisi, która to zachwyciła się owym drzewem wizytując tam w 1894 roku.

18. Różowe jezioro Torrevieja (Hiszpania)

Różowe jezioro Torrevieja

Różowe jezioro Torrevieja jest bardzo mocno zasolone, a jego woda podobno bardzo dobrze wpływa na cerę

To jedno z miejsc, o których dowiedzieliśmy się przypadkiem niedługo przed wyjazdem. Postanowiliśmy więc na własne oczy sprawdzić, czy jezioro jest rzeczywiście tak różowe jak na zdjęciach. Nie zawiedliśmy się, bo na żywo jezioro wygląda chyba jeszcze ciekawiej.

19. The Rock i małpki na Gibraltarze (Wielka Brytania)

Gibraltar

Wchodząc lub wjeżdżając na The Rock należy uważnie pilnować swoich rzeczy, małpki są bardzo śmiałe i próbują okradać turystów z plecaków czy torebek licząc oczywiście, że znajdą tam jakieś smakołyki

Skała Gibraltarska to niesamowite miejsce. Można z niej zobaczyć Afrykę i znajdujące się niedaleko jej brzegu góry Atlas oraz obserwować życie mieszkających na niej małpek, które są bardzo towarzyskie.

20. Katedra, Alkazar i Główne Archiwum Indii w Sewilli (Hiszpania)

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Główne Archiwum Indii, Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli oraz Alkazar to miejsca, które z pewnością zapamiętamy. Co prawda ze względu na ograniczony czas i fundusze jedynie Alkazar zobaczyliśmy od wewnątrz, jednak pozostałe budynki robią ogromne wrażenie nawet z zewnątrz. Nie dziwne więc, że wszystkie trzy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

21. Plac Hiszpański w Sewilli (Hiszpania)

Plac Hiszpański w Sewilli

Plac Hiszpański w Sewilli to jedna z lokacji, gdzie kręcono Gwiezdne Wojny

Zachwycający Plaza de España został zbudowany w latach dwudziestych XX wieku w związku z wystawą Iberoamerykańską, która odbyła się w Sewilli w 1929 roku. Fani Gwiezdnych Wojen z pewnością kojarzą to miejsce jako lokację, gdzie nagrywane były sceny z Mrocznego Widma oraz Ataku Klonów.

22. Przylądek Świętego Wincentego (Portugalia)

Przylądek Świętego Wincentego

Najbardziej wysunięty na południowy zachód kraniec kontynentalnej Europy – przylądek Świętego Wincentego podczas zachodu słońca

Najbardziej wysunięty na południowy zachód kawałek kontynentalnej Europy był jednym z naszych symbolicznych celów podczas pierwszej wyprawy. Najlepiej wygląda podczas zachodu słońca!

23. Masoński pałac Quinta da Regaleira w Sintrze (Portugalia)

Quinta da Regaleira

Jedna z mocno zdobionych ławek w Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira to miejsce wyjątkowe i magiczne, momentami bardzo baśniowe. Przepełnione jest symbolami masońskimi, pełne ciekawych zakamarków, niespodzianek, podziemnych korytarzy oraz z wieloma unikatowymi budowlami. Spędziliśmy tu około trzech godzin, ale z pewnością, będąc jeszcze raz w Portugalii, będziemy chcieli zajrzeć tu ponownie i poświęcić nieco więcej czasu.

24. Historyczne centrum Porto (Portugalia)

Porto

Kolorowe budynki pięknie wpisują się w krajobraz Porto

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, historyczne centrum Porto ma wiele do zaoferowania turystom. Wąskie uliczki, ciekawe budynki i budowle (jak na przykład żelazny most kolejowy Most Maria Pia, zbudowany przez firmę której właścicielem był Gustave Eiffel) nadają miastu niesamowitego uroku.

25. Playa del Silencio (Hiszpania)

Playa del Silencio

Skały znajdujące się w pobliżu Playa del Silencio

Playa del Silencio to piękna plaża położona w północnej Hiszpanii. Oprócz jej oglądania i napawania się widokiem wody rozpryskującej się po skałach przy plaży, mieliśmy również okazję na niej nocować (więcej o tym i innych noclegach z naszej pierwszej wyprawy możesz przeczytać tutaj).

Komentarze

Komentarzy