10 miejsc, które warto odwiedzić w świętokrzyskim

Z racji, że bierzemy udział w wyzwaniu „Odwiedzę 100 miast w 2016 roku” postanowiliśmy pomóc innym biorącym udział w tym wydarzeniu oraz wszystkim chcącym odwiedzić nasze rodzinne strony. Przygotowaliśmy więc subiektywną listę 10 miejsc, które warto odwiedzić w Świętokrzyskim. Na liście celowo nie zamieściliśmy Kielc, które ze względu na wielkość i ilość ciekawych obiektów zasługują na osobny artykuł. Jeśli szukacie innych ciekawych miejsc do odwiedzenia w województwie świętokrzyskim to koniecznie odwiedźcie #OdkryjŚwiętokrzyskie, gdzie zamieściliśmy dodatkowe ciekawe miejsca warte odwiedzenia w tym pięknym regionie.
10 miejsc, które warto odwiedzić w świętokrzyskim

Lista zawiera 10 miejsc wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Staraliśmy się aby znalazły się na niej miejsca zarówno dla dużych jak i małych, dla ceniących sobie przyrodę oraz dla tych którzy uwielbiają architekturę, dla tych którzy wolą samotność oraz dla tych którym nie przeszkadza duża liczba turystów obok.

1. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Dla kogo: Miłośnicy zamków, rycerstwa, historii, rodziny z dziećmi
Cena: bilet normalny 10 zł, ulgowy 8 zł
Zamek Krzyżtopór, którego budowa rozpoczęła się w XVII w. i nigdy nie została ukończona to jedno ze Świętokrzyskich „must see”. Corocznie odbywają się tutaj różne imprezy i turnieje rycerskie, często jest również wykorzystywany przez pary młode jako plener do zdjęć. Przez lata powstało wiele legend związanych z tym miejscem, jedna z nich jest związana z symboliką zastosowaną przy jego budowie nawiązującą do kalendarza i upływu czasu „okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni, sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów„. Miejsce ma wspaniały klimat i z pewnością spodoba się szczególnie małym turystom.

2. Zespół Pałacowy i Bizony w Kurozwękach

Dla kogo: Rodziny z dziećmi, miłośnicy dzikiego zachodu, osoby które zawsze marzyły aby chodzić po zbożowym labiryncie
Cena:
bilet normalny 4 zł, ulgowy 3 zł (pakiet minimalny – wejście na teren pałacu); bilet normalny 21 zł, ulgowy 17 zł (pełny pakiet – wejście na teren pałacu, zwiedzanie pałaców, zwiedzanie lochów, safari bizon); labirynt z kukurydzy płatny dodatkowo (opcjonalnie) 6 zł / 4 zł
Zespół Pałacowy w Kurozwękach w ciągu ostatnich kilkunastu lat stał się jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Właściciele odrestaurowali zrujnowany pałac i konsekwentnie z biegiem czasu rozwijali ofertę turystyczną. Dziś Kurozwęki to kompleks turystyczny, który w swojej ofercie oprócz zwiedzania pałaców i lochów (szczególnie polecane dla najmłodszych) posiada również w ofercie możliwość odbycia safari wśród bizonów, mini zoo czy wizytę w labiryncie z kukurydzy oraz konopi. W Kurozwękach od kilku lat jest organizowany kilkudniowy festyn „Dziki Zachód w Kurozwękach” a turyści w pałacowej restauracji mogą spróbować potraw z bizonów. Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytać można w artykule Pałac w Kurozwękach – kraina bizonów i niezwykłe labirynty z kukurydzy i konopi, gdzie znajdują się też informacje praktyczne i wiele zdjęć.

3. Starówka w Sandomierzu

Starówka w Sandomierzu

Ratusz w Sandomierzu, fot. sandomierz.pl

Dla kogo: Miłośnicy rycerstwa, historii, architektury, fani serialu „Ojciec Mateusz”,  rodziny z dziećmi
Cena:
od 0 zł w górę 🙂
Sandomierz należy do grona najpiękniejszych polskich miast. Położony na nadwiślańskiej skarpie zachwyca znakomicie zachowaną architekturą oraz pozostałościami z czasów, kiedy był jednym z najważniejszych miast kraju oraz stolicą regionu. Przechodząc przez Bramę Opatowską znajdziemy tu urokliwe kamienice, kościoły. To kolejne miejsce w świętokrzyskim, w którym historia przeplata się z legendami przenosząc tym samym odwiedzających w zamierzchłe czasy. W ostatnich latach Sandomierz zyskał znacząco na popularności dzięki serialowi telewizyjnemu „Ojciec Mateusz”, powstała nawet specjalna ścieżka turystyczna „Śladami Ojca Mateusza”.

4. Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwnach widziana z lotu ptaka, fot. Karol Maj / PoProstu.Info

Dla kogo: ceniący sobie spokój, miłośnicy ogrodów, fani serialu „Czarne Chmury”
Cena:
od 0 zł (wejście na teren ogrodów); bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł (pakiet pełny – zwiedzanie klasztoru, galerii Kamedulskiej, muzeum serialu Czarne Chmury)
Pustelnia Złotego Lasu to miejsce emanujące spokojem i harmonią. Spacer po przyklasztornych ogrodach i podziwianie piękna klasztoru to świetna propozycja dla osób, które chcą choć na chwilę uciec od zgiełku miasta, czy przemyśleć pewne sprawy. Wizyta w Rytwianach z pewnością będzie ciekawa pod aspektem duchowym. Ponadto fani Czarnych Chmur z pewnością odnajdą tu wiele lokalizacji znanych z serialu, a wizyta w serialowym muzeum będzie dla nich interesującą atrakcją.

5. Jaskinia Raj k. Chęcin

Dla kogo: miłośnicy przyrody, rodziny z dziećmi
Cena:
14 zł (centrum neandertalczyka), 18 zł (jaskinia), 29zł (centrum + jaskinia); poza sezonem jaskinia 14 zł
Jaskinia Raj jest jedną z najciekawszych jaskiń krasowych w Polsce. Znajduje się ona pomiędzy Kielcami, a Chęcinami i już od lat 70′ XX w. stanowi ważny punkt na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego. Od lat cieszy się ona niezmienną popularnością i odwiedza ją około 100 tysięcy turystów rocznie. Na tak dużą liczbę turystów jak na województwo Świętokrzyskie wpływa nie tylko jej piękno ale również dostępność. Aby zwiedzić jaskinie nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt ani umiejętności. Od pewnego czasu przy jaskini działa również Centrum Neandertalczyka, dzięki któremu odwiedzający będą mogli przenieść się w czasie o setki tysięcy, a nawet miliony lat i poznawać tę trochę dalszą historię na interaktywnych wystawach. Pełną relację z Jaskini oraz dużo zdjęć możecie znaleźć tutaj.

6. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Dla kogo: miłośnicy kultury ludowej
Cena:
bilet normalny 12 zł, ulgowy 6 zł (maj-październik);  bilet normalny 8 zł, ulgowy 4 zł (listopad-marzec)
Muzeum Etnograficzne w Tokarni to propozycja dla wszystkich miłośników kultury ludowej. Dzięki odwiedzinom w skansenie można zobaczyć jak wyglądało dawniej życie w osadach znajdujących się na Kielecczyźnie. Park podzielony jest na kilka sektorów tematycznych, wszystkie opisaliśmy w osobnym artykule dotyczącym Parku Etnograficznego w Tokarni.

7. Święty Krzyż i ŚPN k. Nowej Słupi

Święty Krzyż

Zdjęcie klasztoru, fot. wikipedia.pl

Dla kogo: miłośnicy przyrody, turyści piesi, pielgrzymi
Cena:
bilet normalny 7 zł, ulgowy 3,5 zł (wejście do parku narodowego); bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł (Muzeum Przyrodnicze ŚPN); bilet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł (krypta na Św. Krzyżu)
Jedyny Park Narodowy w województwie Świętokrzyskim to wspaniała oferta dla miłośników przyrody. Położony w Górach Świętokrzyskim park oferuje ciekawe widoki na gołoborza, które zgodnie ze świętokrzyską legendą powstały na skutek nieudanego spisku czarownic oraz diabłów próbujących zniszczyć klasztor na Świętym Krzyżu. W parku narodowym można zobaczyć między innymi jelenie, sarny czy dziki oraz rozkoszować się występującą w nim florą oraz świeżym powietrzem. Sam klasztor to ważne z religijnego punktu widzenia miejsce, które pięknie wmalowuje się w krajobraz Gór Świętokrzyskich.

8. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

pacanówDla kogo: miłośnicy polskich bajek, fani „Koziołka Matołka”, rodziny z dziećmi
Cena:
bilet normalny 24 zł, ulgowy 19 zł (wstęp); bilet normalny 9 zł, ulgowy 7 zł (spektakle małego teatru)
Pacanów to z pewnością doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich miłośników Koziołka, który wyruszył z Pacanowa w Świat. Europejskie Centrum Bajki ma szeroką ofertę przeznaczoną dla najmłodszych, którzy będą mogli zapoznać się z klasycznymi polskimi bajkami czy chociażby wziąć udział w spektaklach małego teatru. Więcej zdjęć oraz opis oferowanych atrakcji znajdziecie w artykule Pacanów – europejskie centrum bajki im. Koziołka Matołka.

9. Skałki Piekło pod Niekłaniem

skałki piekło

Dla kogo: miłośnicy przyrody i geologii, ceniący spokój
Cena: 
0 zł
Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem ustanowiony został ponad 50 lat temu, znajduje się na powierzchni około 6 ha, a jego główną atrakcją są skały powstałe w wyniku erozji sięgające nawet 7 metrów wysokości. Jest to najmniej popularne turystycznie miejsce na naszej liście. Rezerwat nie jest trudny do znalezienia, ale nie został on w ogóle skomercjalizowany i próżno szukać tutaj różnych udogodnień, które możemy znaleźć w popularnych turystycznych miejscach. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które lubią samotność i cenią sobie obcowanie z przyrodą z dala od dużej liczby turystów. Więcej zdjęć imponujących form skalnych oraz informacje praktyczne o dojeździe i parkingu znajdziecie w artykule Skałki Piekło pod Niekłaniem.

10. JuraPark i Szwajcaria w Bałtowie

Bałtów

Widok na Jurapark z lotu ptaka, fot. juraparkbaltow.pl

Dla kogo: rodziny z dziećmi, narciarze, miłośnicy dinozaurów
Cena: do 77 zł bilet normalny, 62 zł ulgowy
Bałtów to drugi tak duży kompleks turystyczny w województwie Świętokrzyskim. Podobnie jak w przypadku Kurozwęk kompleks jest konsekwentnie rozwijany a jego oferta z roku na rok powiększana. Miejsce to mimo wielu sceptycznych głosów dotyczących komercji i plastikowych dinozaurów z roku na rok przyciąga setki tysięcy turystów.W Bałtowie szczególnie najmłodsi będą mieli dużo radości, obcowanie z pozostałościami dinozaurów czy wizyta w mini zoo i oglądanie żubrów będzie dla nich niezapomnianym przeżyciem. Dla większych przewidziane są takie atrakcje jak spływy kajakowe, wszystko dopełnia jedyny w województwie rollercoaster.

Komentarze

Komentarzy