Skałki Piekło pod Niekłaniem

niekłań

W Świętokrzyskim znajdziemy niejedno piekło czy piekiełko. Spośród wielu, według nas na największą uwagę zasługuje to znajdujące się nieopodal Niekłania Wielkiego na północnych rubieżach województwa. Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem to miejsce piękne, wyjątkowe i zdecydowanie warte odwiedzenia. Na nas wywarło takie wrażenie, że umieściliśmy je kiedyś nawet na liście 10 miejsc, które warto odwiedzić w świętokrzyskim. Dziś zapraszamy was do ponownego odkrycia z nami tego uroczego miejsca w ramach serii #OdkryjŚwiętokrzyskie.

Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem – dojazd i zwiedzanie

adres: ul. Powstańców 1863 roku na przeciwko domu nr 169, Niekłań Wielki, współrzędne GPS 51.188412N, 20.643907E (parking);
współrzędne GPS 51.184087N, 20.664514E (rezerwat)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: bezpłatny
czas zwiedzania: 2 godziny (w tym około 40 minut na dojście w obie strony)

rezerwat skałki piekło pod niekłaniem

Dojazd do rezerwatu

Rezerwat Skałki Piełko pod Niekłaniem znajduje się w lesie, około 1,5 km od drogi asfaltowej i parkingu, na którym najlepiej zostawić samochód. Parking leśny położony przy ul. Powstańców roku 1863 jest bezpłatny i pomieści z łatwością kilka samochodów. Tuż obok niego znajduje się też źródełko, z którego miejscowi chętnie czerpią wodę oraz drewniany stolik i ławki ustawione przez Nadleśnictwo Stąporków. Miejsce idealnie nadaje się więc na piknik.

parking niekłańźródełko niekłań

Dojście

Aby dotrzeć do rezerwatu należy podążać około jednego kilometra prosto utwardzoną drogą przeciwpożarową, a następnie skręcić w prawo i iść prosto jeszcze przez około 600 metrów. Dojście do rezerwatu jest dobrze oznaczone, więc kierując się znakami nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem wzniesienia z malowniczymi skałami.

W województwie świętokrzyskim oprócz piekła, warto odwiedzić również raj – Jaskinię Raj znajdującą się koło Chęcin, opisaną przez nas również w ramach projektu #OdkryjŚwiętokrzyskie.

dojście do rezerwatu skałki piekło

Skałki

Rezerwat ustanowiony został w roku 1959, a oprócz różnych form skał piaskowych powstałych w wyniku erozji chronić miał również niezwykle rzadką paproć – zanokcice północną. Skały występujące na wzniesieniu Piekło, które osiąga 367 m n.p.m. pochodzą z okresu jurajskiego. Spotkamy tu różne formy skalne: grzyby, kominy, kazalnice, urwiska i stoły. Skały osiągają do 8 metrów wysokości, a pomiędzy nimi znajduje się kilka niewielkich jaskiń.

Przez rezerwat przebiega liczący 81 km niebieski szlak turystyczny z Kuźniaków do Skarżyska-Kamiennej oraz liczący zaledwie 7 km czarny szlak turystyczny z Wólki Plebańskiej do omawianego rezerwatu.

skały niekłań rezerwat skałki pod niekłaniem

Podsumowanie

Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem to urocze i niezwykle ciekawe miejsce. Ze względu na łatwe dojście można wybrać się tu z dziećmi, a wycieczkę potraktować również edukacyjnie. Przez całą drogę od parkingu aż do rezerwatu przez Nadleśnictwo Stąporków rozstawione zostały  tablice z informacjami dotyczącymi lasu, z których można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy (np. o leśnym pszczelarstwie – bartnictwie).

  piekiełko skałki niekłań

Komentarze

Komentarzy