10 miejsc, które warto odwiedzić w Świętokrzyskim

Pierwszą wersję artykułu 10 miejsc, które warto odwiedzić w Świętokrzyskim napisaliśmy jeszcze w grudniu 2015 roku. Od tego czasu wiele wody w rzekach upłynęło, a artykuł stał się bardzo popularny. Trafił nawet na 15 miejsce na liście najpopularniejszych polskich wpisów podróżniczych 2015 roku opublikowanej na łamach National Geographic. Od tego czasu rozpoczęliśmy też jeden z naszych największych dotychczasowych projektów #OdkryjŚwiętokrzyskie. Dzięki tej serii poznaliśmy województwo zdecydowanie lepiej, odwiedziliśmy miejsca, o których istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia i doceniliśmy te, których wcześniej nie docenialiśmy. Z tego powodu uznaliśmy, że należy Wam się też nowa, odświeżona wersja artykułu o 10 miejscach, które warto odwiedzić w Świętokrzyskim. Świętokrzyskie atrakcje z pewnością przypadną wam do gustu.
10 miejsc, które warto odwiedzić w świętokrzyskim

Lista zawiera 10 miejsc, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Staraliśmy się, aby znalazły się na niej miejsca zarówno dla dużych, jak i małych, dla ceniących sobie przyrodę oraz dla tych, którzy uwielbiają architekturę, dla tych, którzy wolą samotność oraz dla tych, którym nie przeszkadza duża liczba turystów obok. Niestety siłą rzeczy nie mogliśmy w artykule umieścić wszystkich ciekawych miejsc, o tym, że jakieś miejsce nie znalazło się na liście czasem zaważyły tylko niuanse. Według nas całe województwo świętokrzyskie jest piękne, dlatego zapraszamy nie tylko do odwiedzenia opisanych tu miejsc, ale również do wizyty w innych opisywanych przez nas w projekcie #OdkryjŚwiętokrzyskie lokalizacji:

Poniżej prezentujemy listę 10 miejsc, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić w Świętokrzyskim!

1. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Dla kogo: Miłośnicy zamków, rycerstwa, historii, rodziny z dziećmi.
Cena: bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł.
Zamek Krzyżtopór, którego budowa rozpoczęła się w XVII w. i nigdy nie została ostatecznie ukończona, to jedno ze świętokrzyskich „must see”. Corocznie odbywają się tutaj różne imprezy i turnieje rycerskie, często jest również wykorzystywany przez pary młode jako plener do zdjęć. Przez lata powstało wiele legend związanych z tym miejscem. Jedna z nich jest związana z symboliką zastosowaną przy jego budowie, nawiązującą do kalendarza i upływu czasu: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni, sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Miejsce ma wspaniały klimat i z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom historii. Więcej zdjęć oraz informacji o zamku znajdziecie w artykule Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

2. Zespół Pałacowy i Bizony w Kurozwękach

Dla kogo: Rodziny z dziećmi, miłośnicy dzikiego zachodu, osoby, które zawsze marzyły, aby chodzić po zbożowym labiryncie.
Cena:
bilet normalny 4 zł, ulgowy 3 zł (pakiet minimalny – wejście na teren Pałacu); bilet normalny 21 zł, ulgowy 17 zł (pełny pakiet – wejście na teren Pałacu, zwiedzanie Pałacu, zwiedzanie lochów, safari bizon); labirynt z kukurydzy płatny dodatkowo (opcjonalnie) 6 zł / 4 zł.
Zespół Pałacowy w Kurozwękach w ciągu ostatnich kilkunastu lat stał się jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Właściciele odrestaurowali zrujnowany pałac i konsekwentnie z biegiem czasu rozwijali ofertę turystyczną. Dziś Kurozwęki to kompleks turystyczny, który w swojej ofercie oprócz zwiedzania pałacu i lochów (szczególnie polecane dla najmłodszych) posiada również w ofercie możliwość odbycia safari wśród bizonów, mini zoo czy wizytę w labiryncie z kukurydzy oraz konopi. W Kurozwękach od kilku lat jest organizowany kilkudniowy festyn „Dziki Zachód w Kurozwękach”, a turyści w pałacowej restauracji mogą spróbować potraw z bizonów. Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytać można w artykule Pałac w Kurozwękach – kraina bizonów i niezwykłe labirynty z kukurydzy i konopi, gdzie znajdują się też informacje praktyczne i wiele zdjęć.

3. Starówka w Sandomierzu

Starówka w Sandomierzu

Starówka w Sandomierzu.

Dla kogo: Miłośnicy rycerstwa, historii, architektury, fani serialu „Ojciec Mateusz”,  rodziny z dziećmi.
Cena:
od 0 zł w górę 🙂
Sandomierz należy do grona najpiękniejszych polskich miast. Położony na nadwiślańskiej skarpie zachwyca znakomicie zachowaną architekturą oraz pozostałościami z czasów, kiedy był jednym z najważniejszych miast kraju oraz stolicą regionu. Przechodząc przez Bramę Opatowską znajdziemy tu urokliwe kamienice, kościoły. To kolejne miejsce w Świętokrzyskim, w którym historia przeplata się z legendami, przenosząc tym samym odwiedzających w zamierzchłe czasy. W ostatnich latach Sandomierz zyskał znacząco na popularności dzięki serialowi telewizyjnemu „Ojciec Mateusz”, powstała nawet specjalna ścieżka turystyczna „Śladami Ojca Mateusza”.

4. Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Pustelnia Złotego Lasu w RytwianachDla kogo: ceniący sobie spokój, miłośnicy ogrodów, fani serialu „Czarne Chmury”.
Cena:
od 0 zł (wejście na teren ogrodów); bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 5 zł (pakiet pełny – zwiedzanie klasztoru, galerii Kamedulskiej, muzeum serialu Czarne Chmury).
Pustelnia Złotego Lasu to miejsce emanujące spokojem i harmonią. Spacer po przyklasztornych ogrodach i podziwianie piękna klasztoru to świetna propozycja dla osób, które chcą choć na chwilę uciec od zgiełku miasta, czy przemyśleć pewne sprawy. Wizyta w Rytwianach z pewnością będzie ciekawa pod względem duchowym. Ponadto fani Czarnych Chmur odnajdą tu wiele lokalizacji znanych z serialu, a wizyta w serialowym muzeum będzie dla nich interesującą atrakcją.

5. Chęciny – Jaskinia Raj i Zamek Królewski

Dla kogo: miłośnicy przyrody, geologii, rodziny z dziećmi.
Cena:
14 zł (centrum neandertalczyka), 18 zł (jaskinia), 29zł (centrum + jaskinia); poza sezonem jaskinia 14 zł.
Jaskinia Raj jest jedną z najciekawszych jaskiń krasowych w Polsce. Znajduje się ona pomiędzy Kielcami a Chęcinami i już od lat 70′ XX w. stanowi ważny punkt na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego. Od lat cieszy się ona niezmienną popularnością i odwiedza ją około 100 tysięcy turystów rocznie. Na tak dużą liczbę turystów jak na województwo Świętokrzyskie wpływa nie tylko jej piękno, ale również dostępność. Aby zwiedzić jaskinię nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt ani umiejętności. Od pewnego czasu przy jaskini działa również Centrum Neandertalczyka, dzięki któremu odwiedzający będą mogli przenieść się w czasie o setki tysięcy, a nawet miliony lat i poznawać tę trochę dalszą historię na interaktywnych wystawach. Pełną relację z Jaskini oraz dużo zdjęć możecie znaleźć tutaj.

Zamek w Chęcinach w zimowej odsłonie.

Dla kogo: Miłośnicy zamków, rycerstwa, historii, rodziny z dziećmi.
Cena: bilet normalny 12 zł, ulgowy 9 zł.
Zamek Królewski w Chęcinach jest niezwykle malowniczo położony. Doskonale widoczny z drogi krajowej S7, łączącej Kraków z Warszawą jest położony na niewielkim wzgórzu. Warto wizytę w Jaskini Raj połączyć właśnie z odwiedzeniem tego zamku. Mimo iż jest on stosunkowo niewielki, to jest bardzo urokliwy, a z jego baszt rozciąga się niesamowity widok na okolicę i nie tylko (podczas dobrych warunków można dostrzec z niego nawet Tatry). Więcej o zamku napisaliśmy w artykule Zamek Królewski w Chęcinach.

6. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Dla kogo: miłośnicy kultury ludowej, historii.
Cena:
bilet normalny 14 zł, ulgowy 8 zł (maj-październik);  bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł (listopad-marzec).
Muzeum Etnograficzne w Tokarni to propozycja dla wszystkich miłośników kultury ludowej. Dzięki odwiedzinom w skansenie można zobaczyć jak wyglądało dawniej życie w osadach znajdujących się na Kielecczyźnie. Park podzielony jest na kilka sektorów tematycznych, wszystkie opisaliśmy w osobnym artykule dotyczącym Parku Etnograficznego w Tokarni. Znajdziecie tam też dużo zdjęć z tego niezwykłego miejsca.

7. Święty Krzyż i Świętokrzyski Park Narodowy (ŚPN)

świętokrzyski park narodowy

Gołoborze w okolicach Świętego Krzyża.

Dla kogo: miłośnicy przyrody, turyści piesi, pielgrzymi.
Cena:
bilet normalny 7 zł, ulgowy 3,5 zł (wejście do parku narodowego); bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł (Muzeum Przyrodnicze ŚPN); bilet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł (krypta na Św. Krzyżu).
Jedyny Park Narodowy w województwie Świętokrzyskim to wspaniała oferta dla miłośników przyrody. Położony w Górach Świętokrzyskim park oferuje ciekawe widoki na gołoborza, które zgodnie ze świętokrzyską legendą powstały na skutek nieudanego spisku czarownic oraz diabłów próbujących zniszczyć klasztor na Świętym Krzyżu. W parku narodowym można zobaczyć między innymi jelenie, sarny czy dziki oraz rozkoszować się pięknymi widokami i świeżym powietrzem. Sam klasztor na Świętym Krzyżu to ważne z religijnego punktu widzenia miejsce, które pięknie wmalowuje się w krajobraz Gór Świętokrzyskich.

8. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

pacanówDla kogo: miłośnicy polskich bajek, fani „Koziołka Matołka”, rodziny z dziećmi.
Cena:
bilet normalny 24 zł, ulgowy 19 zł (Bajkowy Świat); bilet normalny 9 zł, ulgowy 7 zł (spektakle Małego Teatru); bilet normalny 21 zł, ulgowy 16 zł (Kraina Soria Moria).
Pacanów to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich miłośników Koziołka, który wyruszył z Pacanowa w świat. Europejskie Centrum Bajki ma szeroką ofertę przeznaczoną dla najmłodszych, którzy będą mogli zapoznać się z klasycznymi polskimi bajkami, czy chociażby wziąć udział w spektaklach Małego Teatru.  Od 2017 roku oprócz wystawy Bajkowy Świat i spektakli Małego Teatru, kolejną atrakcję centrum stanowi Kraina Soria Moria nawiązująca do bajek i legend skandynawskich. Więcej zdjęć oraz opis oferowanych atrakcji znajdziecie w artykule Pacanów – europejskie centrum bajki im. Koziołka Matołka.

9. Skałki Piekło pod Niekłaniem

skałki piekło

Dla kogo: miłośnicy przyrody i geologii, ceniący spokój.
Cena: 
0 zł
Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem ustanowiony został ponad 50 lat temu, znajduje się na powierzchni około 6 ha, a jego główną atrakcją są skały powstałe w wyniku erozji sięgające nawet 7 metrów wysokości. Jest to najmniej popularne turystycznie miejsce na naszej liście. Rezerwat nie jest trudny do znalezienia, ale nie został on w ogóle skomercjalizowany i próżno szukać tutaj różnych udogodnień, które możemy znaleźć w popularnych turystycznych miejscach. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które lubią samotność i cenią sobie obcowanie z przyrodą z dala od dużej liczby turystów. Więcej zdjęć imponujących form skalnych oraz informacje praktyczne o dojeździe i parkingu znajdziecie w artykule Skałki Piekło pod Niekłaniem.

10. Kielce

kadzielniaDla kogo: miłośnicy miast, geologii, architektury.
Cena: do 0 zł w górę.
Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego i największe miasto w regionie. Za największą atrakcję Kielc uważamy rezerwaty geologiczne Wietrznię i Kadzielnię. W tym drugim rezerwacie jakiś czas temu udostępniono podziemną trasę turystyczną po znajdujących się w nim jaskiniach. Oprócz rezerwatów geologicznych miłośników architektury z pewnością zainteresuje Pałac Biskupów Krakowskich czy Klasztor na Karczówce.

Komentarze

Komentarzy