Pacanów – europejskie centrum bajki im. Koziołka Matołka

europejskie centrum bajki koziołka matołka w pacanowiePacanów to miejsce, które za sprawą sympatycznego, a zarazem nieco naiwnego i głupiutkiego koziołka znają niemal wszyscy. Dziwne przygody Koziołka Matołka przez dziesięciolecia bawiły najmłodszych widzów telewizji zasiadających każdego dnia do oglądania kultowej Wieczorynki. Jeszcze dłużej w przygodach koziołka z Pacanowa dzieci zaczytywały się za sprawą wydanej w latach 30′ XX wieku powieści obrazkowej, której autorami byli Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz. Pacanów istnieje jednak nie tylko na kartach powieści czy na klatkach animowanego filmu. Pacanów istnieje naprawdę, a do tego mieści w sobie nie lada atrakcję – Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, do którego odkrycia zapraszamy Was dziś w ramach projektu #OdkryjŚwiętokrzyskie.

W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa.
Właśnie nową zaczął podróż,
by ją skończyć w Pacanowie.
A co przeżył i co widział
film ten wszystko wam opowie.

koziołek matołek pacanów

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie – zwiedzanie

adres: ul. Kornela Makuszyńskiego 1, Pacanów
godziny otwarcia:
od kwietnia do października, codziennie 9:00 – 17:00;
od listopada do marca, od wtorku do niedzieli 9:00 – 16:00;
cena biletów:
Bajkowy Świat: bilet normalny 24 zł, bilet ulgowy 19 zł, bilet rodzinny (2 dorosłych + 4 dzieci) 70 zł, dzieci do lat 3 bezpłatnie
Mały teatr: bilet normalny 9 zł, bilet ulgowy 7 zł
Kraina Soria Moria: bilet normalny 21 zł, bilet ulgowy 16 zł, bilet rodzinny (2 dorosłych + 4 dzieci) 60 zł, dzieci do lat 3 bezpłatnie
czas zwiedzania: około 4 godziny,
długość poszczególnych aktywności: 
Bajkowy świat 1,5 godziny, Mały teatr 30 minut, Kraina Soria Moria 30 minut

Symbolem Pacanowa już dość dawno stał się biały koziołek w czerwonych spodenkach i butach. Widoczny jest niemal wszędzie, od przydrożnych znaków, po pomniki i figury w najważniejszych miejscach wioski. Od 2010 roku w Pacanowie działa też Europejskie Centrum Bajki. Centrum Bajki nie mogło być nazwane inaczej, niż imieniem tego, który Pacanów rozsławił na całą Polskę – Koziołka Matołka.

kasa biletowa pacanów

Centrum, które umieszczone jest w budynku o dość futurystycznym wyglądzie, oferuje zwiedzającym trzy podstawowe aktywności – wizytę w Bajkowym Świecie, Mały Teatr oraz nowość, nawiązującą do baśni i legend skandynawskich – Krainę Soria Moria. Oprócz tego zwiedzający mogą obejrzeć filmowe nowości w niewielkim Kinie Szkatułka znajdującym się na terenie ośrodka (cena biletu to 12 zł za film 2D i 17 zł za film 3D). Oprócz filmów animowanych są tam też dostępne pozycje dla nieco starszych (podczas naszej wizyty w repertuarze byli między innymi Szybcy i Wściekli 8). Na zewnątrz budynku znajduje się spory ogród, gdzie w ciepłych miesiącach prowadzone są różne warsztaty czy inne akcje tematyczne.

Miejsce to cieszy się dość dużym zainteresowaniem, ma jednak ograniczone możliwości co do przyjmowania zwiedzających, dlatego przed wizytą warto zarezerwować wcześniej bilety na tej stronie.

koziołek matołek

Bajkowy Świat

Bajkowy Świat to najdłuższa i zarazem najpopularniejsza atrakcja Centrum Bajki. Przewodnikiem jest zawsze jakaś znana bajkowa postać. Sugerowany wiek dzieci, dla których przeznaczona jest ekspozycja to od 1 do 12 lat. Zwiedzanie rozpoczyna się na Zaczarowanym Dworcu Koziołka Matołka, później za sprawą magicznego pociągu (wewnątrz którego naprawdę ma się wrażenie, że jest w ruchu) dzieci znajdują się w Czarodziejskim Ogrodzie, do którego wcześniej muszą znaleźć klucz.

dworzec w pacanowie pociąg Następnie zwiedzający przechodzą do kolejnych lokalizacji, gdzie czekają na nich różne przygody i wyzwania. Po drodze mijamy między innymi skały strachu, w których zatopiony jest smok. Ostatnia część zwiedzania to Skarbnica Bajek, miejsce, gdzie dzięki dobremu zastosowaniu luster i ciekawemu oświetleniu oraz dodatkowym efektom w postaci pary wodnej osiągnięto niezwykle ciekawy efekt.

Jeśli mielibyśmy wybrać, która atrakcja Centrum Bajki jest najciekawsza to nasz wybór zdecydowanie padłby na Bajkowy Świat.

Mały Teatr

W małym teatrze odgrywane są trwające około 30 minut spektakle. Zwiedzający mają do wyboru trzy pozycje – Małą Syrenkę, Dziadka do Orzechów i Krawca Niteczkę. Wszystkie trzy spektakle tworzone są inną techniką. Mała Syrenka odgrywana jest za pomocą tzw. marionetek sycylijskich (ich ruch odbywa się za pomocą drutów wbitych w głowę i korzystania z bezwładności pozostałych członków). W Dziadku do Orzechów wykorzystywane są lalki stolikowe, zaś w Krawcu Niteczce kukły.

Kraina Soria Moria

Kraina Soria Moria to najnowsza oferta Centrum Bajki z Pacanowa. Interaktywna wystawa, której zwiedzanie trwa około 30 minut dostępna jest od lutego 2017 roku. Opowieść, której częścią stają się odwiedzający, łączy w sobie świat baśni i legend krajów Skandynawii. Zwiedzający biorą udział w pewnego rodzaju grze, której celem jest pokonanie złej Królowej Lodu. Możliwe staje się to dzięki runom, które zwiedzający otrzymują za wykonywanie różnych zadań. W miejscu tym ładnie zastosowano różne efekty, zaczynając od dźwiękowych i świetlnych, a kończąc na padającym śniegu, który napotyka się na pewnym etapie gry.

Ekspozycja ta, z racji nawiązania do legend północy, przypomniała nam między innymi o Muzeum Wikingów, które odwiedziliśmy 13 dnia naszej podróży na Koło Podbiegunowe.

Podsumowanie

Europejskie Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka to miejsce, które zdecydowanie odbiega od muzeów w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Dzisiejsze dzieci jest nieco trudniej zainteresować, niż pokolenia ich rodziców czy dziadków. Projektujący muzeum mieli to na uwadze, stworzyli więc miejsce bardzo nowoczesne i interaktywne. Jeśli szukacie pomysłu na to, gdzie wybrać się z dziećmi to Pacanów z pewnością będzie dobrym wyborem.

bajki polskie

Komentarze

Komentarzy