RoadTrip No.5: Dzień 4 (Ryga, Tallin)

og grafika wyrozniajaca post d4Czwartego dnia mieliśmy wstać nieco wcześniej, ze względu na to, że odpuściliśmy zwiedzanie Rygi poprzedniego dnia kosztem zrobienia grilla. Niestety, jak się okazało zaspaliśmy! Z całej siedmioosobowej grupy tylko Michał wstał na czas, był jednak przekonany że pomylił godziny i nikogo nie obudził. Całe zamieszanie było spowodowane zmianą czasu i tym, że część zegarków i telefonów pokazywało nam polski czas.

Ryga, Łotwa

Ryga most

Most Wiszący w Rydze.

Po zorientowaniu się, że zaspaliśmy udało nam się zebrać dość szybko i po wypiciu kawy i kiślu już o 8:45 siedzieliśmy w busie. Do Rygi udało nam się dostać dość szybko, a wjazd do centrum nie wymagał zbyt długiego stania w korkach na światłach. Centrum widoczne było już z oddali – za sprawą łotewskiego odpowiednika Pałacu Kultury. Opłacenie parkingu w Rydze możliwe było jedynie przy użyciu karty kredytowej lub debetowej, z pomocą przyszła nam jednak pewna pani, która zapłaciła za nasz parking swoją kartą, a my oddaliśmy jej pieniądze w gotówce. Koszt ponad 2 godzinnego parkowania wyniósł 6 euro.

Ryga Kościół św. Piotra

Kościół Św. Piotra w Rydze,

DSC_1055_m DSC_1057_m
Zwiedzanie Rygi rozpoczęliśmy od wizyty w sklepie z pamiątkami, w którym poprosiliśmy od bezpłatną mapę miasta. Starówka Rygi wpisana na listę UNESCO prezentuje się ładnie i jest ze sobą dobrze skomponowana, przy jej zwiedzaniu brak jednak tzw. „efektu wow”, mimo iż niektóre miejsca potrafią przykuć uwagę na dłużej. Najbardziej podobał nam się plac Ratslaukums ze znajdującym się przy nim Domem Czarnych Głów oraz Kościołem Świętego Piotra.

Kościół Świętego Piotra (wieża) oraz Dom Czarnych Głów (z prawej) w Rydze.

Kościół Świętego Piotra (wieża) oraz Dom Czarnych Głów (z prawej) w Rydze.

DSC_1049_m

Jednym z ciekawych obiektów w Rydze jest Dom Kota, na którego dachu znajduje się jeden z symboli Rygi – Czarny Kot.

dom Kota Ryga

Jeden z wielu ciekawych budynków Ryskiej starówki.

Jeden z wielu ciekawych budynków Ryskiej starówki.

W Rydze mieliśmy też okazję zobaczyć Statuę Wolności, z daleka przypominającą tą postawioną w Budapeszcie z okazji „wyzwolenia” miasta przez sowietów pod koniec II Wojny Światowej. Ta Ryska, o dziwo nie została postawiona przez sowietów, ale przez samych Łotyszy w latach 1931-1935 jako symbol niezależności kraju.

Statua Wolności Ryga

Ryska Statua Wolności, wzniesiona w latach 1931-1935 jako symbol niezależności kraju.

DSC_1097_m

żołnierze estonia

Żołnierze pełniący wartę przy Pomniku Wolności.

Tallinn – Estonia

Naszym następnym celem była stolica Estonii – Tallin. Po drodze jednak, jeszcze w Łotwie zatrzymaliśmy się na chwilę nad brzegiem morza Bałtyckiego aby zamoczyć w nim nogi. Korzystając z niskich cen wstąpiliśmy na zakupy do supermarketu, gdzie mieliśmy małe nieprzyjemności z ochroniarzem związane z tym, że zrobiliśmy w sklepie kilka zdjęć na potrzeby planowanego artykułu o cenach w Łotwie.

Szubienica w centrum miasta? Czemu nie!

Szubienica w centrum miasta? Czemu nie!

Ratusz Tallinn

Ratusz Miejski w Tallinnie.

Tallin starówka

Jedna z kamienic znajdujących się na starówce Tallinna.

Do Tallinna dotarliśmy około godziny 18, a następnie udaliśmy się na dwugodzinny spacer po starówce, która podobnie jak ta w Wilnie i Rydze wpisana jest na listę UNESCO. Starówka przypomina nieco tą we Lwowie, jest tu dużo ciekawych kamienic oraz bardzo dużo kreatywnie urządzonych lokali restauracji, kawiarni, barów czy sklepów. W Tallinie można znaleźć między innymi skrzynkę Trójrękiej Dziewicy, do której można wrzucić kartkę ze swoimi problemami.

Trójręka dziewica

Skrzynka Trójrękiej dziewicy.

Rafał Gapiński

Rafał mający nadzieję, że jego list do Trójrękiej Dziewicy pomoże rozwiązać mu problem.

Całą ekipa wyjazdu na Koło Podbiegunowe przy bardzo ciekawej bramie w centrum Tallinna.

Całą ekipa wyjazdu na Koło Podbiegunowe przy bardzo ciekawej bramie w centrum Tallinna.

DSC_1141_m

Po wieczornym spacerze, udaliśmy się jeszcze do miejsca skąd następnego dnia odpływać miał nasz prom, a później wyjechaliśmy kilkanaście kilometrów od centrum estońskiej stolicy w poszukiwaniu noclegu. Czwartego dnia naszej podróży przejechaliśmy 378,5 km.

Nocleg Estonia

Miejsce naszego czwartego noclegu, około 15 kilometrów od centrum Tallinna w Estoni.

Przez cały dzień ze względu na ograniczony czas jedliśmy tylko kanapki z pasztetem przygotowywane w czasie jazdy, ciastka i czekoladę. Na kolację zaś Michał przygotował nam parówki smażone z marchewką z ziołami, które to były ekspresowym, tanim i dobrym daniem.

Szef kuchni Michał przy pracy.

Szef kuchni Michał przy pracy.

Kolacja!

Kolacja!

<<< Relacja z poprzedniego dnia

Relacja z kolejnego dnia >>>

Komentarze

Komentarzy