Pałac Weesenstein
pałac Weesenstein

Pałac Weesenstein to mieszanka architektonicznych stylów i epok, w których przyszło mu istnieć. Znajdziemy tu trochę architektury gotyckiej, sporo renesansowych elementów oraz barok. Ośmiokondygnacyjny pałac, który w przeszłości był obronną twierdzą, jest też nietypowy z innego względu. W pałacu na piątym piętrze znajdują się stajnie dla koni, na czwartym są piwnice, a tuż pod nimi książęce i królewskie komnaty. Ten osobliwy fakt wynika z tego, że budowla była rozbudowywana od góry do dołu. Fundamenty najstarszej części zamku znajdują się kilka pięter powyżej najmłodszej części pałacu – oranżerii.

Pałac Weesenstein – ceny biletów, dojazd i informacje praktyczne

adres: Müglitztal, Saksonia, Niemcy, współrzędne:  50.932894, 13.858643 ,
cena parkingu: 1 euro za 3 godziny lub 2 euro za 6 godzin, współrzędne parkingu: 50.932366, 13.861497
godziny otwarcia: 1 kwietnia – 31 października codziennie 10:00 – 18:00; 1 listopada – 31 marca od wtorku do niedzieli 10:00 – 17:00;
ceny biletów: bilet normalny 7,5 euro; bilet ulgowy (uczniowie i studenci powyżej 17 lat) 6 euro; dzieci 6-16 lat 1 euro; dzieci do 6 lat wstęp bezpłatny; z Kartą Krainy Zamków wstęp bezpłatny; audioprzewodnik 2 euro
czas zwiedzania: ok. 3 godziny

Znajdujący się na południowy wschód od Drezna, Pałac Weesenstein w porównaniu do innych saksońskich pałaców położony jest nieco na uboczu. Dojazd komunikacją publiczną z Drezna jest możliwy, ale wymaga przesiadek i zajmuje około godziny. Do pałacu najwygodniej dotrzeć własnym samochodem, położony jest zaledwie 3 kilometry od zjazdu z autostrady A17 łączącej Drezno i Pragę. Samochód można zostawić na niewielkim płatnym parkingu znajdującym się u podnóża wzniesienia, na którym zbudowano Schloss Weesenstein. Parking nie jest zbyt duży, ale z racji, że Weesenstein nie znajduje się obok miasta, parkują tutaj wyłącznie odwiedzający zamek. Cena za parking to 1 euro za 3 godziny, ten czas powinien wystarczyć na dokładne obejrzenie pałacu zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz.

Audioprzewodnik w Pałacu Weesenstein to jeden z najlepszych, z jakimi się spotkaliśmy. Nagrany w bardzo dobry sposób, pełen ciekawych informacji oraz intuicyjny w obsłudze. Dodatkowo dla dzieci przygotowano specjalny audioprzewodnik, nieco różniący się od tego dla dorosłych, dzięki któremu łatwiej będzie skupić ich uwagę.

Pałac w okresie jesienno-zimowym otwarty jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałku. W sezonie możemy zwiedzać go każdego dnia. Bilety w cenie 7,5/6 euro pozwalają zwiedzać dziedziniec, pałacowe muzeum oraz ogrody. Posiadacze Karty Krainy Zamków wchodzą do tego miejsca bezpłatnie. W Pałacu Weesenstein można w cenie 2 euro wypożyczyć audioprzewodnik w języku polskim, co zdecydowanie polecamy zrobić.

Pałacu Weesenstein – historia

Historia pałacu, a właściwie zamku, bo w takiej formie Weesenstein został pierwotnie wzniesiony, sięga około 1200 roku. Budowla na początku pełniła funkcję obronną, podobnie jak dziś, tuż obok znajdowała się granica Czech. Obecnie najstarszą istniejącą częścią jest centralna, okrągła wieża, która została wzniesiona około roku 1300. Pierwsze wzmianki na piśmie o znajdującej się tu fortecy Weysinberg pochodzą z 17 grudnia 1317 roku. Właścicielem zamku był wtedy burgrabia Otton III z Dohy, będącej częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Pałac Weesenstein około roku 1860
Pałac Weesenstein około roku 1860 przedstawiony na rysunku G.A. Poenicke.
Skała na której zbudowano zamek nadal widoczna jest na pałacowym dziedzińcu.

Nazwa Weesenstein związana jest z kwarcytową skałą, na której została wzniesiona budowla. Skała ta określana była dawniej jako wese lub waise. Do XIX wieku używano takich nazw jak Weysinberg, Weisinsteyn, Weissenstein, Wesinstein, Weysinstein, Weissenstein. To, że zamek został wzniesiony na skałach dziś widać dokładnie na jego dziedzińcu.

W 1406 roku Weesenstein stał się własnością rodu von Bünau, otrzymali go oni od margrabiego Miśni w zamian za swój wkład w pokonanie burgrabiego z Dohy. Rodzina von Bunau w latach 1526-1575 przekształciła obronną późnogotycką twierdzę w renesansową rezydencję, która używana była jako główna siedziba rodu do roku 1772.

Na bramie widoczny jest herb Rudolph von Bünau, jego rodziców i dziadków. Przebudowa jaką przeprowadził była jedną z najistotniejszych w dziejach zamku.

W wyniku wojny siedmioletniej z lat 1756–1763 rodzina straciła znaczną część swojego majątku i musiała rozstać się z zamkiem, który następnie przeszedł w ręce rodziny von Uckermann. Jego pierwszą właścicielką, co było dość niespotykane w tamtych czasach, była kobieta – Johanna Christiana von Uckermann.

W pałacowym muzeum znajdziemy kilka obrazów przedstawiających pałac na przestrzeni wieków.

Najlepsze czasy rezydencji nadeszły jednak dopiero w XIX wieku. W 1830 roku pałac wraz z okolicznymi wioskami kupił król Saksonii – Antoni Klemens Wettyn. Posiadłość została królewską rezydencją, w której mieszkali również późniejsi królowie – Jan Wettyn oraz Jerzy Wettyn.

jedna z książęcych komnat w pałacu
Jedna z książęcych komnat, w których znajdują się bezcenne tapety. W tym pomieszczeniu na ścianach jest złocona skórzana tapeta.

To właśnie Jan Wettyn uznawany jest za najsłynniejszego właściciela zamku. Oprócz zdolności politycznych, zajmował się również filozofią, nauką i literaturą. Król pod pseudonimem Philalethes przełożył na niemiecki nawet Boską Komedię Dantego.

boska komedia po niemiecku
Jeden z kilku egzemplarzy Boskiej Komedii Dantego. W pałacowym muzeum znajdziemy specjalną salę poświęconą włoskiemu poecie, filozofowi i politykowi.

Rodzina królewska sprzedała pałac w 1917 roku. W XX wieku kilkakrotnie przechodził on z rąk do rąk, aby ostatecznie w 1990 roku stać się własnością Wolnego Kraju Saksonii. Od tego czasu pałac przeszedł gruntowną renowację, która pochłonęła ponad 27 milionów euro i pozwoliła na zachowanie i zabezpieczenie jego dziedzictwa kulturowego.

Zwiedzanie Pałacu Weesenstein

Zwiedzanie pałacu najlepiej rozpocząć od obejścia go z zewnątrz. Już od strony ulicy wygląda pięknie, ale szczególne wrażenie od strony ogrodów, gdzie dokładnie widoczna jest cała bryła budynku. Z zewnątrz dobrze widać pochodzące z różnych epok fragmenty budowli. Najstarszym obecnie fragmentem pałacu jest pochodząca z około 1300 roku okrągła wieża. Jednym z charakterystycznych elementów pałacu, są jego dachowe okna przypominające oczy.

Pałac Weesenstein widziany od strony ogrodów
Pałac Weesenstein widziany od strony ogrodów

Muzeum

Odwiedzając pałacowe muzeum będziemy mogli przebyć drogę podobną do tej, jaką przebył sam zamek. No, może w odwrotnej kolejności, bo zwiedzanie rozpoczynamy od znajdujących się najniżej, najmłodszych pięter, aby wraz z wspinaniem się po zamkowych schodach odkryć jego średniowieczne korzenie.

Komnaty książęce z XVIII i XIX wieku

Zwiedzanie rozpoczynamy od dolnej, dwuskrzydłowej części pałacowej powstałej w XVI wieku, a następnie przebudowanej w stylu barokowym. Znajdziemy tu bogato wyposażone komnaty książęce z XVIII i XIX wieku. Szczególną uwagę warto zwrócić na kolekcję znajdujących się na ścianach bezcennych tapet, wśród których wyróżnić możemy tapetę ze złotej skóry z XVIII wieku czy ręcznie drukowane tapety z XIX wieku.

Oprócz bogatych w zdobienia komnat z misternymi tapetami czy pięknymi meblami, możemy zobaczyć tu również wiele ciekawych eksponatów związanych z historią pałacu oraz jego właścicielami. Wśród ciekawych eksponatów jest np. XIX wieczna ceramiczna toaleta używana przez samą królową.

XIX wieczna toaleta
Ciekawostką jest, że w pałacu znajdują się dwie kaplice różnych wyznań – protestancka oraz katolicka. Na zdjęciu mniejsza katolicka założona w 1850 z polecenia Jana Wettyna, późniejszego Króla Saksonii.

Średniowieczna historia

Kontynuując zwiedzanie dojdziemy do znajdujących się na czwartym piętrze piwnic. W tej części pałacu dowiemy się więcej o jego historii i pierwotnym zastosowaniu. Surowe wnętrza doskonale kontrastują z oglądaną przez nas wcześniej ekspozycją oraz przypominają o jego średniowiecznym rodowodzie.

W średniowiecznej części znajdziemy też trochę elementów multimedialnych, które pomogą nam wyobrazić sobie jak odwiedzane przez nas pomieszczenia wyglądały w przeszłości.

Najmniejsza parafia Saksonii

Zwiedzanie muzeum kończymy wracając do baroku. Pałacowa kaplica została wzniesiona w 1741 roku przez Johna Georga Smidta, będącego uczniem i następcą Georga Bahra odpowiedzialnego za projekt drezdeńskiego kościoła Frauenkirche. Kaplica od 1870 roku służyła mieszkańcom przypałacowej wsi za kościół parafialny, tworząc najmniejszą parafię w całej Saksonii. Obecnie kaplica nadal wykorzystywana jest do celów liturgicznych.

kaplica weesenstein

Średniowieczny browar zamkowy

Jeśli intensywne zwiedzanie nas zmęczy, możemy odpocząć w zamkowym browarze, gdzie warzone na miejscu piwo, tak jak w średniowieczu, podawane jest w glinianych kuflach przy świetle prawdziwych świec. Browar swoimi tradycjami nawiązuje do zamkniętego w 1863 roku browaru zamkowego, na miejscu którego stworzono pałacową kuchnię.

Na szczęście obecnie udało się pogodzić obie te rzeczy, a browar połączony jest z zamkową restauracją.

średniowieczny browar zamkowy

Podsumowanie

Pałac Weesenstein bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Ten znajdujący się nieco na uboczu obiekt, zachwyca swoją różnorodnością i jest swoistym architektonicznym labiryntem. Możemy podziwiać tam w pełni wyposażone, eleganckie wnętrza królewskich komnat, a także przejść się po surowych średniowiecznych pomieszczeniach. Pałac, poza dostarczaniem wrażeń estetycznych, zapewnia też inne doznania – znajdziemy tam utrzymaną w średniowiecznym stylu restaurację i browar, w których można zregenerować się na zakończenie zwiedzania.

Artykuł powstał dzięki wsparciu Niemieckiej Centrali Turystycznej.

Komentarze

Komentarzy