Znajdujący się kilkanaście kilometrów od Drezna Pałac Moritzburg, to barokowa rezydencja doskonale oddająca styl życia i usposobienie jednego z jej właścicieli – króla Polski i elektora Saksonii Augusta II Mocnego. Król, który przebudował wzniesiony w XVI wieku pałac, uwielbiał rozmach czego dowodem może być fakt, że przy pałacu chciał stworzyć Świątynię Diany otoczoną wybiegiem dla lwów, tygrysów i innych dzikich zwierząt, a na pobliskich stawach planował inscenizacje wielkich bitew morskich. Jego plan po części zrealizował wnuk, który mimo iż do morza jest ponad 300 kilometrów, wzniósł obok pałacu jedyną w Saksonii latarnię morską. Dziś bez wątpienia Pałac Moritzburg jest jednym z najciekawszych barokowych pałaców nie tylko w Saksonii, ale i w całych Niemczech.
Pałac Moritzburg – ceny biletów, dojazd i informacje praktyczne
adres: Moritzburg, Niemcy, współrzędne: 51.167426, 13.679461,
cena parkingu: 1,2 euro za godzinę lub 7 euro za cały dzień, współrzędne parkingu: 51.164759, 13.679294
godziny otwarcia: 16 listopada – 1 marca od wtorku do niedzieli 10:00 – 17:00; 21 marzec – 1 listopad codziennie 8:00 – 18:00;
ceny biletów: ogród i część zewnętrzna wstęp bezpłatny;
pałac: bilet normalny 8 euro; bilet ulgowy (uczniowie i studenci powyżej 17 lat) 6,5 euro; dzieci 6-16 lat 1 euro; dzieci do 6 lat wstęp bezpłatny; z Kartą Krainy Zamków wstęp bezpłatny;
pałac + bażanciarnia: bilet normalny 11 euro; bilet ulgowy (uczniowie i studenci powyżej 17 lat) 9 euro; dzieci 6-16 lat 4 euro; dzieci do 6 lat wstęp bezpłatny; z Kartą Krainy Zamków wstęp bezpłatny,
czas zwiedzania: pałac i ogród ok. 2 godziny; bażanciarnia i latarnia morska z dojściem ok. 2 godziny
Pałac Moritzburg znajduje się około 8 kilometrów od zjazdu z niemieckiej autostrady A4 biegnącej od granicy z Polską. Dojazd do zamku własnym samochodem nie jest skomplikowany. Samochód najlepiej zostawić na płatnym parkingu znajdującym się niemal przy samym pałacu.
Do Pałacu Moritzburg można również bezpośrednio dojechać komunikacją publiczną z Drezna. Autobus linii 477 kursuje co około pół godziny, codziennie od 6:00 do 23:00 pomiędzy dworcem Dresden Bahnhof Neustadt a Pałacem. Podróż trwa około 30 minut, a bilet to koszt 4,3 euro.
Zwiedzanie Pałacu Moritzburg warto połączyć z wizytą w innych saksońskich zamkach i pałacach. Jeśli chcecie odwiedzić kilka obiektów, warto rozważyć zakup Karty Krainy Zamków, która za 24 euro pozwoli Wam na bezpłatny wstęp do około 50 obiektów w Saksonii. Wraz z posiadaczem karty za darmo do obiektów może wejść też dwójka dzieci do 16 roku życia.
Pałacu Moritzburg – historia
Schloss Moritzburg został wzniesiony w latach 1542-1546 jako renesansowy pałac myśliwski, na polecenie księcia Maurycego Wettyna. Otoczony bogatym w dziczyznę lasem Friendwald, pałac początkowo nosił nazwę Dianenburg. Obecna nazwa Moritzburg pochodzi od imienia jego pierwszego właściciela – Maurycy to po niemiecku Moritz.
W latach 1661-1671 pałac został rozbudowany przez Jerzego II Wettyna. Do pałacu dobudowano między innymi kaplicę, którą zaprojektował saksoński architekt Wolf Caspar von Klenge. Kaplica w 1697 została konwertowana na kaplicę katolicką, co wiązało się z przyjęciem katolicyzmu przez elektora Saksonii Fryderyka Augusta I, który w roku tym został koronowany na Króla Rzeczpospolitej Obojga Narodów jako August II.
To właśnie August II Mocny, już jako król zlecił przebudowę pałacu, który nabrał wtedy swojego obecnego barokowego charakteru. Za architekturę pałacu odpowiedzialny był drezdeński architekt Matthäus Daniel Pöppelmann oraz francuz Zacharias Longuelune.
August II Mocny chętnie pokazywał swoje bogactwo. Rezydencja miała służyć jako miejsce wystawnych bankietów oraz polowań. Saski władca zlecił również założenie przypałacowego parku. W jego planach było organizowanie na pałacowym stawie inscenizacji bitew morskich, a całość miała zwieńczyć Świątynia Diany otoczona wybiegiem dla lwów i innych egzotycznych zwierząt.
Ostatecznie śmiałe plany króla przerwała jego śmierć. Jego dzieło dokończył prawnuk – elektor Fryderyk August III, który w 1806 roku został pierwszym Królem Saksonii jako Fryderyk August I. W latach 1770-1776 powstał oddalony o 2,5 kilometra Pałacyk Bażanci oraz znajdująca się obok niego barokowa studnia Wenus i ekstrawagancka latarnia morska z miniaturowym portem i molo.
Zwiedzanie Pałacu Moritzburg
Wejście na teren pałacowego ogrodu i oglądanie pałacu z zewnątrz jest możliwe codziennie od 6 rano do zmroku i jest bezpłatne. Zwiedzanie zamku wewnątrz wymaga zakupu biletu, posiadacze Karty Krainy Zamków mogą wejść do niego bezpłatnie. Co roku, w okresie zimowym na terenie pałacu odbywa się też wystawa Trzy orzeszki dla Kopciuszka, która związana jest z niemiecko-czechosłowackim filmem, dla którego w 1972 roku pałac stał się planem zdjęciowym.
Słupy poczty polsko-saskiej
Zwiedzanie rozpoczynamy od przejścia 50 metrową drogą, która pozwala na dojście do znajdującego się na stawie pałacu. Przy wejściu na drogę znajdziemy dwa dystansowe słupy poczty polsko-saskiej powołanej przez króla Augusta II Mocnego. Słupy wyznaczały drogę oraz ułatwiały przesyłki korespondencji wagi państwowej pomiędzy Dreznem a Warszawą. Słupy takie powstawały od 1722 roku, a ich celem było informowanie o odległości do poszczególnych punktów.
Znajdujące się się przy pałacu słupy to słupy dystansowe (informowały o odległości do poszczególnych miast). Oprócz nich na infrastrukturę pocztową składały się kamienie milowe, półmilowe i ćmierćmilowe, które dzieliły trasę na równe odcinki. W 1722 roku, na potrzeby poczty wprowadzono milę pocztową, która określała odległość, jaką pokonywał posłaniec pieszy w czasie dwóch godzin drogi. Saska mila pocztowa wynosiła 16 tysięcy łokci, czyli 9062 metry.
Na słupach dystansowych znajdujących się przed zamkiem znajdziemy godła Rzeczpospolitej oraz Saksonii zwieńczone koroną. Doskonale widoczny jest na nich napis AR, czyli monogram łacińskich słów Augustus Rex – Król August oraz data ich wzniesienia – 1730.
Pałacu Moritzburg z zewnątrz
Pałac z czterema masywnymi wieżami, już z daleka robi ogromne wrażenie. Położony na sztucznej wyspie, na stawie pałacowym jest doskonale widoczny z każdej strony. Szczególnie pięknie wygląda w okresie wiosennym i letnim, kiedy poziom wody jest wysoki i widoczne jest w nim odbicie budowli.
Jeśli obejdziemy pałac dookoła, znajdziemy na nim między innymi herb Polski, który jest pozostałością przebudowy pałacu dokonanej przez Augusta II Mocnego, dzięki której zyskał swój barokowy charakter. Podobnie jak na słupach pocztowych, tak i tu widocznych będzie wiele monogramów AR. August II Mocny zanim został elekcyjnym królem Polski, posiadał jedynie tytuł elektora Saksonii, po zdobyciu korony chętnie więc podkreślał swój królewski tytuł.
Balustrady oraz pałacowe ogrody są gęsto zdobione rzeźbami przedstawiającymi motywy myśliwskie oraz kupidynów symbolizujących antyczną boginię myśliwych – Wenus.
Z zewnątrz pałacu rozciąga się też widok na pobliskie ogrody oraz park, którego tworzenie przerwała śmierć króla.
Pałacu Moritzburg wewnątrz – wystawa letnia
Latem w Pałacu Moritzburg możemy podziwiać wystawę miśnieńskiej kolekcji porcelany, której kolekcjonerem był król August II Mocny. Większość eksponatów to pochodzące z XVIII wieku oryginały.
Oprócz porcelany, w pałacu możemy podziwiać również zbiory skórzanych tapet z antycznymi motywami dotyczącymi polowania oraz opiekunki myśliwych – Diany. Cały pałac jest zresztą przepełniony motywami myśliwskimi – jedną z najbardziej okazałych sal jest sala z myśliwskimi trofeami, gdzie obejrzeć można poroże wymarłego już jelenia olbrzymiego, zwanego łosiem irlandzkim. Liczące 10 tysięcy lat poroże, prawdopodobnie pochodzi z Krymu i było darem cara Piotra Wielkiego dla króla Augusta II.
Pałacu Moritzburg wewnątrz – zimowa wystawa „Trzy orzeszki dla Kopciuszka”
Co roku, w okresie zimowym w pałacu odbywa się wystawa Trzy orzeszki dla Kopciuszka. Wystawa związana jest z niemiecko-czechosłowackim filmem Tři oříšky pro Popelku, do którego część scen nagrywano właśnie w okolicach zamku.
Film z 1973 roku ma kultowy status i mimo swojego wieku nadal jest bardzo popularny w Niemczech i Czechach. Jest to film typowy dla okresu Bożego Narodzenia, a jego popularność można porównać do popularności filmu Kevin Sam w Domu w Polsce.
Na wystawie znajdziemy oryginalne rekwizyty z filmu, figury woskowe przedstawiające najważniejszych bohaterów oraz szereg informacji i ciekawostek dotyczących produkcji.
Pałacyk Bażanci
Jeszcze większą ilość myśliwskich motywów odnajdziemy w Pałacyku Bażancim, znajdującym się 2,5 kilometra od Pałacu Moritzburg. Wzniesiony w latach 1770-1777 budynek obecnie służy jako miejsce wystaw czasowych oraz kawiarnia.
W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Fontanna Wenus (Venusbrunnen), jedna z największych barokowych fontann w Saksonii.
Latarnia Morska i miniaturowy port
Aby ułatwić nawigację, latarnie morskie budowane były już od czasów starożytnych. Wbrew polskiej nazwie, nie znajdowały się tylko na morzach, ale również na innych odpowiednio dużych akwenach wodnych. Latarnia w Moritzburgu nie została jednak wzniesiona w celach nawigacyjnych. Liczący niecałe 3 kilometry linii brzegowej staw, w którym hodowano karpie nie służył wszak do żeglugi żadnym jednostkom. Latarnia została postawiona, aby stanowić tło dla przejażdżek i polowań księcia oraz jego kompanów.
Miniaturowy port zbudowano, aby dla rozrywki księcia urządzać tu inscenizacje bitew morskich. Najsłynniejsza odbywająca się tu inscenizacja przedstawiała bitwę pod Czesmą z 1770 roku, pomiędzy wojskami rosyjskimi i tureckimi. Na jej potrzeby wzniesiono nawet kilkumetrowy mur odzwierciedlający cieśninę Dardanele.
Latarnia ma 72 stopy (28,2 metra) wysokości. Wejście do środka obecnie niestety nie jest możliwe.
Podsumowanie
Pałac Moritzburg to jeden z najpiękniejszych saksońskich pałaców i jeden z najciekawszych pałaców, jakie przyszło nam odwiedzić. Szczególnie majestatycznie wygląda z zewnątrz, a wrażenie to potęguje umiejscowienie go na wodzie. Obiekt polecamy wszystkim, którzy tak jak my są fanami zamków i pałaców.
Artykuł powstał dzięki wsparciu Niemieckiej Centrali Turystycznej.