We Lwowie często tworzą się korki, niekiedy jest problem z miejscami parkingowymi, a większość wartych odwiedzenia miejsc znajduje się w centrum gdzie ciężko dojechać samochodem. Dlatego nawet jeśli zdecydujemy się przyjechać samochodem na Ukrainę, to odwiedzając miasto warto zostawić go na parkingu i poruszać się alternatywnymi formami transportu.
Wybierając się do Lwowa warto zapoznać się też z naszym artykułem Lwów – informacje dla odwiedzających, gdzie zawarliśmy w pigułce wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące miasta.
We Lwowie mamy do dyspozycji cztery formy poruszania się komunikacją miejską – marszturki, busy, tramwaje oraz trolejbusy. Możemy też skorzystać z taksówek, których jest dużo i są sporo tańsze niż w Polsce.
Marszrutki, tramwaje i trolejbusy są dosyć stare i mocno zatłoczone, więc na pierwszy rzut oka nie zachęcają raczej do tego aby z nich skorzystać. Warto jednak przełamać w sobie początkową niechęć, komunikacja miejska wynagrodzi nam niewygody swoją bardzo niską ceną. Drugim aspektem przemawiającym za przejazdem komunikacją miejską może być przygoda, np. dla mnie pierwszy przejazd marszrutką sam w sobie był pewną atrakcją.
Podróż komunikacją miejską po Lwowie, może na początku sprawiać pewne problemy. Wiele przystanków jest słabo oznaczonych, nie ma na nich rozkładów, a nawet jeśli są to nazwy przystanków napisane cyrylicą niewiele mówią. Planując swoją podróż komunikacją miejską we Lwowie warto więc skorzystać ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej EasyWay, która pokaże nam jak dostać się komunikacją miejską z punktu A do punktu B. Aplikacja pomoże nam wybrać najbliższy przystanek oraz numer tramwaju, , busa, marszrutki lub trolejbusa do którego trzeba będzie wsiąść. Ponadto dostaniemy informacje o kosztach i długości przejazdu. Aplikacja jest odpowiednikiem popularnego w Polsce JakDojechać.
Cena biletów komunikacji miejskiej we Lwowie
- Marszrutka 7 UAH (ok. 1 zł)
- Tramwaj, bilet normalny 5 UAH (ok. 0,80 zł)
- Tramwaj, bilet ulgowy 2,5 UAH (ok 0,40 zł)
- Trolejbus, bilet normalny 5 UAH (ok 0,80 zł)
- Trolejbus, bilet ulgowy 2,5 UAH (ok 0,40 zł)
W tytule słowo „biletów” powinno tak właściwie być w cudzysłowie, ponieważ fizyczne bilety do skasowania dostajemy tylko w przypadku tramwajów, busów i trolejbusów. Kiedy zdecydujemy się skorzystać z marszrutki jedynie dajemy kierowcy pieniądze. Nie należy się martwić jeśli nie będzie to odliczona kwota, bo kierowca wydaje resztę. Często ludzie aby nie blokować odjazdu marszrutki siadają na miejsach i dopiero później podają do przodu pieniądze, które ostatecznie trafiają do kierowcy. Kierowca wydaje wtedy resztę podając pieniądze do tyłu, aż trafią one do właściciela (to wszystko oczywiście w trakcie jazdy). Bilety ulgowe dotyczą tylko studentów ukraińskich uczelni, osoby studiujące w Polsce w przypadku podróży komunikacją miejską będą musiały więc zakupić bilet normalny.
Do niedawna przejazdy komunikacją miejską we Lwowie były dużo tańsze (bilet na tramwaj kosztował 2 uah – ok. 15 groszy). Nastąpiły jednak dwie podwyżki (ostatnia 17 kwietnia 2018 roku), które wprowadziły nowe ceny biletów.
Tramwaje we Lwowie
Sytuacja z kupnem biletów do tramwajów wygląda podobnie jak w przypadku korzystania z marszrutki. Można je nabyć u motorniczego lub wcześniej w kiosku. Bilety należy skasować, bo czasami trafiają się kontrole. Jeśli zostaniemy złapani na jeździe bez biletu będziemy musieli zapłacić grzywnę w wysokości 60 UAH – czyli niecałych 9 zł.
Taksówki i Uber we Lwowie
We Lwowie działa kilka korporacji taksówkowych, a samych taksówek jest ponad 3 tysiące. Wysoka konkurencja, niskie ceny paliwa oraz pracy wpływają na to że koszt korzystania z taksówek we Lwowie jest dużo niższy niż w Polsce. Blisko 2/3 taksówek ma zamontowane taksometry, które są jednak włączane bardzo rzadko, dlatego najlepiej uzgodnić cenę za przejazd przed rozpoczęciem kursu. Ceny mogą się między sobą różnić w zależności od pory dnia, trasy i innych czynników. Większość taksówek we Lwowie to raczej samochody starsze i wyglądające raczej średnio – spełniają jednak one swoją rolę i pomagają łatwo i stosunkowo niedrogo przenieść się z jednego miejsca do drugiego. Taksówek jest tak dużo, że nie powinno być najmniejszych problemów ze złapaniem ich jadących ulicą, stoją też w bardzo wielu punktach miasta. We Lwowie od pewnego czasu działa też Uber.
Podsumowanie
Lwów jest miastem, po którym poruszanie się własnym samochodem nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze łatwo się korkuje, po drugie może być w nim problem ze znalezieniem odpowiednich miejsc parkingowych, po trzecie natomiast panuje w nim dosyć luźne podejście do przestrzegania przepisów co może sprawić trudności kierowcom z mniejszym doświadczeniem. Generalnie większość atrakcji turystycznych Lwowa usytuowana jest w centrum, korzystnie z innej formy transportu niż własne nogi nie będzie często konieczne. Jeśli natomiast atrakcje, które chcemy odwiedzić znajdują się nieco dalej, według mnie warto skorzystać z komunikacji miejskiej – należy sobie jednak wcześniej uświadomić, że nie będzie to komunikacja miejska w rozumianym przez nas zachodnio-europejskim stylu. Przy planowaniu podróży warto sprawdzić wcześniej na mapach google lub aplikacji EasyWay, którymi liniami będzie nam najłatwiej dotrzeć do docelowego miejsca.