Bergamo to piękne i urokliwe miasto, którego poszczególne punkty położone są na wielu różnych wysokościach. Korzystanie z transportu publicznego ułatwi więc życie niemal każdemu turyście. W mieście funkcjonuje 13 linii autobusowych oraz 2 kolejki zębate, ponadto do oddalonej o 15 km miejscowości Albino można dojechać jedyną linią tramwajową. Spółka ATB (Azienda Trasporti Bergamo) zajmująca się komunikacją publiczną w Bergamo zadbała o to, aby poruszanie się nią było łatwe i przejrzyste, dzięki niewielkiej ilości linii i bardzo intuicyjnym oznaczeniom. W tym artykule postaramy się przedstawić wybierającym się do Bergamo jak sprawnie poruszać się po mieście, gdzie kupić bilety i jak łatwo dotrzeć z lotniska do centrum.
Jak dostać się z lotniska do centrum Bergamo?
Dostanie się z lotniska do centrum Bergamo jest bardzo proste. Około 20 metrów od wyjścia z lotniska, lekko po lewej stronie (tuż obok taksówek) znajduje się przystanek autobusowy. Na przystanek ten podjeżdża tylko jedna linia, oznaczona kolorem błękitnym linia numer 1. Linią tą dotrzemy zarówno do centrum nowej części Bergamo – Porta Nuova (4 przystanki, około 20 minut jazdy) oraz do górnego miasta Citta Alta (13 przystanków, około 40 minuty jazdy, należy wysiąść na przystanku Colle Aperto). W obu przypadkach koszt biletu, to 2,30 euro. Warto jednak skorzystać z biletów czasowych, które zostaną opisane niżej.
Wrócić na lotnisko możemy analogicznie posługując się linią numer 1. Dodatkowym ułatwieniem jest oznaczanie przystanków autobusowych, na których zatrzymuje się autobus jadący na lotnisko znaczkiem samolotu.
Ceny biletów komunikacji miejskiej w Bergamo oraz punkty ich sprzedaży
W Bergamo dostępne są bilety krótkoterminowe przesiadkowe oraz 24 i 72 godzinne. Ceny biletów krótkoterminowych uzależnione są od ilości stref, jakimi będziemy się poruszać. Bilety są najtańsze, jeśli poruszamy się w jednej strefie, a ich cena rośnie wraz z ilością przekraczanych stref. Bilety pozwalają też na przesiadanie się i poruszanie się wszystkimi trzema dostępnymi środkami transportu publicznego.
- 1 strefa 1,3 euro (przesiadkowy 75 minut)
- 2 strefy 1,8 euro (przesiadkowy 75 minut)
- 3 strefy 2,3 euro (przesiadkowy 90 minut)
- 4 strefy 2,5 euro (przesiadkowy 105 minut)
- 5 i więcej stref 2,7 euro (przesiadkowy 120 minut)
Jeśli wybieramy się do Bergamo turystycznie najkorzystniej będzie prawdopodobnie skorzystać z biletu 24 lub 72 godzinnego. Bilety te pozwolą poruszać się nam dowolną ilość razy, będziemy mogli korzystać zarówno z autobusów, kolejek typu funicular i tramwaju.
- bilet 24-godzinny 5 euro
- bilet 72-godzinny 7 euro
Kupno biletu 24 lub 72 godzinnego jest szczególnie korzystne, jeśli w czasie używania go będziemy przemieszczać się lotniska do centrum i w drugą stronę, ponieważ taki transport przy zakupie biletów pojedynczych kosztowałby nas 4,6 euro. Podczas pobytu z pewnością będziemy chcieli skorzystać z obu kolejek, co kosztowałoby nas 2,6 euro (dwa bilety przesiadkowe z 1 strefy) i łącznie z kosztem biletów na lotnisko już przekroczyłoby cenę biletu trzydniowego.
Bilety kupić możemy na lotnisku w punkcie turystycznym (kiedy stoimy naprzeciwko wyjścia to punkt znajduje się po prawej stronie) lub w automacie biletowym obok przystanku. Kiedy odwiedzaliśmy Bergamo automat miał akurat awarię.
Warto wiedzieć
Kierowcy nie zatrzymują się na wszystkich przystankach. Jeśli chcemy wysiąść na przystanku, do którego zbliża się autobus powinniśmy zasygnalizować to kierowcy naciśnięciem zazwyczaj niebieskiego przycisku, o ile nie zrobił tego wcześniej żaden ze współpasażerów. Jeśli stoimy na przystanku powinniśmy zasygnalizować kierowcy nadjeżdżającego autobusu chęć wejścia do niego machnięciem ręki (gest przypominający trochę ten używany przez autostopowiczów).
W Bergamo do autobusów wsiada się przednimi i tylnymi drzwiami, wysiada zaś środkowymi. Kasowniki biletów powinny znajdować się z przodu i z tyłu autobusu. Każdy bilet przy pierwszym użyciu należy skasować.
Jak dojadę w Bergamo
ATB przygotowało aplikację, dzięki której można zaplanować swoją podróż na ich stronie internetowej lub za pomocą aplikacji na telefon ATB Mobile. Planer podróży zarówno w przypadku aplikacji na telefon jak i na stronie internetowej nie jest zbyt przyjazny w obsłudze (nie można zaznaczać pinezką miejsc na mapie, tylko trzeba wpisywać nazwy). Aplikacja wymaga połączenia z Internetem. W Bergamo nie stanowi to jednak raczej problemu, ponieważ w mieście świetnie funkcjonuje publiczne i bezpłatne WiFi (o tym jak uzyskać do niego dostęp przeczytasz w artykule Bergamo – informacje dla odwiedzających).
W Bergamo przy planowaniu podróży komunikacją miejską świetnie za to sprawdzą się Mapy Google, zarówno jeśli będziemy chcieli użyć ich na komputerze jak i na telefonie. Aplikacja na telefon dodatkowo pokazuje na mapie kolory linii, którymi mamy się poruszać, co może być dodatkowym ułatwieniem np. przy próbie znalezienia odpowiedniego przystanku.