Ile kosztuje weekend w Wilnie?

ile kosztuje weekend w wilnieWilno to miasto niezwykle często wybierane przez turystów z Polski jako miejsce na krótkie weekendowe wypady. Szczególnie często wybierają je miłośnicy historii, kresów oraz dziedzictwa polskiego za granicami kraju. Wpływa na to ma bliskość od granicy z Polską, ale również przystępność cenowa. Mimo, iż w Wilnie obecnie nie jest już tak tanio jak kilka, czy kilkanaście lat temu to nadal wizyta w nim nie powinna zrujnować naszego portfela. Ile więc kosztuje weekend w Wilnie?

Na koszt większości wycieczek składają się zazwyczaj koszty transportu, noclegu, wyżywienia i atrakcji. W poniższym artykule postaramy się przedstawić jak kształtują się one w przypadku weekendowej wizyty w Wilnie.

Jeśli chcesz wybrać się do Wilna to koniecznie zapoznaj się też a artykułem Wilno – informacje dla odwiedzających, gdzie zawarliśmy dużo wskazówek dla odwiedzających miasto.

Transport do Wilna

Jeśli zależy nam na oszczędności, do Wilna najlepiej będzie wybrać się na kołach. Planując samotną wycieczkę możemy skorzystać z oferty przewoźników autokarowych oferujących tanie przejazdy do Wilna (LuxExpress, EurolinesLithuania/PolskiBus) lub jechać własnym samochodem, jeśli chcemy, aby towarzyszyli nam znajomi lub rodzina.

Samochód

Jeśli zdecydujemy się na podróż własnym samochodem to oczywiście koszt będzie rósł wraz z odległością, jaka dzieli nas od stolicy Litwy. Do Wilna z Białegostoku jest 300 km w jedną stronę, z Warszawy około 450 km, z Gdańska 550 km, z Kielc 650 km, a z Krakowa aż 750 km.

Na szczęście autostrady i inne drogi dla samochodów osobowych na Litwie są bezpłatne (więcej Samochodem na Litwę). Przy założeniu, że nasz samochód spala 6 litrów benzyny (której cena wynosi 5 zł) i aby podróżować komfortowo będą w nim jechać tylko 4 osoby, to koszt przejazdu w obie strony wyniesie:

 • przy wyjeździe z Białegostoku 180 zł (ok. 45 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Warszawy 270 zł (ok. 68 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Gdańska 330 zł (ok. 83 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Kielc 390 zł (ok 98 zł na osobę)
 • przy wyjeździe z Krakowa 450 zł ( ok 112 zł na osobę)

Do tej kwoty powinniśmy doliczyć również koszt parkingu, najlepiej parkować w strefie zielonej (od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 18 koszt parkingu to jedynie 0,3 euro za godzinę, w pozostałych godzinach i w niedzielę parking bezpłatny). Więcej o strefach płatnego parkowania można przeczytać w tym artykule dotyczącym parkowania w Wilnie.

Przewoźnicy autobusowi

Jeśli nie dysponujemy własnym samochodem lub nie znajdziemy kilku osób, które chciałyby towarzyszyć nam w podróży, warto rozważyć przejazd do Wilna jednym z tanich przewoźników autokarowych. Bilety kupowane za pośrednictwem PolskiegoBusa (który jest pośrednikiem Eurolines Lithuania) na trasie Warszawa – Wilno – Warszawa kosztują około 150-200 zł w obie strony. Podobnie sytuacja ma się z LuxExpressem, jeśli zdecydujemy się na zakup biletów kilka dni przed planowanym wyjazdem, jeśli zaś zaplanujemy go około miesiąca wcześniej powinniśmy móc kupić bilety poniżej 100 zł w obie strony.

Samolot

Samolot to póki co najdroższa opcja dostania się do Wilna. Tanie linie lotnicze nie obsługują połączeń z Polski na Litwę, dotrzeć tam możemy jednak samolotami LOTu. Decydując się na podróż samolotem musimy jednak liczyć się z wydatkiem ponad 400 zł w obie strony, co jak na tak niewielkie odległości jest dość dużą kwotą.

Reklama

Nocleg w Wilnie

ulica zamkowa wilno

Ulica Zamkowa to jedna z najbardziej urokliwych ulic Wilna. Mieliśmy okazję nocować w znajdującym się przy niej hostelu, który niestety już nie funkcjonuje. Nocleg kosztował nas jedynie 36 zł i byliśmy bardzo zadowoleni z warunków jakie panowały w hostelu oraz ze świetnej lokalizacji.

Wilno jak przystało na stolicę dysponuje dość dobrze rozwiniętą bazą hotelową. Znajdziemy tu zarówno dobre i drogie hotele jak i tanie hostele. Koszt jednodniowego pobytu w dwuosobowym pokoju w dobrze ocenianym (ocena powyżej 7/10) hotelu lub hostelu w okolicach starego miasta powinniśmy móc zamknąć w kwocie 120 zł (za pokój).

Pokój czteroosobowy lub apartament na taką liczę osób powinniśmy z łatwością znaleźć w kwocie do 200 zł (50 zł za osobę), a rezerwując z odpowiednim wyprzedzeniem i trafiając na dobre promocje można takie miejsca noclegowe znaleźć nawet poniżej 120 zł (40 zł za osobę). Jeśli natomiast zdecydujemy się na hostel to powinniśmy się liczyć z wydatkiem rzędu 35-40 zł za noc.

My wszystkie nasze noclegi rezerwujemy wcześniej za pomocą portalu booking, gdzie zazwyczaj ustawiamy sortowanie po cenie od najniższej i wybieramy obiekty z oceną powyżej 7/10.

Koszty zwiedzania

Koszty zwiedzania to sprawa bardzo indywidualna. Podczas dwóch naszych pierwszych pobytów w Wilnie kupiliśmy jedynie bilety do Barbakanu, pozostałe odwiedzane przez nas atrakcje były bezpłatne. W Wilnie znajduje się między innymi świetne bezpłatne Muzeum Pieniądza, czy Galerie Bursztynu (więcej o tych obiektach możecie przeczytać w 5 nietypowych miejsc, które warto odwiedzić w Wilnie), ponadto wiele najważniejszych atrakcji miasta również nie wymaga kupowania biletu.

baszta giedymina

Wejście na wzgórze Giedymina z którego rozciąga się bardzo ładny widok na starówkę jest bezpłatne i stanowi świetną alternatywę w stosunku do płatnych punktów widokowych (takich jak dzwonnica znajdująca się na Placu Katedralnym).

Podczas naszej trzeciej wizyty korzystaliśmy już z wielu biletowanych atrakcji, na szczęście bilety wstępu do większości obiektów w Wilnie kosztują od 1 do 4 euro, więc jeśli rozsądnie będziemy wybierać miejsca do odwiedzenia to również nie wydamy na to fortuny. Koszty zwiedzania może zmniejszyć wykupienie Vilnius City Card. Będzie to jednak dobra opcja jedynie dla tych, którzy bardzo lubią muzea i nie przysługują im bilety ulgowe.

Jeśli chcesz odwiedzić Wilno i nie zbankrutować, to polecamy zwiedzanie Wilna jedną z przygotowanych przez nas tras zwiedzania, np. Wilno w jeden dzień, która świetnie nada się też na weekendowy wyjazd.

kosciol na Antokolu

Wnętrze kościoła Świętego Piotra i Pawła, najładniejszej według nas wileńskiej świątyni.

Jedzenie w Wilnie

Jedzenie w restauracjach czy fast foodach jest nieco droższe niż w Polsce. Jeśli zamierzamy się stołować na mieście powinniśmy przygotować więc podobną kwotę do tej, którą w czasie wizyty wydalibyśmy na jedzenie w Polsce.

litewski twaróg

Biały ser twarogowy varškės sūris należy do typowych litewskich przysmaków, umieściliśmy go nawet na liście produktów, które warto kupić będąc na Litwie.

Jeśli zdecydujemy się na wybór hostelu lub apartamentu to warto rozważyć przygotowywanie przynajmniej śniadań i kolacji samemu, pozwoli to nam oszczędzić sporo pieniędzy, a nie zabierze zbyt wiele czasu. My podczas naszych podroży staramy się zawsze wybierać noclegi, które pozwolą nam na przygotowywanie posiłków. Jedzenie w sklepach jest nieco droższe niż w Polsce, ale podczas krótkiego pobytu nie powinniśmy tego bardzo odczuć (więcej o cenach jedzenia znajdziecie w artykule Ceny na Litwie).

Podsumowanie

Koszt weekendowej wizyty w Wilnie może być naprawdę niewielki. Jeśli pojedziemy własnym samochodem z rodziną lub przyjaciółmi, zdecydujemy się na nocleg w hostelu lub apartamencie i będziemy sami przygotowywać sobie śniadania i kolacje to powinniśmy zamknąć się w kwocie 250 zł za osobę.

Ile kosztuje weekend w Wilnie? Przykładowy koszt wizyty dla jednej osoby w Wilnie w wersji ekonomicznej (hostel lub apartament, transport samochodem z Warszawy w cztery osoby, śniadania i kolacje przygotowywane w hostelu, obiad na mieście oraz bezpłatne atrakcje):

 • 2 noclegi w hostelu – 70 zł
 • koszt paliwa – 70 zł
 • jedzenie – 80 zł
 • atrakcje – 0 zł (tylko bezpłatne miejsca)
 • w sumie około 220 zł

Ile kosztuje weekend w Wilnie? Przykładowy koszt wizyty dla jednej osoby w Wilnie w wersji premium (pokój dwuosobowy w hotelu, transport samochodem z Warszawy w cztery osoby, jedzenie na mieście, zwiedzanie z kartą miejską + bilet do Muzeum Iluzji):

 • 2 noclegi w hotelu – 120 zł
 • koszt paliwa – 70 zł
 • jedzenie – 200 zł
 • atrakcje – 100 zł
 • w sumie około 500 zł

Jak widzimy koszt weekendowej wizyty w mieście może się bardzo różnić i jest zależny od indywidualnych preferencji. Ważne, aby przed wizytą zastanowić się, co jest naszym priorytetem i pieniądze wydawać tak, aby dzięki nim osiągnąć jak największą satysfakcję.

muzeum pieniądza

Lity, pieniądze które zostały zastąpione na Litwie przez euro.

Komentarze

Komentarzy