Wizyta samochodem w niemal każdym większym mieście wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty za parking. Nie inaczej jest w przypadku stolicy Litwy – Wilna, które zostało podzielone na cztery strefy płatnego parkowania, w których obowiązują różne stawki oraz różne godziny kiedy należy zapłacić za parking. Ile kosztuje parkowanie w Wilnie i gdzie są strefy płatnego parkowania? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!
Jeśli wybieracie się do Wilna samochodem to koniecznie zajrzyjcie do artykułu Samochodem na Litwę, o samym mieście można zaś dowiedzieć się więcej z artykułu Wilno – informacje dla odwiedzających. Są tam zawarte wskazówki dotyczące miasta, gotowe trasy zwiedzania i inne praktyczne informacje.
Strefy parkowania

Strefy płatnego parkowania w Wilnie.
Strefa niebieska jest najdroższa, godzina parkowania kosztuje 1,80 euro, a za parking trzeba płacić od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8 do 24. Najmniejszym możliwym do opłacenia okresem czasu jest 10 minut (0,3 euro). Jest to najmniejsza strefa, obejmuje okolice Ratusza (ulice Vokėčių, Didžioji, Stiklų), ulicę Šventaragio przy Placu Katedralnym oraz kawałek alei Giedymino i ulicę Jakšto .
Strefa czerwona obejmuje większość Starówki, koszt jednej godziny parkowania to 0,9 euro, a za parking trzeba płacić od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 22. Najmniejszy możliwy do opłacenia okres parkowania to 20 minut (0,3 euro)
Strefa żółta okala strefę czerwoną, koszt jednej godziny parkowania to jedynie 0,6 euro, a za parking trzeba płacić od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 20. Najkrótszy możliwy do opłacenia okres parkowania to pół godziny (0,3 euro).
Strefa zielona to zdecydowanie najtańsza ze wszystkich stref płatnego parkowania w Wilnie. Godzina postoju samochodu kosztuje jedynie 0,3 euro, jest to też najmniejszy okres, na jaki można opłacić parkowanie. Za parkowanie w tej strefie należy płacić podobnie jak w strefie żółtej, od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 20.
Jeśli zdecydujemy się na parking w jakiejś strefie i opłacimy go, możemy dowolnie zmieniać miejsce parkingowe w okresie ważności biletu w strefie, w której go kupiliśmy i w strefach tańszych (jeśli kupimy bilet w strefie czerwonej możemy parkować w strefie czerwonej, żółtej i zielonej, analogicznie z posiadaniem biletu z innych stref).
- posiadając bilet ze strefy niebieskiej możemy parkować we wszystkich strefach,
- posiadając bilet ze strefy czerwonej możemy parkować również w strefie żółtej i zielonej,
- posiadając bilet ze strefy żółtej możemy parkować również w strefie zielonej,
- posiadanie biletu ze strefy zielonej pozwala parkować jedynie w tej strefie.
Parkomaty
Parkomaty ustawione są przy wszystkich miejscach, gdzie obowiązuje płatne parkowanie. W parkomatach zapłacimy jedynie metalowymi monetami lub za pomocą sms.
Jeśli chcemy opłacić parking na kilka dni, to automat policzy nam tylko godziny, które w danej strefie są płatne. Przykładowo znajdując się w strefie żółtej w sobotę o godzinie 18:00, po wrzuceniu do automatu 2,4 euro (koszt godziny w tej strefie to 0,6 euro) nasz samochód będzie mógł stać w strefie aż do poniedziałku do godziny 10:00. Bardzo ważne jest, aby zabrać bilecik, który otrzymamy w parkomacie i umieścić go w widocznym miejscu za przednią szybą samochodu.