Kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie

Kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie

Kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie jest, w naszym odczuciu, jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych, jakie do tej pory widzieliśmy. Z zewnątrz wygląda niepozornie, jednak jego wnętrze skrywa ogrom detali stworzonych przez najsławniejszych włoskich mistrzów baroku – Pietra Pierti, Giovanniego Gali i Michała Anioła Palloni (nadwornego malarza Jana III Sobieskiego). Kościół został również przez nas umieszczony na liście 10 miejsc, które trzeba odwiedzić w Wilnie.

Przed wizytą w Wilnie koniecznie zapoznaj się z artykułem Wilno – praktyczne informacje dla odwiedzających.

adres: ul. Antakalnio 1, Wilno

godziny otwarcia: codziennie od 6:00 do 18:30.

wstęp: bezpłatny

kościół świętego piotra i pawła w wilnie

Pierwszy kościół katolicki powstał tu za panowania Władysława Jagiełły (świątynia ta spłonęła w 1594 roku). W czasach pogańskich istniała tu jednak prawdopodobnie świątynia Mildybogini miłości. Wnętrze zbudowanego w latach 1668-1686 kościoła ozdobione zostało ponad dwoma tysiącami rzeźb przedstawiających historyczne, biblijne oraz mitologiczne sceny. Prace zdobnicze trwały aż do 1704 roku. W kościele znajdziemy dziewięć ołtarzy powstałych pod koniec XVII wieku oraz piękną rokokową ambonę z początku XIX wieku. Kościół nie posiada głównego ołtarza, na jego miejscu powieszony został obraz przedstawiający pożegnanie św. Piotra i Pawła.

kosciol na Antokolu Fundatorem świątyni, która jest dowodem wdzięczności za pomyślne zakończenie wojny z Moskwą, jest Michał Kazimierz Pac – hetman wielki litewski. W prezbiterium umieszczony został jego portret oraz popiersie z wieńcem laurowym na głowie. Zgodnie z jego życzeniem, jego szczątki spoczywają w piwnicy kościoła. Na płycie nagrobnej wykuty został napis: Hic iacet peccator – Tu leży grzesznik.

Dla nas zaskoczeniem było to, że całe wnętrze kościoła jest białe. Nie znaleźliśmy tam zbyt wiele złotych zdobień, tak często pojawiających się w tego typu architekturze, jednak naszym zdaniem zdecydowanie dodaje mu to uroku i czyni wyjątkowym na tle wielu innych kościołów.

Ciekawym elementem wystroju jest również kryształowy żyrandol w formie statku (można go włączyć wrzucając 1 euro do automatu stojącego w rogu budowli). Powstał na pamiątkę zamówionego we Włoszech ołtarza głównego z kryształowymi kolumnami, który zatonął podczas transportu przez morze i nigdy nie dotarł do Wilna.

zyrandol statek

Najcenniejszymi zabytkami kościoła jest cudowny obraz Najświętszej Marii Panny Łaskawej, a także cudowny obraz przedstawiający Marię Pannę chroniącą Wilno przed dżumą oraz figura Jezusa Nazareńskiego. Plac przed kościołem został nazwany na cześć Jana Pawła II, który odbył tu pielgrzymkę w 1993 roku.

Kościół św. Piotra i Pawła mieści się na Antokolu i jest oddalony około półtorej kilometra od centrum Wilna. Dojazd do niego możliwy jest jednak komunikacją miejską (z okolic Placu Katedralnego trolejbusami numer 2,3,4,17,20). Więcej o transporcie publicznym możecie przeczytać w artykule Komunikacja miejska w Wilnie.


Komentarze

Komentarzy