Butelka filtrująca wodę Dafi – recenzja

Dafi

Rozpoczynając przygotowania do naszej wyprawy na Koło Podbiegunowe zaczęliśmy zadawać sobie pytania jak rozwiążemy kwestię zaopatrywania się w wodę pitną podczas podróży. W czasie wyprawy na Gibraltar zdobywanie wody wiązało się z pewnymi niedogodnościami. Często musieliśmy zjeżdżać z głównej drogi i szukać sklepu, co zabierało nam cenny czas, który mogliśmy poświęcić na pokonywanie wyznaczonej trasy.  Nie mogliśmy też robić zbyt dużych zapasów ze względu na ograniczoną przestrzeń bagażową. Planując podróż na Koło Podbiegunowe zaczęliśmy zastanawiać się nad nabyciem butelek z filtrem węglowym, które pozwolą nam na picie tzw. kranówki. Co prawda woda w Norwegii czy Finlandii zazwyczaj nadaje się do picia bez żadnego filtrowania, jednak na naszej trasie znajdowały się również kraje, gdzie jakość wody z kranu nie jest zazwyczaj zbyt dobra.

Chcąc ułatwić sobie podróż i zredukować nieco koszty zdecydowaliśmy się przetestować podczas wyprawy na Koło Podbiegunowe butelki z filtrem węglowym firmy Dafi. Mieliśmy też okazję testować amerykańskie butelki z filtrem węglowym firmy Bobble, których recenzję możecie przeczytać w tym artykule.

butelki dafi

Butelki filtrujące Dafi z filtrami węglowymi

Butelka filtrująca wodę – jak działa?

Butelka wyposażona jest w wymienny filtr węglowy składający się z węgla aktywnego otrzymywanego z łupin orzecha kokosowego. Filtr usuwa zanieczyszczenia z wody, a także smak i zapach chloru. Jak podaje producent butelka Dafi nie zawiera Bisfenolu A. Substancja ta jest szkodliwym dla zdrowia związkiem chemicznym wykorzystywanym często przy produkcji tworzyw sztucznych. Sama butelka jest lekka (33 g) i posiada ergonomiczny, opływowy kształt, dzięki któremu wygodnie leży w dłoni. Butelka posiada wyciągany ustnik. Dostępna jest w trzech kolorach (niebieski, zielony, czarny), ale producent prawdopodobnie wkrótce wprowadzi na rynek kolejne. Co ciekawe butelka jest produktem polskim, a fabryka Dafi mieści się w Kielcach.

butelka filtrująca wodę

Butelka Dafi w lesie w Finlandii

Jak korzystać?

Korzystanie z butelki jest bardzo proste. Aby zacząć korzystać z butelki należy odkręcić górną jej część z ustnikiem, wyciągnąć filtr, nalać wody z kranu, włożyć filtr i zakręcić butelkę. Należy jednak pamiętać, aby przed pierwszym użyciem umyć wodą zarówno samą butelkę, ustnik jak i filtr.

butelki z filtrem węglowym

Butelki filtrujące wodę Dafi

Kiedy się przydaje?

Codzienne nawadnianie się odpowiednią ilością wody jest istotną kwestią. Jednak noszenie ze sobą litrowej czy półtoralitrowej butelki z wodą może czasem być niewygodne. Małą butelkę natomiast zazwyczaj wypija się szybko i za chwilę trzeba udać się do sklepu po następną. Butelka z filtrem przydaje się w sytuacjach kiedy chcemy zachować komfort posiadania zajmującej niewiele miejsca oraz lekkiej 0,5 litrowej butelki z możliwością uzupełnienia wody w niemal każdym momencie. Butelka świetnie sprawdzi się na siłowni, w podróży oraz w innych miejscach gdzie będziemy mieć dostęp do bieżącej wody (z sieci wodociągowej).

Jak sprawdza się w podróży?

W naszym przypadku, podczas wyprawy na Koło Podbiegunowe posiadanie butelek filtrujących było dużym udogodnieniem. Nie musieliśmy szukać sklepów i robić zapasów wody – wystarczyło tylko uzupełnić butelkę przy okazji tankowania samochodu na stacji benzynowej, w barze lub restauracji podczas zwiedzania miast, czy w górskim strumieniu podczas pieszych wędrówek.

Wcześniej zawsze kupowaliśmy wodę w 1,5 litrowych butelkach ze względu na fakt, że były tylko nieco droższe od tych w butelkach 0,5 litrowych a ich pojemność była trzykrotnie większa. Wiązało się to zawsze z dylematem, czy brać ze sobą dużą i nieporęczną wodę, czy też uda się wytrzymać bez. Dzięki niewielkim rozmiarom butelki filtrującej zajmuje ona tyle miejsca co zwykła półlitrowa butelka, pozwala jednak na wypicie dowolnej ilości wody. Fakt ten jest szczególnie ważny np. w przypadku długiego chodzenia po mieście. Posiadanie butelek pozwoliło nam oszczędzić zarówno czas i pieniądze.

Podczas naszej podróży korzystaliśmy z butelki w krajach słynących z bardzo dobrej i czystej wody w kranie (Norwegia, Finlandia) oraz w krajach gdzie woda kranowa bywa różna w zależności od ujęcia (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy). Woda różniła się w smaku na korzyść tej z Norwegii czy Finlandii, ale z wyjątkiem jednego razu na Łotwie kiedy to była wyjątkowo niedobra piliśmy ją za każdym razem. Należy zaznaczyć przy tym, że woda płynąca w sieci wodociągowej w krajach Unii Europejskiej powinna spełniać dość restrykcyjne normy i jest zdatna do picia. Nie powinno się jednak korzystać z butelek filtrujących w przypadku niesprawdzonych źródeł (np. rzeki) gdzie woda może być zanieczyszczona bakteriami. My korzystaliśmy z wody ze strumieni wysoko w górach, gdzie mieliśmy niemal pewność czystości używanej przez nas wody.

Butelka świetnie sprawdza się też w przypadku lotnisk. Pustą można przenieść ją przez kontrolę bezpieczeństwa, a następnie już na lotnisku napełnić. W ten sposób można poradzić sobie dobrze bez kupowania wody na lotnisku – w miejscu gdzie za 0,5 litra wody czasem trzeba zapłacić 2, 3 czy nawet 4 euro.

Butelka sprawdziła się podczas pieszej wędrówki pod lodowiec Nigardsbreen.

Butelka sprawdziła się podczas pieszej wędrówki pod lodowiec Nigardsbreen.

Czy jest trwała?

Podczas wyprawy na Koło Podbiegunowe każdy z uczestników wyprawy korzystał z jednej butelki. W zależności od intensywności i sposobu użytkowania butelka może się delikatnie zarysować lub wgiąć. Podczas codziennego użytkowania w podróży, butelki części uczestników były jedynie lekko zarysowane, innych zaś porysowane i wgięte. Należy dodać, że butelki niektórych czasami upadały na skały czy na chodnik lub jezdnię. Jednak w żadnym przypadku nie zdarzyło się żeby zostały uszkodzone na tyle, aby miało to wpływ na komfort ich użytkowania.

Producent podaje żywotność butelki jako 900 filtrowań, czyli 450 litrów. Podczas naszej podróży każda z 7 butelek przefiltrowała około 150 litrów wody i mimo trudnych warunków ich kondycja jest dość dobra. Część butelek jest w niemal idealnym stanie, więc według nas można wierzyć producentowi jeśli chodzi o żywotność butelki.

Ile kosztuje?

Koszt butelki na stronie producenta to 35 zł. Na porównywarkach cenowych znajdziemy jednak oferty zaczynające się już od 30 zł.


Żywotność filtra według producenta to 300 filtrowań, pozwala więc on na pozyskanie około 150 litrów wody, czyli 100 dużych butelek wody. Po zużyciu się filtra możemy dokupić dodatkowe dwa filtry wraz z nowym ustnikiem za 35 zł, możemy też zdecydować się na zakup butelki z dodatkowymi filtrami i ustnikiem za 60 zł. Butelka według producenta powinna wytrzymać 900 filtrowań.

butelka z filtrem węglowym

Kupując więc butelkę oraz dwa dodatkowe filtry i ustnik będzie kosztować to 60 zł. Wydanie tej kwoty powinno pozwolić na pozyskanie 450 litrów wody, koszt przefiltrowania litra wody wynosi więc 13,3 gr.

Koszt zakupu 1,5 litrowej butelki wody mineralnej w Polsce to zazwyczaj od 1 do 2 zł (0,67 zł – 1,33 zł za litr). Najtańszą wodę możemy kupić już za 0,59 zł (0,39 zł za litr). Jeśli kupujemy najtańszą wodę butelkowaną, to zastąpienie jej wodą filtrowaną przyniesie nam oszczędności rzędu około 115,65 zł na 450 litrach wody (jeden cykl życia butelki). Jeśli natomiast kupujemy droższą wodę, co w przypadku wyjazdów, gdzie ciężko szukać najtańszych jest powszechniejsze to oszczędności będą jeszcze większe.

Ocena końcowa

Plusy:

  • solidne wykonanie,
  • łatwy dostęp do wody w większości miejsc,
  • możliwość wniesienia na lotnisko,
  • przystępna cena,
  • optymalny rozmiar, pozwalający na noszenie jej ze sobą.

Minusy:

  • różny smak wody w zależności od źródła.

Butelka z filtrem węglowym Dafi jest z pewnością produktem przydatnym w podróży, może mieć także zastosowanie w codziennym życiu np. na siłowni. Korzystanie z niej jest proste i wygodne, zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy. Butelki dobrze sprawdzają się nawet przy intensywnym użytkowaniu. Jej dodatkowym atutem jest miły dla oka design oraz ergonomiczny kształt i solidne wykonanie. Jedynym zaobserwowanym przez nas minusem jest różny smak wody w zależności od źródła jej pobrania.

Nas podczas wyprawy na Koło Podbiegunowe butelki Dafi do siebie przekonały i z pewnością będziemy używać ich podczas naszych kolejnych wyjazdów.

Komentarze

Komentarzy