Portugalia, plaże Algarve – najpiękniejsze plaże w Europie

najpiękniejsze plaże w EuropieW ciągu ostatnich kilku lat przejechaliśmy prawie całą Europę wzdłuż wybrzeża. Dwukrotnie objechaliśmy dookoła Hiszpanię, widzieliśmy wrak statku Ewangelia, słynne rumuńskie plaże nudystów, bułgarskie kurorty, niemal puste greckie oraz niezwykle zatłoczone włoskie plaże. Spaliśmy na czarnej plaży w Albanii, a norweskie fjordy jadły nam z ręki. Chodziliśmy po uznawanej za najpiękniejszą plażę Europy, hiszpańskiej Plaży Katedr czy słynnej skale w Zumai, niedaleko miejsca, które posłużyło jako plan zdjęciowy Smoczej Skały w Grze o Tron. Wzdłuż europejskiego wybrzeża przejechaliśmy około 15 tysięcy kilometrów, nigdzie jednak plaże nie mogą równać się tymi, które zobaczyliśmy w Algarve – regionie południowej Portugalii. To właśnie tu znajduje się wiele małych, urokliwych, schowanych plaż, które są nie tylko piękne, ale również bardzo mało zatłoczone, a wieloma z nich można rozkoszować się nawet na wyłączność. Wiele osób pytało nas o namiary na plaże w Portugalii, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży „W 100 dni dookoła Europy”. Postanowiliśmy przygotować więc ten zbiorczy artykuł o plażach regionu Algarve, z informacjami o tym, jak znaleźć te mniej zatłoczone, piękne dzikie plaże.

Algarve to region, w którym znajdziemy zarówno duże, szerokie, popularne plaże z rozbudowaną infrastrukturą, jak również te niewielkie, trudniej dostępne, schowane wśród skał dzikie plaże. To właśnie te drugie skradły moje serce i sprawiły, że uważam ten region za najpiękniejszy w Europie pod kątem plaż.

Długie i szerokie plaże Algarve na południowym wschodzie

Jadąc wzdłuż wybrzeża, od granicy z Hiszpanią aż do miejscowości Albufeira, wszystkie plaże są ze sobą niemal połączone, tworząc pas ponad 100 kilometrów, o szerokości od kilkunastu do nawet 100 metrów. Dzięki szerokim plażom, niemal nigdy nie ma tu tłoku, szczególnie, gdy odjedziemy trochę od większych miast.

Oprócz nas stało tam wiele innych vanów oraz camperów. W większości przypadków to plaże publiczne, stosunkowo niewiele jest zamkniętych stref z leżakami, nie znajdziemy tu również zbyt wielu plażowych pryszniców. Do większości z nich można podjechać samochodem, jest przy nich również wiele miejsc, gdzie znajdują się „dzikie campingi”. My przez dwie noce spaliśmy bezpośrednio przy plaży Praia do Almargem, tuż obok miejscowości Quarteira.

Praia-do-Almargem

Urokliwe dzikie plaże południowego zachodu

Od miejscowości Albufeira wygląd plaż ulega dużym zmianom. Co prawda znajdziemy tutaj kilka długich, łatwo dostępnych plaż, prawdziwy skarb stanowią jednak dziesiątki małych, czasem niedostępnych z lądu dzikich plaż schowanych wśród skał. Ich największe zagęszczenie znajduje się pomiędzy miejscowościami Alporchinhos i Portimão – na około 30 kilometrach linii brzegowej udało mi się naliczyć ich ponad 50.

Niektóre z plaż dostępne są tylko kiedy odbywa się odpływ, inne, tak jak słynna plaża w jaskini, obok Playa de Benagil, dostępne są tylko od strony morza. Większość jest naprawdę niewielka, ale dodaje im to tylko dodatkowego uroku. Wiele biur turystycznych w swojej ofercie posiada rejs łodzią właśnie wzdłuż tej części wybrzeża, który pozwala obejrzeć widowiskowe klify i piękne niedostępne zakątki.

Algarve Plaża

Jadąc tu pierwszy raz spodziewałem się, że wszystkie plaże, ze względu na niewielki rozmiar, będą bardzo zatłoczone. Tak jest w istocie, ale tylko w przypadku tych najpopularniejszych, do których jest stosunkowo łatwy dostęp (możliwość zaparkowania pod samą plażą, łatwe dojście). Jakie było moje zdziwienie, kiedy podczas dwóch dni spędzonych przy Praia das Fontainhas (współrzędne GPS 37.092078, -8.395690) okazało się, że kilkukrotnie mogliśmy cieszyć się jej rajskim widokiem w zupełnej samotności, mimo iż znajduje się jedynie 100 metrów od Praia de Albandeira, która słynie ze znajdujących się na niej łuków skalnych. Ludzie przychodzili tu dopiero w okolicach 10:30 rano, a po 17:00 plaża całkowicie pustoszała. W dzień, mimo iż plaża jest niewielka, to również nie było na niej tłoku, było tu maksymalnie około 20-30 osób. Nasze zdziwienie było tym większe, że byliśmy tu na początku września, kiedy sezon turystyczny w Portugalii nadal jest w pełni.

plaża w Algarve

Najpopularniejsze plaże tego regionu to Praia da MarinhaPraia de Benagil, szczególnie tłoczno jest w okolicach tej drugiej. Okazałe łuki skalne i jaskinie znajdziemy jednak przy większości niewielkich plaż. Która ze znajdujących się tu plaż jest najpiękniejsza? Tutaj opinie są przeróżne i wiele osób będzie twierdzić, że to akurat ta, na której byli. My odwiedziliśmy jedynie kilka z nich, nie wskażemy Wam więc najładniejszej, możemy jednak ręczyć, że ciężko znaleźć tu plażę, która nie będzie piękna!

Jeśli wybierasz się do Portugalii koniecznie zajrzyj do naszego artykułu Co kupić w Portugalii. Najpopularniejsze portugalskie produkty oraz o wpisów o zwiedzaniu oszałamiającego Pałacu Pena i masońskiego ogrodu Quinta de Regaleira w Sintrze.

Jak znaleźć ładną dziką plażę bez tłumu innych turystów?

Aby znaleźć dziką plażę, szczególnie przydatnym narzędziem będą Mapy Google. Wybrzeże polecamy przeglądać z włączonym widokiem satelitarnym. W pierwszej fazie polecamy odrzucać te plaże, które znajdują się bezpośrednio przy większych miastach lub tuż obok hoteli. W kolejnej fazie, kiedy jakaś z plaż wpadnie nam w oko, Mapy Google mogą dostarczyć nam cennych informacji o tym, czy do danej plaży jest dojście od strony lądu oraz czy można w jej okolice podjechać samochodem.

zdjęcie satelitarne plaży

Zdjęcie satelitarne, na którym oprócz plaży widoczne są zaparkowane nieopodal niej samochody.

Sprawdzając czy do plaży jest zejście, warto włączyć na mapie widok 3D. Zejścia nie zawsze są widoczne, ale w przypadku niektórych plaż ewidentnie widać, że takiego zejścia nie ma. Pomocne mogą być również zdjęcia wykonane bezpośrednio z plaży, które często możemy przejrzeć rzucając na nie żółtego ludzika Google Street View.

Widok 3D, na którym widoczne są wysokie klify oraz zejście na plażę, dzięki czemu wiadomo, że jest dostępna od strony lądu. Na zdjęciu znajduje się również dwójka ludzi.

Jeśli chodzi o dojazd, to również w tym przypadku przydatne będą mapy satelitarne i sprawdzanie czy gdzieś w okolicy zaparkowane są samochody. Obok niektórych plaż znajdziemy oznaczone betonowe parkingi, ze sporą ilością samochodów i łatwym dojazdem asfaltem. W przypadku tych mniej popularnych, musimy być nastawieni na dojazd często dość wąską, szutrową drogą. Są też oczywiście plaże, pod które podjazd samochodem będzie niemożliwy.

Przy parkowaniu samochodu pamiętajcie, aby zachować bezpieczną odległość od niebezpiecznych klifów i nie wjeżdżać w miejsca, które się do tego nie nadają. Tam, gdzie dojazd samochodem jest trudny, lepiej zostawić go nieco dalej, a ostatnie metry pokonać pieszo.

Podczas płatności za granicą świetnie sprawdza się Revolut. Czytelnicy naszego bloga mogą zamówić ją za darmo tutaj:
Revolut

Podsumowanie

Algarve i jego plaże bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Nie spodziewaliśmy się, że rajskie plaże, które mieliśmy okazję oglądać wcześniej na zdjęciach, występują tu masowo. Jeszcze bardziej zaskoczyła nas stosunkowo niska liczba turystów i że możliwe jest, aby być na takiej niewielkiej plaży samemu, nawet w trakcie trwania wysokiego sezonu turystycznego. Aby to się udało, przede wszystkim należy ominąć te najbardziej popularne i poświęcić trochę czasu na wcześniejsze przeszukanie tych mniej znanych i trudniej dostępnych. Wśród nich również możemy znaleźć prawdziwe perły. Algarve to region, który zdecydowanie możemy polecić Wam na wakacje, sami chętnie wrócilibyśmy do niego na dłużej!

Komentarze

Komentarzy