Plaża Katedr (As Catedrais)

plaża as cathedraisPlaża Katedr (As Catedrais) znajdująca się nieopodal Ribadeo, u wybrzeży Zatoki Baskijskiej, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Każdego roku, aby obejrzeć okazałe łuki przypominające średniowieczne katedry, przybywa ponad milion turystów. Plaża cieszy się tak dużą popularnością, że wprowadzono nawet dzienny limit odwiedzających i obowiązkową rejestracje swojej wizyty. Jak się przygotować do wizyty, kiedy są odpływy i jak zarejestrować swoją wizytę? Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed wizytą na Plaży As Catedrais.

Plaża Katedr (Playa de las Catedrales) – dojazd i informacje praktyczne

współrzędne: 38.787487, -9.390156
godziny otwarcia: wejście możliwe dwa razy na dobę (podczas odpływów)
ceny biletów: wejście bezpłatne, od 1 lipca do 30 września wymagana rejestracja
czas zwiedzania: około 60 minut

Wejście na plażę
Łuki skalne - Katedry

Plaża Katedr znana jest pod nazwami Praia das Catedrais i Praia de Augas Santas (język galicyjski) lub Playa de las Catedrales (język hiszpański). W sezonie (czerwiec, lipiec, sierpień) każdego dnia odwiedza ją około 5 tysięcy turystów. Dojazd w okolice plaży i punktu startowego jest łatwy i odbywa się drogą krajową N-634, która znajduje się kilka kilometrów od bezpłatnej autostrady A8. Samochód zostawić można na jednym z kilku parkingów znajdujących się w okolicy wejścia. Im wcześniej przyjedziemy, tym łatwiej będzie znaleźć miejsce parkingowe.

parking

Współrzędne parkingów:

  • kostka, 150 metrów od wejścia (ok. 100 miejsc, zakaz wjazdu dla przyczep campingowych) 43.552881, -7.157035 (ok. 100 miejsc)
  • gruntowy, 50 metrów od wejścia 43.552887, -7.159057 (ok. 200 miejsc)
  • gruntowy, 300 metrów od wejścia 43.553479, -7.162718 (ok. 250 miejsc)
  • gruntowy, 800 metrów od wejścia 43.552137, -7.150701 (ok. 500 miejsc)

plaża katedr

Plaża Katedr – zwiedzanie

Zwiedzanie liczącej około 1,5 kilometra plaży, możliwe jest tylko w czasie odpływów, kiedy obniża się poziom oceanu i odkrywa zatopioną przez pozostały czas plażę. Najbardziej efektowne formacje skalne, liczące niemal 30 metrów łuki, znajdują się na wschodnim końcu plaży i są oddalone o około 600 metrów od punktu wejścia. Łuki są odsłaniane przez ocean jako ostatnie i jako pierwsze ponownie zalewa je woda. Przez wizytą warto zapoznać się z poniższą mapą:

mapa plaży

Mapa plaży. Wejście zaznaczone jest pomarańczową kropką, a łuki będące wizytówką i symbolem plaży po prawej (zaznaczone jako acros).
Źródło: ascatedrais.gal

Przejście od punktu wejścia do łuków zajmuje około 10 minut. Spacer można rozpocząć już około 45-90 minut przed godziną najniższego poziomu oceanu. Przed wizytą koniecznie należy zapoznać się z godzinami przypływów i odpływów.

Do zwiedzania sugerowane jest pełne obuwie, jeśli nie straszna nam chłodna woda, możemy również udać się tam w klapkach albo w butach do pływania. Plaża nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych. Przestrzegane są tam również zasady związane z ochroną samej plaży. Do zakazanych czynności należą między innymi:

  • rozbijanie namiotów i wszelkie formy kempingu
  • wspinaczka po skałach
  • uszkadzanie, zbieranie fragmentów klifów

plaża as cathedrais

Plaża Katedr – przypływy i odpływy

Każdego dnia na oceanie mają miejsce dwa odpływy i dwa przypływy. W momencie odpływu poziom wody jest najniższy i to właśnie w tym czasie należy wybrać się na zwiedzanie. Odpływy oddalone są od siebie o około 12 godzin, więc jeśli jeden odpływ ma miejsce o godzinie 14:00 to następny będzie około 2:00 w nocy.

Informacje o odpływach i przypływach na Plaży Katedr można znaleźć na tej stronie.

Plaża de las Catedrales – rezerwacja miejsc

Ze względu na ogromną ilość turystów odwiedzających plażę As Catedrais, władze wprowadziły ich limit wynoszący 5000 osób dziennie. Wizyta na plaży jest bezpłatna, w sezonie (od 1 lipca do 30 września) wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji której można dokonać po angielsku na tej stronie. W celu dokonania rejestracji należy podać między innymi numer telefonu, imię, nazwisko, rok urodzenia oraz e-mail, na który otrzymamy potwierdzenie. Potwierdzenie należy wydrukować lub zabrać ze sobą w wersji elektronicznej, ponieważ sprawdzający będą skanować kody kreskowe znajdujące się na nich.

W lipcu i sierpniu limit zazwyczaj jest wykorzystywany, we wrześniu plażę odwiedza mniej turystów (ok. 1-2 tysięcy dziennie).

plaża hiszpania

Podsumowanie

Plaża Katedr według nas jest ładna i interesująca, nie nazwalibyśmy jej jednak najpiękniejszą plażą świata. Samo porównanie pięknych łuków skalnych do gotyckich katedr jest według nas porównaniem nieco nad wyraz. Na odbiór plaży wpływa zapewne również duża ilość innych turystów. Jeśli będziecie w okolicy warto tu zajechać, ale jeśli macie specjalnie nadrabiać 50, 100 czy 200 kilometrów drogi, to lepiej odpuścić wizytę na rzecz jednej z wielu innych mniejszych, mniej widowiskowych, ale bardzo urokliwych plaż znajdujących się w okolicy.

Komentarze

Komentarzy