Pałac Pena Sintra – zwiedzanie i informacje praktyczne

pałac pena sintraPałac Pena w Sintrze to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących pałaców w Europie. Uznawany za jeden z siedmiu cudów Portugalii, Palácio Nacional da Pena, wzniesiony został w latach 1840-1847 na jednym ze szczytów Gór Sintra w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Pałac góruje nad innymi obiektami w okolicy i w pogodne dni widoczny jest ze znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów dalej Lizbony. Jest to największa obok pałacu Quinta de Regaleira atrakcja Sintry.

pałac pena w sintrze

Jeśli wybierasz się do Portugalii koniecznie zajrzyj do naszego artykułu Co kupić w Portugalii? Najpopularniejsze portugalskie produkty.

Pałac Pena w Sintrze – dojazd i informacje praktyczne

adres: Estrada da Pena, Sintra, Portugalia
współrzędne: 38.787487, -9.390156
godziny otwarcia:
Park 9:30 – 20:00,
Pałac 9:45 – 19:00 (ostatnie wejście 18:30),
ceny biletów:
Park: bilet normalny(18 – 64 lat) – 7,5 euro, bilet ulgowy (6 – 17 lat, 65+) – 6,50 euro, bilet rodzinny(2 dorosłych + 2 dzieci) – 26 euro, dzieci do lat 6 – bezpłatnie
Park + pałac: bilet normalny(18 – 64 lat) – 14 euro, bilet ulgowy (6 – 17 lat, 65+) – 12,50 euro, bilet rodzinny(2 dorosłych + 2 dzieci) – 49 euro, dzieci do lat 6 – bezpłatnie
Transfer autobusem z wejścia głównego pod pałac: 3 euro (nieobowiązkowe)
czas zwiedzania: pałac około 1,5 godziny

Ceny biletów Pałac Pena

Aby dostać się do pałacu od głównego wejścia, gdzie znajdują się kasy, należy pokonać jeszcze około kilometra. Biletowane jest jedynie wejście do wewnątrz pałacu, widowiskowe mury bramy oraz zdobienia zewnętrzne można oglądać w ramach biletu parkowego, jeśli wasz budżet jest ograniczony, nie rezygnujcie z tej niesamowitej atrakcji, a wybierzcie opcję z tańszym biletem parkowym. Obiekt otwarty jest codziennie, do pałacu Pena najlepiej wybrać się jednak w godzinach porannych lub wieczornych, tuż przed zamknięciem. Będzie wtedy najładniejsze światło oraz zdecydowanie mniej ludzi, niż w okolicach godziny 12:00-16:00, kiedy panuje tu największy tłok.

Od kasy biletowej do Pałacu wiedzie stroma droga, którą można pokonać pieszo lub skorzystać z transferu niewielkim autobusem, który kursuje od poziomu kas do poziomu zamku co 15 minut. Rozwiązanie to jest dobre dla osób z ograniczoną sprawnością, czy tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu.

Dojazd komunikacją miejską do Pałacu Pena z Sintry

Do pałacu, który góruje nad Sintrą, można dojechać autobusem turystycznej linii numer 434, który objeżdża wszystkie najważniejsze punkty miasta. Autobus robi jednokierunkową pętlę, która rozpoczyna się przy stacji kolejowej, a następnie przez centrum miasta i wzgórza dojeżdża do Pałacu Pena, który jest jego ostatnim przystankiem przed powrotem na początkową stację kolejową.

Autobus linii numer 434 w sezonie letnim jeździ co około 15 minut, w zimie co około 20. Kursy odbywają się codziennie od 9:30 do 18:20.

Cena biletu uzależniona jest od rodzaju biletu, jaki wybierzemy. Najtańszy bilet jednorazowy kosztuje 3,90 euro. Za 6,90 euro kupimy bilet pozwalający wychodzić i wchodzić na każdym kolejnym przystanku, aż do Pałacu Pena (po dojechaniu do Pałacu Pena można wejść do autobusu jeszcze raz i wysiąść na przystanku, gdzie rozpoczęło się swoją podróż lub wcześniej). Bilet całodzienny kosztuje 15 euro.

tryton w sintrze

Parking obok Pałacu Pena

Dużo taniej, jednak o wiele trudniej, będzie dotrzeć, a właściwie zaparkować w okolicach pałacu swoim samochodem. Estrada de Pena, przy której położony jest pałac, pnie się w górę przez około 3 kilometry. Pierwsze miejsca parkingowe będą pojawiać się już na jej początku. Parking przy ulicy w wyznaczonych miejscach jest bezpłatny i nie jest limitowany czasowo.

W godzinach porannych oraz w godzinach wieczornych, tuż przed zamknięciem obiektu, miejsc parkingowych jest już zdecydowanie więcej. Nam w sobotę około godziny 17:00 udało się zaparkować 300 metrów przed pałacem. Warto przy tym pamiętać, że droga, którą będziemy się poruszać jest jednokierunkowa, widząc jakieś wolne miejsca dalej od pałacu, możemy z nich skorzystać lub ryzykować, że w dalszej części nie uda nam się znaleźć nic wolnego.

Początek Estrada de Pena i pierwsze parkingi: 38.795550, -9.390820
Pałac Maurów (ok. 300 metrów od pałacu): 38.790056, -9.389430 (jeśli będą tu miejsca to radzimy parkować i nie ryzykować wjazdu dalej)

Pałac Pena – historia

Decyzję o wzniesieniu Pałacu podjął Ferdynand II Koburg – król małżonek panującej królowej Marii II. Budowa pałacu, którego architektem był Wilhelm Ludwig von Eschwege, trwała w latach 1840-1847. Architekt tej niezwykłej budowli nie posiadał wykształcenia architektonicznego, w projektowaniu pałacu inspirował się wieloma stylami, tworząc tym samym niesamowitą mieszankę. Po ukończeniu, pałac stał się siedzibą pary królewskiej. Maria II zmarła w 1854 roku, a jej mąż Ferdynand II został regentem Portugalii w latach 1853-1855 (sprawował władzę za swojego małoletniego syna Piotra V).

W 1869 roku Ferdynand II ożenił się ze śpiewaczką operową Elisą Hensler, której zapisał w testamencie Pałac Pena i znajdujący się obok Zamek Maurów. Po jego śmierci rodzina królewska, chcąc odzyskać niezwykłą budowlę, musiała zapłacić Elizie 410 milionów rei.

W roku 1910, kiedy w Portugalii wybuchła antymonarchistyczna republika i obalony został ostatni król Portugalii Manuel II Patriota, który zbiegł na Gibraltar, pałac przeszedł w ręce państwa.

Pałac Pena – zwiedzanie

Pałac Pena zachwyca przede wszystkim niezwykłymi kolorami. Niebieskie, żółte i czerwone mury nadają mu wręcz baśniowego wyglądu. Budowla jest przykładem romantyzmu w architekturze, przez niektórych uważana za najlepszą jego odsłonę.

Zaprojektowany przez architekta amatora, pałac jest mieszanką wielu stylów, znajdziemy tu elementy neorenesansowe, neogotyckie, neomauretańskie oraz neomanuelińskie. W pałacu znajdziemy sporo elementów stylu neomanuelińskiego, który odwołuje się do okresu największej świetności Imperium Portugalskiego, czyli czasu panowania Manuela I Szczęśliwego (1495 – 1521).

Według nas, Pałac Pena robi największe wrażenie z zewnątrz, jednak jego wnętrza również są ciekawe i warte uwagi. Zwiedzanie pałacu zajmuje około 1 – 2 godziny.pałac pena zwiedzanie

Podsumowanie

Pałac Narodowy Pena to jedno z najpiękniejszych miejsc stworzonych ludzką ręką, jakie widzieliśmy. Będąc w Sintrze zdecydowanie warto go odwiedzić i zobaczyć te niesamowite kolory, misterne zdobienia i łączenie stylów na własne oczy. Z pałacu rozciąga się również wspaniały widok na okolicę oraz znajdującą się nieopodal Lizbonę.

pałac w sintrze

 

Komentarze

Komentarzy