Quinta da Regaleira w Sintrze

quinta da regaleira sintraQuinta da Regaleira, wraz z przyległym do niej ogrodem, to jedna z największych atrakcji portugalskiej Sintry. Pałac w oddalonej o 30 kilometrów od Lizbony miejscowości znajduje się od 1995 roku na liście UNESCO w ramach Krajobrazu Kulturowego Sintry, razem z Pałacem Pena, Pałacem Narodowym, Pałacem Monserrate i Pałacem Seteais. Pałac Quinta da Regaleira, wraz z parkiem, stanowi niezwykłe i tajemnicze miejsce. Znany także jako Pałac Milionera Monteiro, co związane jest z pierwszym właścicielem posiadłości – entomologiem i bogatym kupcem António Augusto Carvalho Monteiro. Co sprawia, że to miejsce jest tak niesamowite? Wyobraźcie sobie podziemne tunele, wodospady, fontanny, groty, a do tego ciekawe elementy architektoniczne związane z masońską symboliką. Nic dziwnego, że w miejscu tym powstawały zdjęcia do Dziewiątych Wrót, w reżyserii Romana Polańskiego. Chcecie dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym miejscu? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Jeśli wybierasz się do Portugalii koniecznie zajrzyj też do naszego artykułu Co kupić w Portugalii – najpopularniejsze portugalskie produkty.

Quinta da Regaleira – dojazd i informacje praktyczne

adres: R. Barbosa do Bocage 5, Sintra, Portugalia
współrzędne: 38.795928, -9.397345 (wejście)
godziny otwarcia:
od 1 kwietnia do 30 września 9:30 – 20:00 (ostatnie wejście 19:00)
od 1 października do 30 marca 9:30 – 18:00 (ostatnie wejście 17:00)
ceny biletów:
bilet normalny (18 – 64 lat) – 12 euro, bilet ulgowy (6 – 17 lat, 65+) – 8 euro, bilet rodzinny (dziadkowie, rodzice i dzieci, maksymalnie 6 osób) – 35 euro, dzieci do lat 6 – bezpłatnie
czas zwiedzania: pałac około 2 godzin

kaplica i pałac

Do Quinty, z centrum Sintry dotrzemy pieszo w około 15 minut. Jeśli zamierzacie przyjechać tu samochodem, należy wziąć pod uwagę, że obok Pałacu nie ma miejsc zbyt wielu miejsc parkingowych. Według nas, samochód najlepiej zostawić na bezpłatnym parkingu (współrzędne 38.796937, -9.387916) w centrum miasta. Uwaga, parking szybko się zapełnia, najlepiej więc przyjechać tu rano, przed godziną 9:00.

Podobnie jak w przypadku pozostałych pałaców Sintry, najlepiej udać się tutaj tuż po otwarciu lub przed zamknięciem. Największy tłok panuje tu w godzinach od 11:30-16:30 i te godziny zdecydowanie polecamy omijać. Do eksploracji ogrodów nie będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt, warto jednak założyć wygodne sportowe buty oraz wziąć ze sobą latarkę (taka z telefonu komórkowego wystarczy).

Pałac Sintra

Quinta da Regaleira – historia

Obszar, który obecnie stanowi Quinta da Regaleira, miał wielu właścicieli na przestrzeni lat. Najbardziej znanym i mającym największy wpływ na jej obecny wygląd miał António Augusto Carvalho Monteiro, który kupił ten teren w 1892 roku. Monteiro był interesującą postacią, uznawaną za altruistę i ekscentryka. Brazylijczyk portugalskiego pochodzenia odziedziczył wielką rodzinną fortunę, którą zwielokrotnił handlując kawą oraz kamieniami szlachetnymi. Po odniesieniu ogromnego sukcesu finansowego, postanowił wyjechać z Brazylii do Portugalii. Studiował prawo, był entomologiem i bibliofilem oraz jawnym masonem, którego zajmowały tajemnicze symbole i ikonografia. Jego ideą było stworzenie miejsca, które odzwierciedlałoby wyznawane przez niego ideologie i zainteresowania.

posąg w grocie

Do stworzenia kompleksu zatrudnił włoskiego architekta Luigiego Manini, który pomógł mu zaprojektować enigmatyczne budowle zawierające w sobie nawiązania do alchemii, symboliki masońskiej, templariuszy i różokrzyżowców. Budowle stworzone zostały w różnych stylach architektonicznych, stylu manuelińskim (typowym dla Portugalii), gotyckim czy renesansowym. Prace zakończone zostały w 1910 roku. Bogate i fantazyjne ornamenty zachwycają w różnych zakamarkach kompleksu.

studnia inicjacji

W 1942 roku posiadłość została sprzedana Waldemarowi d’Orey, który wraz z rodziną używał jej jako swojej prywatnej rezydencji. W 1987 roku posiadłość została znów sprzedana, tym razem japońskiej firmie Aoki, dopiero w 1997 roku została przejęta przez Radę Miasta Sintra, która rok później udostępniła ją zwiedzającym.

brama

Quinta da Regaleira – zwiedzanie

W Quinta da Regaleira nie znajdziemy schematu określającego w jakim kierunku należy poruszać się zwiedzając obiekt. Dostaniemy mapę, na której zaznaczone będą najistotniejsze punkty i budowle obiektu, jednak poruszanie się po nim będzie raczej dość swobodne i niekoniecznie proste. Wynika to z tego, że bardzo często będziemy stać przed wyborem różnych kierunków oraz tego, czy iść dotychczasową drogą, zagłębić się w podziemny tunel, który z kolei będzie miał wiele rozgałęzień i nie wiadomo, do jakiego miejsca nas doprowadzi lub pójść schodami w górę (Quinta położona jest na wzgórzu). Dlatego też zwiedzanie może przebiegać w sposób nieco chaotyczny, jednak według nas, to jedna z rzeczy, które sprawiają, że miejsce to jest takie szczególne. Można się tam zgubić i poczuć, jakby przebywało się w jakimś naprawdę tajemniczym miejscu.

jezioro

Dla nas szczególnie fajne było to, że w większości podziemnych przejść nie było barierek ani oświetlenia i trzeba było uważać, żeby nie wpaść do wody, ten brak zabezpieczeń sprawił, że doświadczenie to było dla nas bardziej autentyczne, mogliśmy wyobrazić sobie, że idziemy nikomu nieznanymi tunelami, by odkryć, co znajduje się na ich końcu. Ze względu na dużą ilość zbiorników wodnych i wysoki poziom wilgotności, na murach i skałach znajdowało się wiele zielonych porostów, które potęgowały wrażenie tajemniczości i wieku tego miejsca.

podziemne jezioro

Ze względu na niezwykłość tego miejsca oraz atrakcyjność Sintry pod kątem innych wspaniałych obiektów, Quinta da Regaleira jest bardzo popularnym punktem wśród turystów odwiedzających Portugalię. Będąc tam po raz pierwszy, w 2015 roku, nie mieliśmy problemu z dużą liczbą innych zwiedzających, jednak w 2018 roku było już inaczej. Przy głównych atrakcjach tworzyły się kolejki, co zdecydowanie wpływało negatywnie na doznania towarzyszące zwiedzaniu. Jednak po oddaleniu się od nich, było już zupełnie spokojnie. Jeżeli zamierzacie wybrać się do Quinta da Regaleira, polecamy Wam przyjść tuż po otwarciu i w miarę możliwości unikać weekendów.

podziemna jaskinia

Quinta da Regaleira – najważniejsze obiekty

Najbardziej okazałym obiektem znajdującym się w posiadłości jest Pałac Regaleira, reprezentujący styl manueliński i gotycki. Budowla zachwyca ilością detali i ornamentów, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Mimo że według nas największą atrakcją Quinty jest spacerowanie po jej ogrodach i podziemiach, to sam Pałac jest również wspaniały. W licznych pomieszczeniach użytkowych znajdziemy piękne rzeźby i mozaiki, bogate ornamenty i zachwycające freski.

pałac Regaleira

kominek rzeźba monogram

Kolejną znaczącą budowlą kompleksu jest kaplica, utrzymana w takim samym stylu co Pałac, znajdująca się naprzeciwko jego głównej fasady. Tak jak on, zachwyca freskami i sztukateriami. Kaplica jest niewielka, jednak ma kilka pięter i wyróżnia się wysoką, strzelistą wieżą. Tak jak w całym kompleksie, także w Kaplicy możemy znaleźć interesującą symbolikę, jak na przykład znajdujący się na posadzce Krzyż Chrystusa otoczony pentagramami. Symbolika w kaplicy nawiązuje bezpośrednio do Templariuszy i ich portugalskich następców – Rycerzy Orderu Chrystusa. Kaplica, tak jak cała posiadłość, skrywa wiele tajemnic, nie dziwi więc fakt, że połączona jest z pałacem podziemnym tunelem, którym można przejść.

widok na kaplice

Miejscem, które wywarło na nas największe wrażenie, stanowiące prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny element Quinty, jest Studnia Inicjacji. Określana także Studnią Wtajemniczenia lub Odwróconą Wieżą. Tak naprawdę, bardziej niż studnią jest 27-metrową wieżą ze spiralnymi schodami, umieszczoną pod ziemią. Studnia wykorzystywana była do wykonywania masońskich rytuałów. Również w tym miejscu nie brakuje ukrytej symboliki, ponieważ wieża składa się z 9 segmentów. Stanowi to nawiązanie do 9 kręgów Piekła przedstawionych przez Dantego. Po zejściu schodami w dół, czekają na nas kolejne podziemne tunele i jeszcze jedna, mniejsza podziemna wieża. Labirynt tuneli symbolizuje krętą drogę życia i różne możliwości, jakie ono daje.

odwrócona wieża

Większość 4-hektarowego kompleksu pokrywa mnóstwo drzew, w tym palm, paproci, kwiatów i innych roślin, z mnóstwem ścieżek. Interesujący jest fakt, że roślinność jest bardziej uporządkowana w dolnych partiach, natomiast im wyżej, tym jest gęstsza i bardziej dzika. Na całym jego terenie znajdziemy wiele wieżyczek, bogato zdobionych ławek, grot, tuneli oczek wodnych i wodospadów.

posąg w parku podziemny tunel

Podsumowanie

Quinta da Regaleira znajduje się na naszej prywatnej liście najfajniejszych miejsc, jakie dotychczas odwiedziliśmy. Miejsce to jest bez wątpienia niezwykłe, tajemnicze oraz zachwyca bogactwem detali architektonicznych. Według nas, będąc w Portugalii zdecydowanie warto je odwiedzić, nie zapominając o innych niesamowitych budowlach Sintry, która uchodzi za najładniejsze Portugalskie miasto. Pamiętajcie jednak, żeby w miarę możliwości, wybrać mniej popularny termin odwiedzin, aby zbyt duża ilość innych zwiedzających nie wpłynęła negatywnie na Wasze doznania. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem o tym jak uniknąć tłumów podczas zwiedzania popularnych miejsc.

pałac z zewnątrz quinta da regaleira wieża w parku stara fotografia wieża wodospad

Komentarze

Komentarzy