Z LEO Express do Budapesztu

z LeoExpress do BudapesztuBudapeszt to jedna z najchętniej odwiedzanych przez Polaków europejskich stolic. W ostatnich latach liczba turystów z Polski, w powstałym z Budy i Pesztu mieście, wzrosła jeszcze bardziej. Wpływ miało na to „otworzenie się granicy” po wstąpieniu Polski i Węgier do układu z Schengen oraz rozwój infrastruktury i środków komunikacji pozwalających szybko, łatwo i bezpiecznie dostać się z Polski do Budapesztu. Dziś do Budapesztu można dotrzeć samochodem (zainteresowanych odsyłamy do Samochodem na Węgry), pociągiem, samolotem i autobusem. Artykuł ten poświęcony będzie właśnie tej ostatniej formie i będzie stanowił kompletny poradnik dla wszystkich odwiedzających Budapeszt przy pomocy autobusów firmy LEO Express.

Czy warto jechać do Budapesztu?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – warto. Stolica Węgier to jedno z naszych ulubionych miast, zawsze chętnie tu wracamy i odkrywamy coś nowego. Miasto jest pięknie położone i oferuje odwiedzającym moc atrakcji, a ceny nie są tu specjalnie wysokie (polecamy artykuł Ceny na Węgrzech). Węgrzy są bardzo pozytywnie nastawieni do Polaków, a widok Budapesztu nocą z pewnością zrobi na was ogromne wrażenie.

baszta rybacka

Baszty Rybackie na Wzgórzu Zamkowym wyglądają bajkowo zarówno podczas wschodu, jak i po zachodzie słońca. Jeden z najciekawszych zabytków Budapesztu powstał w latach 1895-1902.

Co warto wiedzieć przed wizytą w Budapeszcie?

Dla odwiedzających Budapeszt przygotowaliśmy na naszej stronie całą serię artykułów pomocnych przy wizycie w tym mieście. Oprócz wspomnianych wcześniej artykułach o cenach na Węgrzech, są to:

  • Budapeszt informacje dla odwiedzających, gdzie zawarliśmy podstawowe informacje na temat miasta i wskazówki dla wybierających się tam pierwszy raz,
  • Ile kosztuje weekend w Budapeszcie?, gdzie opisaliśmy koszty związane z transportem, noclegiem, jedzeniem i zwiedzaniem stolicy Węgier podczas weekendowej wycieczki,
  • Co kupić na Węgrzech?, gdzie opisaliśmy najpopularniejsze węgierskie produkty spożywcze, które warto kupić podczas wizyty w kraju Madziarów,
  • Komunikacja miejska w Budapeszcie, gdzie zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje o komunikacji miejskiej, sposobie zakupu biletów oraz tym, jak w łatwy sposób poruszać się po mieście przy użyciu dedykowanej aplikacji na telefon lub strony internetowej.

Przygotowaliśmy też artykuły-przewodniki i zestawienia najciekawszych, naszym zdaniem, miejsc wartych odwiedzenia wraz ze zdjęciami i informacjami praktycznymi:

Informacje praktyczne dla podróżujących z LEO Express do Budapesztu

Odjazd z Polski

Autobus LEO Express do Budapesztu jeździ raz dziennie. Swój kurs zaczyna o 19:05 spod Pałacu Kultury w Warszawie, jadąc następnie na Dworzec Zachodni i Lotnisko Chopina. Autobus po drodze do stolicy Węgier zatrzymuje się jeszcze w Radomiu, Skarżysku-Kamiennej, Kielcach, Krakowie, Brzesku, Nowym Sączu i Piwnicznej-Zdroju. Cała podróż z Warszawy trwa 14,5 godziny, z Kielc 11,5 godziny, a z Krakowa tylko 10,5 godziny.

Przyjazd do Budapesztu

Stacją końcową podróży do Budapesztu autobusami LEO Express jest przystanek autobusowy na lotnisku. Wszyscy, którzy chcą dostać się do Budapesztu, powinni wysiąść na przedostatnim przystanku – Mexikói út, gdzie znajduje się stacja metra.

Odjazd z Budapesztu

Autobus do Polski odjeżdża z tego samego miejsca, w którym zostawia wcześniej podróżnych. Na znaku przystanku znajduje się logo LEO Express, a ruch w tym miejscu nie jest duży, więc ciężko będzie przeoczyć wielki czarny autobus. Po drodze autobus zatrzymuje się na tych samych przystankach, z których zabierał wcześniej podróżnych.

Tu zatrzymuje się autobus LEO Express
Wejście do Metra M1

Jak dostać się do centrum?

Jeśli zdecydujemy się wysiąść na przystanku Mexikói út, dotarcie do centrum będzie bardzo łatwe i szybkie. Odległość dzieląca przystanek autobusowy, gdzie wysiadamy i stację metra to około 30 metrów. Po wyjściu z autobusu należy kierować się w kierunku lokalu Burger King po drugiej stronie ulicy, który na pewno zauważymy. Tuż obok tego lokalu znajduje się zejście do metra oznaczone czarną literą M. Stacja metra Mexikói út obsługiwana jest przez najstarszą na kontynencie europejskim żółtą linię metra M1, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie tą linią dojedziemy bezpośrednio do centrum. Mexikói út jest to pierwszy/ostatni przystanek tej linii, nie ma możliwości więc pojechać w złym kierunku, co sprawia, że nawet osoby na co dzień nie korzystające z komunikacji miejskiej powinny sobie świetnie poradzić z dojazdem do centrum. Żółta linia M1 działa każdego dnia od 4:30 rano do 23:30 wieczorem.

Aby skorzystać z metra, należy zakupić bilet, który kosztuje 350 forintów (ok. 5 zł). Bilety można kupić w działających 24 godziny na dobę automatach, które przyjmują zarówno karty płatnicze, jak i gotówkę (tylko forinty). Bilet należy skasować w kasownikach ustawionych nieopodal wejścia. Na tej stacji czasami za kasownikami stoją kontrolerzy. Kontrolerom tym ludzie okazują bilety okresowe, jeśli widzą oni, że kasowało się bilet raczej nie proszą o jego pokazanie.

Stacja żółtej linii metra M1, którą szybko możemy dostać się do ścisłego centrum Budapesztu.

Po przejściu przez kontrolę wchodzimy na stację, z której można jechać tylko w jednym kierunku – Vörösmarty tér, stacja ta znajduje się w ścisłym centrum miasta. Wysiadając na przedostatnim przystanku  Deák Ferenc tér (należy jechać 10 przystanków, około 9-11 minut), z którego rozpoczynają się wszystkie proponowane przez nas w artykułach Budapeszt w jeden dzień i Budapeszt w kilka godzin trasy zwiedzania. Ze stacji Deák Ferenc tér możemy też przesiąść się do innych linii metra, które ułatwią nam dotarcie do miejsca naszego noclegu. Więcej o komunikacji miejskiej w Budapeszcie oraz o planowaniu podróży przeczytać można we wspominanym na początku artykule Komunikacja miejska w Budapeszcie.

Jak znaleźć nocleg w Budapeszcie?

Budapeszt posiada bardzo rozwiniętą bazę hotelową, znajdziemy tu też liczne hostele i przeznaczone dla turystów apartamenty. Wybierając nocleg warto zwrócić uwagę na to, w jak dobrze skomunikowanej z resztą części miasta leży. Według nas najlepiej wybrać miejsce noclegowe w centrum lub tuż przy stacjach metra w dalszych częściach miasta. Taki wybór znacznie skróci czas marnowany na przemieszczanie się między interesującymi miejscami, a noclegiem.

W Budapeszcie krzystaliśmy zarówno z hosteli, jak i hoteli. Jeśli szukacie hostelu to możemy śmiało polecić Colors Budapest Hostel (miejsce noclegowe kosztuje około 40 zł), gdzie byliśmy bardzo zadowoleni zarówno z samego hostelu, jak i świetnej lokalizacji. Jeśli interesują Was hotele i droższe miejsca noclegowe, to wkrótce w tym miejscu pojawi się link do recenzji hotelu Astoria. Podczas wcześniejszych pobytów nocowaliśmy również w innych miejscach,  takich jak bardzo dobry czterogwiazdkowy hotel Lion’s Garden czy szczycący się 100 letnią tradycją Hotel Astoria (jego recenzje możecie przeczytać tutaj) za każdym razem wyszukując je na portalu booking.com i rezerwując jeszcze przed przyjazdem.

Komentarze

Komentarzy