Gdzie zjeść w Wenecji?
gdzie zjeść w wenecji

Wenecja uznawana jest za jedno z najdroższych miast w Europie. Nic dziwnego, to tu znajduje się wiele najbardziej cenionych i najstarszych europejskich kawiarni. Na Placu świętego Marka mieści się legendarna, działająca od 1720 Caffè Florian, a nieopodal znajduje się słynny Harry’s Bar, w którym wymyślono Bellini i carpaccio. Za dwudaniowy obiad w tym lokalu przyjdzie nam zapłacić ponad 100 euro, a jeden drink to koszt około 15 euro. Czy jest jakaś alternatywa? Oczywiście, że jest i bynajmniej nie chodzi o pizzę na kawałki, której w Wenecji raczej nie polecamy! Będąc w Wenecji jedzcie i pijcie jak lokalni mieszkańcy, odwiedzając jeden z dziesiątek bacari, osterii i cantin, w których koszt kieliszka wina lub pochodzącego z Wenecji drinka Aperol Spritz to 1-2,5 euro.

W poniższym artykule przedstawiamy listę najlepszych odwiedzonych przez nas lokali sprzedających wino i charakterystyczne dla Wenecji niewielkie przekąski – cicchetti. Przedstawione w artykule lokale odwiedziliśmy przygotowując listę na podstawie rekomendacji od kilkunastu mieszkańców Wenecji. Polecamy nie ograniczać się jednak tylko do lokali z listy, ale wejść również do innych napotkanych po drodze bacari i osterii.

bar z przekąskami w Wenecji

Bacari

Bacari (w liczbie mnogiej lub bacaro w liczbie pojedynczej) to nazwa jaką w Wenecji określane są niewielkie tawerny (osterie), w których zazwyczaj znajduje się tylko kilka miejsc siedzących, a zamówienia składa się bezpośrednio przy barze. Sama nazwa bacari pochodzi od imienia Bachusa (wł. Bacco) rzymskiego boga wina i pijaństwa. Tym mianem byli określani również winiarze przybywający do Wenecji na plac świętego Marka, aby sprzedawać je jako dodatek do małych przekąsek. Winiarze w ciągu dnia zmieniali swoje miejsce tak, aby cały czas znajdować się w cieniu, a sprzedawane przez nich wino zaczęto określać mianem ómbra (cień).

W ofertach bacari zazwyczaj znajduje się kilka rodzajów wina oraz niewielkie przekąski – cicchetti przypominające bardzo hiszpańskie tapas. W bacari, oprócz kilku rodzajów wina, serwowany jest też Aperol Spritz. Kieliszek wina zazwyczaj kosztuje 2 euro, a Aperol Spritz jest o 50 centów droższy. Cena cicchetti, w zależności od lokalu i składników, zazwyczaj waha się od 1 do 2,5 euro. Nazwy osteria oraz bacaro w Wenecji używane są zamiennie.

Sposób korzystania z bacari przez miejscowych i turystów nieco się różni. Miejscowi do kieliszka wina kupują zazwyczaj 1-2 cicchetti i traktują je jako przekąskę, a samo bacari to po prostu miejsce spotkań towarzyskich. Turyści często wybierają nawet kilkanaście sztuk cicchetti tworząc z nich de facto prawdziwy posiłek. Osobiście, jestem raczej zwolennikiem weneckiego stylu jedzenia cicchetti, pozwala on bowiem na wizytę w kilku lokalach w odstępach czasowych, urozmaicając sobie tym samym zwiedzanie.

Gdzie zjeść w Wenecji? Najlepsze bacari w mieście

Cantine del vino già Schiavi
Osteria Al Squero
Arcicchetti Bakaro
Osteria All'Arco
Cantina Do Mori
Bacarando in Corte dell'Orso
Birreria Zanon

Mapa przedstawia wszystkie opisane przez nas w artykule miejsca, w których według nas warto zjeść w Wenecji. Oprócz nich, warto również udać się do innych serwujących je lokali, ich największe zagęszczenie jest w okolicach Mostu Rialto w dzielnicy San Polo (w okolicach All’ Arco) oraz w dzielnicy Cannaregio (na ulicy, gdzie zaznaczony jest Birreria Zanon).

Cantine del vino già Schiavi

Cantine del vino già Schiavi

Adres: Dorsoduro 992, Fundamenta Nani
Godzin otwarcia: codziennie od 8:30 do 20:30, nieczynny w niedziele
Ceny: cicchetti 1,5 euro, kieliszek wina 2 euro, kieliszek Aperol Spritz 2,5 euro

chicchetti z Cantine del vino già Schiavi

Cantine del vino già Schiavi to wręcz kultowe miejsce w Wenecji. Kantyna działa od XIX wieku i cały czas jest w rękach tej samej rodziny. W lokalu, który jest jednocześnie sklepem z butelkowanym winem, nie ma zbyt wiele miejsca, dlatego większość klientów z kieliszkiem w dłoni i papierowym talerzykiem z cicchetti spotkamy stojących przy murku obok kanału Rio de San Travaso. Wybór win jest tu bardzo duży, podobnie w przypadku samych cicchetti, których jest zawsze kilkanaście rodzajów.

Osteria Al Squero

Osteria Al Squero

Adres: Dorsoduro 943/944, Fundamenta Nani
Godzin otwarcia: codziennie od 11:00 do 21:30, nieczynny w środę
Ceny: cicchetti 1,5 euro, kieliszek wina 2 euro, kieliszek Aperol Spritz 2,5 euro

ombra

Kolejne warte polecenia i odwiedzenia miejsce znajduje się przy tej samej uliczce. Osteria Al Squero to bardzo klimatyczne miejsce, które swoją nazwę bierze od znajdującego się po drugiej stronie kanału squero, czyli niewielkiej weneckiej stoczni. W stoczniach takich budowano i remontowano gondole i inne małe łodzie charakterystyczne dla laguny weneckiej.

squero

Al Squero to chyba najczęściej polecany mi przez Wenecjan lokal, w środku jest kilkanaście miejsc siedzących oraz szeroki wybór win i cicchetti, najczęściej w postaci kawałków bagietki z dodatkami takimi jak najlepszej jakości wędliny, które według zapewnień pochodzą tylko z małych lokalnych farm oraz wielu rodzajów sera. Większość win w ofercie lokalu pochodzi z regionów Friuli, Trentino i Veneto.

Arcicchetti Bakaro

Arcicchetti Bakaro

Adres: Santa Croce 183/a
Godzin otwarcia: codziennie od 11:00 do 22:00
Ceny: cicchetti 1 euro, kieliszek wina 1 euro, kieliszek Aperol Spritz 2 euro

chicchetti

Arcichetti Bakaro to malutki lokal znajdujący się obok kościoła San Nicola da Tolentino, w dzielnicy Santa Croce. Jeśli przyjechaliście do Wenecji autobusem, to z miejsca, w którym się zatrzymał (Piazzale Roma) do tego miejsca jest tylko 250 metrów. Warto rozważyć więc rozpoczęcie wizyty w mieście na wodzie od tej osterii i zjeść oferowane przez nich przysmaki, popijając je kieliszkiem lokalnego ómbra.

Arcicchetti Bakaro

W lokalu są tylko dwa miejsca siedzące, ale rekompensują to świetne ceny. Cicchetti kosztuje tu jedynie 1 euro, a mały kieliszek prosecco lub innego wina to koszt 1 euro. Jeśli traficie w to miejsce po południu lub wieczorem, jest spora szansa, że traficie na nieco ekscentrycznego właściciela, który uważany jest za duszę tego miejsca. Poznacie go po długiej brodzie, koszuli i kapeluszu.

Osteria All’Arco

all arco

Adres: San Polo 436
Godzin otwarcia: codziennie od 8:00 do 14:30, nieczynna w niedziele
Ceny: cicchetti 1,5 euro, kieliszek wina 2 euro, kieliszek prosecco 2,5 euro, kieliszek Aperol Spritz 2 euro

baccalar

All’Arco to osteria, która bez wątpienia ma bardzo autentyczny charakter. Otwarta już od wczesnych godzin porannych, gromadzi lokalnych mieszkańców, którzy wpadają tu aby porozmawiać i wypić poranny kieliszek wina. Będąc w Wenecji musicie zjeść specjalność All’Arco – cicchetti z rybami, które dostarczane są tu ze znajdującego się tuż za rogiem targu rybnego. Lokal swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się nad jego wejściem łączącemu dwa budynki łukowi (arco).

Cantina Do Mori

Cantina Do Mori

Adres: San Polo 429
Godzin otwarcia: codziennie od 8:00 do 19:00, nieczynna w niedziele
Ceny: cicchetti 1,5-2 euro, kieliszek wina 2-4 euro

Przekraczając próg Cantina do Mori przeniesiecie się w czasie. Jest to najstarsza tawerna w Wenecji, działająca od 1462 roku. Według legendy, to tutaj Casanova uwiódł pierwszą w swoim życiu kobietę. Ciężki, ciemny wystrój doskonale oddaje klimat, jaki panował w kantynach kilkaset lat wcześniej. W samym lokalu jest bardzo szeroki wybór win (około 150 rodzajów), od podstawowych po bardziej wyszukane. Cicchetti, częściej niż w innych bacari, podawane są tu na grillowanej polencie, znajdziemy jednak też te najbardziej popularne – na bagietce. Miejsce zdecydowanie warto odwiedzić ze względów historycznych oraz po to, aby poznać różne strony i oblicza weneckich osterii.

Czy wiesz, że słynny wenecki uwodziciel Giacomo Casanova podczas pobytu w Polsce był bliski objęcia funkcji sekretarza króla Augusta Poniatowskiego? – tego i innych ciekawostek możesz dowiedzieć się z artykułu 99 ciekawostek na temat Wenecji, o których nie miałeś pojęcia.

Bacarando in Corte dell’Orso

Bacarando in Corte dell Orso

Adres: San Marco 5495
Godzin otwarcia: codziennie od 10:30 do 24:00
Ceny: cicchetti 2-3 euro, kieliszek wina 2,5 euro, kieliszek prosecco 3 euro, kieliszek Aperol Spritz 3 euro

Bacarando in Corte dell’Orso nie jest typowym bacaro. Jest tu stosunkowo dużo miejsca, a oprócz drobnych przekąsek, w części restauracyjnej (gdzie jest obsługa stolików) można zjeść prawdziwy posiłek. Sprzedawane tu cichetti przez niektórych uznawane są za najlepsze w całej Wenecji. Na pewno sporo różnią się od tych z większości osterii, bo postawiono tu na dużo różnych form i kształtów. Tradycyjne cicchetti na bagietce znajdziemy tu w wielu niespotykanych w innych miejscach formach, np. z ragu, oprócz nich jest sporo smażonych przekąsek takich jak mozzarella in carrozza, różne rodzaje krokietów czy cicchetti na wykałaczkach bez chleba. Minusem lokalu bez wątpienia są ceny. Znajdziemy tu co prawda cicchetti za 1,5 euro, ale większość kosztuje 2,5 – 3 euro.

Birreria Zanon

Birreria Zanon

Adres: Cannaregio 2735, Fondamenta dei Ormesini
Godzin otwarcia: codziennie od 10:00 do 14:30 i od 18:00 do 24:00
Ceny: cicchetti 2 euro, kieliszek wina 2,5 euro, kieliszek prosecco 3 euro, kieliszek Aperol Spritz 3 euro

Birreria Zanon to połączenie tradycji i nowoczesności. Cicchetteria i piwiarnia przypominająca trochę klasyczny bar. Oczywiście, oprócz piwa kupimy tu też ómbra i inne wina. Klientami są zazwyczaj młodzi ludzie, w przeciwieństwie do wielu innych bacari, które odwiedzają osoby w różnym wieku. Bar posiada dość dużo miejsc siedzących, co wiąże się też z nieco wyższymi cenami. Zanon to miejsce, które sprawiło mi najwięcej kłopotów i długo zastanawiałem się czy nie jest trochę zbyt nowoczesne, aby znaleźć się w tym zestawieniu. Ostatecznie jednak postanowiłem je tu umieścić. Po wizycie w nim dajcie proszę znać w komentarzu, czy słusznie!

Przy kanale rio della Fondamenta Misericordia znajduje się również kilkanaście innych bacari. Wśród nich są polecane mi przez wiele osób Al Timon i Vino Vero, ze względu na późne godziny otwarcia niestety nie udało mi się ich odwiedzić, jednak wizytę w nich również warto rozważyć.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przeczytanie tego artykułu pomogło Wam znaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie zjeść w Wenecji? i udacie się do jakichś poleconych przez nas lokali lub przechodząc obok któregoś niewymienionego w artykule bakaro, udacie się go przetestować, zamiast kupować niezwiązane z historią Wenecji pizzę na kawałki lub inne uliczne dania, na które decyduje się większość turystów.

Cicchetti i bakari to część historii, kultury i tradycji Wenecji, po którą możemy sięgnąć niemal na każdym rogu. Bakari zazwyczaj nie mają rzucających się w oczy witryn, a ich szyldy wtapiają się w miasto do tego stopnia, że można przejść obok nich kompletnie ich nie zauważając. To pokazuje właśnie moc i znaczenie bacari, które z Wenecją żyją w idealnej symbiozie.

Komentarze

Komentarzy