Z LuxExpress do Budapesztu

LuxExpress do BudapesztuBudapeszt to jedna z najchętniej odwiedzanych przez Polaków europejskich stolic. W ostatnich latach liczba turystów z Polski w powstałym z Budy i Pesztu mieście wzrosła jeszcze bardziej. Wpływ miało na to „otworzenie się granicy” po wstąpieniu Polski i Węgier do układu z Schengen oraz rozwój infrastruktury i środków komunikacji pozwalającymi szybko, łatwo i bezpiecznie dostać się z Polski do Budapesztu. Dziś do Budapesztu można dotrzeć samochodem (zainteresowanych odsyłamy do Samochodem na Węgry), pociągiem, samolotem i autobusem. Artykuł ten poświęcony będzie właśnie tej ostatniej formie, i będzie stanowił kompletny poradnik dla wszystkich odwiedzających Budapeszt przy pomocy autobusów firmy LuxExpress.

UWAGA: Niestety LuxExpress wycofuje od 1 kwietnia 2017 roku większość tras w Polsce. W związku z tym przewoźnik przygotował ostatnią ofertę promocyjną. Przy zakupie biletów do Budapesztu z Krakowa i po wpisaniu kodu „lastchance” można zakupić bilety w cenie 5 zł. Podróż w obie strony kosztuje więc jedynie 10 zł. Liczba biletów jest zapewne ograniczona więc jeśli chcemy skorzystać z promocji warto się śpieszyć.

Czy warto jechać do Budapesztu?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – warto. Stolica Węgier to jedno z naszych ulubionych miast, zawsze chętnie tu wracamy i odkrywamy coś nowego. Miasto jest pięknie położone i oferuje odwiedzającym moc atrakcji, a ceny nie są tu specjalnie wysokie (polecamy artykuł Ceny na Węgrzech). Węgrzy są bardzo pozytywnie nastawieni do Polaków, a widok Budapesztu nocą z pewnością zrobi na was ogromne wrażenie.

baszta rybacka

Baszty Rybackie na Wzgórzu Zamkowym wyglądają bajkowo zarówno podczas wschodu jak i po zachodzie słońca. Jeden z najciekawszych zabytków Budapesztu powstał w latach 1895-1902.

Co warto wiedzieć przed wizytą w Budapeszcie?

Dla odwiedzających Budapeszt przygotowaliśmy na naszej stronie całą serię artykułów pomocnych przy wizycie w tym mieście. Oprócz wspomnianych wcześniej artykułach o cenach na Węgrzech, są to:

  • Budapeszt informacje dla odwiedzających, gdzie zawarliśmy podstawowe informacje na temat miasta i wskazówki dla wybierających się tam pierwszy raz
  • Ile kosztuje weekend w Budapeszcie?, gdzie opisaliśmy koszty związane z transportem, noclegiem, jedzeniem i zwiedzaniem stolicy Węgier podczas weekendowej wycieczki
  • Co kupić na Węgrzech?, gdzie opisaliśmy najpopularniejsze węgierskie produkty spożywcze, które warto kupić podczas wizyty w kraju Madziarów
  • Komunikacja miejska w Budapeszcie, gdzie zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje o komunikacji miejskiej, sposobie zakupu biletów oraz tym jak w łatwy sposób poruszać się po mieście przy użyciu dedykowanej aplikacji na telefon lub strony internetowej

Przygotowaliśmy też artykuły przewodniki i zestawienia najciekawszych naszym zdaniem miejsc wartych odwiedzenia wraz ze zdjęciami i informacjami praktycznymi:

Informacje praktyczne dla podróżujących z LuxExpress do Budapesztu

Odjazd z Polski

Z Warszawy

Autobus LuxExpress z Warszawy do Budapesztu kursuje raz dziennie w godzinach popołudniowych. Podróż trwa 11,5 godziny, więc w Budapeszcie będziemy następnego dnia rano. Autobusy z Warszawy odjeżdżają z przystanku nr 12 znajdującego się na pętli autobusowej Metro Marymont. Po drodze do Budapesztu autobus zatrzymuje się w w Krakowie gdzie następuje przesiadka do bezpośredniego autobusu do Budapesztu.

Z Krakowa

Jeśli zdecydujemy się jechać do Budapesztu z Krakowa, to do dyspozycji każdego dnia mamy dwa kursy. Turyści zaczynający podróż w południe do Budapesztu dojadą jeszcze tego samego dnia po południu. Drugi kurs ze stolicy małopolski startuje około północy i dojeżdża do stolicy Węgier we wczesnych godzinach porannych następnego dnia. Podróż w Krakowie rozpoczyna się z górnej płyty Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ulicy Bosackiej 18 w Krakowie. Podróż z Krakowa trwa jedynie 6,5 godziny.

przystanek Budapeszt LuxExpress

To właśnie ten przystanek jest miejscem przyjazdu do i odjazdu z Budapesztu autobusów LuxExpress.

Przyjazd do Budapesztu

Stacją końcową podróży do Budapesztu autobusami Luxexpress jest przystanek autobusowy Népliget M, który znajduje się na skraju Parku Ludowego w Budapeszcie przy krzyżówce ulic Üllői út oraz Könyves Kálmán körút.  Miejsce to jest oddalone około 5 kilometrów od V dzielnicy będącej ścisłym centrum stolicy Węgier. Ta odległość nie powinna jednak nikogo martwić, ponieważ ta część miasta jest doskonale skomunikowana z pozostałymi za pomocą metra.

Odjazd z Budapesztu

Autobus do Polski odjeżdża z tego samego miejsca, w którym zostawia wcześniej podróżnych – przystanku Népliget M. Po drodze autobus zatrzymuje się na tych samych przystankach, z których zabierał wcześniej podróżnych w Krakowie i Warszawie.

Jak dostać się do centrum?

Dotarcie do centrum będzie bardzo łatwe i szybkie. Odległość dzieląca przystanek autobusowy, gdzie wysiadamy i stację metra to około 100 metrów. Stacja metra Népliget obsługiwana jest tylko przez jedną linię metra, więc nawet osoby na co dzień nie korzystające z komunikacji miejskiej powinny sobie świetnie poradzić z dojazdem do centrum. Niebieska linia M3 działa każdego dnia od 4:30 rano do 23:30 wieczorem.

Mapka przedstawiająca jak dojść do stacji metra z miejsca gdzie zatrzymuje się autobus LuxExpress do Budapesztu.

Mapka przedstawiająca jak dojść do stacji metra z miejsca, gdzie zatrzymuje się autobus LuxExpress do Budapesztu.

Aby skorzystać z metra, należy zakupić bilet, który kosztuje 350 forintów (ok. 5 zł). Bilety można kupić w działających 24 godziny na dobę automatach, które przyjmują zarówno karty jak i gotówkę (tylko forinty). Bilet należy skasować w kasownikach ustawionych nieopodal wejścia. Na tej stacji zazwyczaj za kasownikami stoją kontrolerzy. Kontrolerom tym ludzie okazują bilety okresowe, jeśli widzą oni, że kasowało się bilet raczej nie proszą o jego pokazanie.

metro nepliget

Zejście do stacji metra Népliget.

Po przejściu przez kontrolę wchodzimy na stację, z której można jechać w dwóch kierunkach: Kőbánya-Kispest oraz Újpest-Központ. Jeśli chcemy jechać do centrum powinniśmy wybrać kierunek Újpest-Központ. Aby dostać się do centrum należy przejechać 4-5 przystanków. Linią tą dojechać możemy między innymi do  Deák Ferenc tér (należy jechać 5 przystanków), z którego rozpoczynają się wszystkie proponowane przez nas w artykułach Budapeszt w jeden dzień i Budapeszt w kilka godzin trasy zwiedzania. Więcej o komunikacji miejskiej w Budapeszcie oraz o planowaniu podróży przeczytać można we wspominanym na początku artykule Komunikacja miejska w Budapeszcie.

Jak znaleźć nocleg w Budapeszcie?

Budapeszt posiada bardzo rozwiniętą bazę hotelową, znajdziemy tu też liczne hostele i przeznaczone dla turystów apartamenty. Wybierając warto zwrócić uwagę na to, w jak dobrze skomunikowanej z resztą miasta części leży. Według nas najlepiej wybrać miejsce noclegowe w centrum lub tuż przy stacjach metra w dalszych częściach miasta. Taki wybór znacznie skróci czas marnowany na przemieszczanie się między interesującymi miejscami, a noclegiem.

Podczas naszego ostatniego kilkudniowego pobytu w Budapeszcie korzystaliśmy z Colors Budapest Hostel (miejsce noclegowe kosztuje około 40 zł) i byliśmy bardzo zadowoleni zarówno z samego hostelu jak i świetnej lokalizacji. Podczas wcześniejszych pobytów nocowaliśmy również w innych miejscach, za każdym razem wyszukując je na portalu booking.com i rezerwując jeszcze przed przyjazdem.

Komentarze

Komentarzy