Rok 2020 to zdecydowanie nie był rok, który należał do podróży. Na wiosnę przez wirusa zostaliśmy zamknięci na kilka miesięcy w domu, sytuacja nieco poprawiła się w wakacje, ale zanim wszystko wróciło do normy przyszła druga fala, teraz szykuje się nam narodowa kwarantanna, a podróże przez najbliższe miesiące możemy sobie raczej wybić z głowy.
Jeśli podobnie jak my tęsknicie za podróżami to przedstawiamy Wam naszą subiektywną listę filmów z motywem podróży w tle, które według nas warto obejrzeć. Chęć stworzenia tego artykułu zachęciła nas do tego, aby obejrzeć wiele nowych filmów oraz przypomnieć sobie dawno niewidziane klasyki. Z racji, że kina są obecnie zamknięte, a wiele z filmów na liście to już dość leciwe produkcje, postanowiliśmy zrealizować jedno z marzeń z dzieciństwa* i zrobić sobie kino w domu. W tym celu zaadaptowaliśmy jeden z pokoi w którym pomalowaliśmy ścianę, wstawiliśmy stare fotele oraz 150 calowy projektor bliskiego rzutu.
*- kino w mojej rodzinnej miejscowości zamknięto, gdy miałem 14 lat. Będąc nastolatkiem wspólnie z kolegami marząc o kinie, urządzaliśmy sobie nocne maratony filmowe z horrorami i innymi filmami wykorzystując do tego 17 calowy ekran komputera stacjonarnego oraz filmy, które udało nam się zdobyć.
Film podróżniczy, czyli właściwie jaki?
W kinematografii nie istnieje kategoria filmów podróżniczych. Nic dziwnego, bo rozstrzał pomiędzy filmami tak określanymi jest ogromny. Za filmy podróżnicze uznawane są bowiem zarówno lekkie komedie, dramaty, filmy akcji czy thrillery. Są to zarówno filmy opowiadające o trwających lata wyprawach do dalekich krajów, jak i toczące się gdzieś przez pustkowia podróżach samochodowych trwających nie więcej niż kilka dni. Dla mnie filmy podróżnicze to takie, które inspirują do podróży, pozwalają poczuć się jakbyśmy odbywali ją razem z bohaterem lub osadzone są w charakterystycznym miejscu, które odgrywa w fabule znaczącą rolę.
7 lat w Tybecie (1997)
Tytuł oryginalny: Seven Years in Tibet
Kategoria: dramat, biograficzny
Długość: 2 godziny 16 minut
Występują: Brad Pitt
Ocena Filmweb: 7,5/10
Ocena IMDB: 7,1/10
Miejsce akcji: Himalaje, Tybet
7 lat w Tybecie to film opowiadający o losach austriackiego himalaisty Heinricha Harrera, którego podczas wyprawy na Nanga Parbat zastaje II Wojna Światowa, na skutek której trafia do angielskiego obozu dla jeńców wojennych w Indiach, skąd udaje mu się przedostać do Tybetu, gdzie jest świadkiem najważniejszych i najbardziej wstrząsających wydarzeń w historii tego kraju.
Film, w którym w głównego bohatera wciela się z Brad Pitt nie został doceniony przez krytyków i nie ma na swoim koncie wielu znaczących nagród oraz nominacji, odegrał jednak wielką rolę w kształtowaniu w zachodnich społeczeństwach świadomości dotyczącej Tybetu oraz chińskiej agresji na ten kraj.
Zwiastun:Droga życia (2010)
Tytuł oryginalny: The Way
Kategoria: dramat
Długość: 2 godziny 3 minuty
Występują: Martin Sheen
Ocena Filmweb: 7,4/10
Ocena IMDB: 7,4/10
Miejsce akcji: Hiszpania (Droga Świętego Jakuba)
Droga życia to film, który wiele osób zainspirował do tego, aby przejść Camino de Santiago, czyli Drogę św. Jakuba. Fabuła filmu rozgrywa się na najpopularniejszej jego części – liczącej około 774 kilometry Camino Francés. Na drodze tej zginął syn głównego bohatera filmu, który przyjeżdżając zidentyfikować jego ciało, mimo iż nie jest osobą religijną, postanawia spontanicznie przejść szlak za swojego syna, z którym za życia łączyły go dość szorstkie stosunki.
Jeśli planujecie przejść Drogę św. Jakuba to zdecydowanie nie pokazujcie tego filmu swoim bliskim. Znam osobę, która nie oglądając filmu pokazała go rodzinie, a informacja o śmierci syna głównego bohatera, którą dostajemy na samym początku filmu raczej nie uspokoi Waszych bliskich.
Zwiastun:Sekretne życie Waltera Mitty (2013)
Tytuł oryginalny: The Secret Life of Walter Mitty
Kategoria: komediodramat, fantasy
Długość: 1 godzina 54 minuty
Występują: Ben Stiller
Ocena Filmweb: 7,0/10
Ocena IMDB: 7,3/10
Miejsce akcji:
Walter Mitty jest jednym z korporacyjnych trybików w magazynie Life. W ostatnim drukowanym numerze w historii ma znaleźć się zdjęcie światowej sławy fotografa, którego negatyw przepadł. Prowadzący stateczne życie Mitty postanawia odnaleźć fotografa i dostać od niego oryginał udając się w niesamowitą podróż. Jeśli nie myśleliście nigdy o wizycie na Islandii lub Grenlandii to gwarantuje Wam, że po obejrzeniu tego filmu zaczniecie o tym myśleć!
Zwiastun:Wszystko za życie (2007)
Tytuł oryginalny: Into the Wild
Kategoria: dramat, biograficzny
Długość: 2 godziny 28 minut
Występują: Emile Hirsch, Kristen Steward
Ocena Filmweb: 7,9/10
Ocena IMDB: 8,1/10
Miejsce akcji: USA (Arizona, Kalifornia, Południowa Dakota, Alaska)
Into the Wild to dramat biograficzny opowiadający historię Christophera McCandlessa, który po ukończeniu studiów w 1990 roku, w pogardzie dla materializmu pozbywa się oszczędności i wyrusza w samotną podróż, którą kończy 2 lata później na Alasce.
Długo zastanawiałem się czy umieścić na liście ten film. Co prawda sam film uważam za bardzo dobry i nie dziwię się, że w kategorii filmów podróżniczych uznawany jest wręcz za kultowy, jednak ja jestem dość negatywnie nastawiony do postaci głównego bohatera, która w filmie została mocno wyidealizowana.
Spoiler (zaznacz blok niżej, aby przeczytać):
McCandless wielokrotnie postępował bardzo nierozważnie, poniósł zresztą dość głupią śmierć, której łatwo mógłby uniknąć, gdyby tylko odrobinę lepiej się przygotował. Zmarł z niedożywienia, ważąc nieco ponad 30 kilogramów, ponieważ nie przygotował się na panujące na Alasce warunki. Łoś, którego upolował zepsuł się z powodu użycia złych metod przy jego przygotowywaniu. Kiedy zdecydował się na powrót do cywilizacji, przez brak przygotowania oraz aktualnych map nie mógł tego zrobić. Jego działanie mogło być również wynikiem schizofrenii.
Zwiastun:Choć goni nas czas (2007)
Tytuł oryginalny: The Bucket List
Kategoria: dramat, komedia
Długość: 1 godzina 37 minut
Występują: Morgan Freeman, Jack Nicholson
Ocena Filmweb: 7,4/10
Ocena IMDB: 7,4/10
Miejsce akcji: USA, Afryka, Himalaje i inne
Fabuła filmu to opowieść w gwiazdorskiej obsadzie, w której dwóch bardzo różnych od siebie bohaterów poznaje się na oddziale onkologicznym, aby wspólnie zacząć to, na co nie mieli odwagi wcześniej – rozpocząć realizację swoich marzeń.
Edward grany przez Jacka Nicholsona jest multimilionerem, co zdecydowanie ułatwia im zdanie. Pamiętajcie jednak, że często ograniczenia nie wynikają wcale z braku pieniędzy, ale z obawy przed zmianami i nieznanym. Edward, mimo iż miał taką możliwość, przez lata nie robił tego, czego naprawdę pragnął i dopiero pod koniec życia spełniał swoje marzenia.
The Bucket List to film, który jest dla mnie szczególnie ważny, ponieważ w czasie kiedy z moim zdrowiem nie było najlepiej, to właśnie on zainspirował mnie do tego, aby stworzyć własną listę marzeń oraz że nie warto zbyt wielu rzeczy odkładać na potem, bo może ono nigdy nie nadejść. Jedną z najważniejszych decyzji w moim życiu – o zakupie busa, którym wyruszyliśmy w naszą pierwszą podróż i od którego zaczęła się nasza przygoda z prowadzeniem tego bloga, podjęliśmy właśnie podczas drogi powrotnej ze szpitala. W dużej mierze właśnie za sprawą tego filmu.
Zwiastun:
Zwiastun:Everest (2015)
Tytuł oryginalny: Everest
Kategoria: dramat, przygodowy, biograficzny
Długość: 2 godziny 1 minuta
Występują: Jason Clarke, Josh Brolin, Jake Gyllenhaal
Ocena Filmweb: 7,3/10
Ocena IMDB: 7,1/10
Miejsce akcji: Himalaje
Film opowiadający historię jednej z komercyjnych wypraw na Mount Everest zorganizowanej przez nowozelandzkiego himalaistę Roba Halla. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników gór.
Zwiastun:Najlepsze filmy drogi
Wśród filmów, które możemy określić jako podróżnicze, szczególne miejsce zajmują te będące częścią kina drogi (ang. road movies). W filmach tych najważniejszy jest zazwyczaj nie cel podróży, ale sama droga. Gatunek ten był szczególnie popularny w USA, a miejsce rozgrywania się filmów z tej kategorii to zazwyczaj amerykańskie pustkowia południowego zachodu. Wśród filmów drogi znajdziemy wiele obrazów trudnych, takich w których bohater podczas podróży przechodzi wewnętrzną przemianę, a sama droga często jest symbolem prawdziwej amerykańskiej wolności.
Thelma & Louise (1991)
Tytuł oryginalny: Thelma & Louise
Kategoria: dramat
Długość: 2 godziny 9 minut
Występują: Susan Sarandon, Geena Davis
Ocena Filmweb: 7,7/10
Ocena IMDB: 7,5/10
Miejsce akcji: południowy zachód USA
Thelma i Louise to film pokazujący przemianę jaką przechodzą dwie przyjaciółki podróżujące zielonym Fordem Thunderbird. Ich weekendowy wypad w góry na skutek splotu niefortunnych zdarzeń i decyzji podjętych przez bohaterki zamienia się w brawurową ucieczkę i przygodę życia, podczas której odkrywają swoje prawdziwe ja.
Bez wątpienia jest to klasyk kina drogi, który jednak łamie kilka schematów charakterystycznych dla tego typu filmów. W produkcji Ridleya Scotta dzieje się naprawdę bardzo dużo (co nie jest typowe dla filmów drogi). Film nie jest również typowy ze względu na bohaterki – w kinie drogi głównymi bohaterami najczęściej są mężczyźni. Na pochwałę zasługuje zarówno bardzo dobry oryginalny scenariusz (który został nagrodzony między innymi Oscarem), jak i znakomita gra aktorska, czego dowodem jest to, że obie grające główne role aktorki zostały nominowane do Oscara, co zdarza się bardzo rzadko w przypadku jednego filmu. W filmie zobaczymy też dobrą rolę młodego Brada Pitta.
W 2016 roku film został wpisany przez Bibliotekę Kongresu USA do Narodowego Rejestru Filmów, ze względu na duże znaczenie historyczne, kulturowe i estetyczne.
Poza tym pięknie zaprezentowane w filmie krajobrazy, wijące się przez pustkowia drogi, przydrożne bary i stacje, a także samochody świetnie wprowadzają w klimat i sprawiają, że chce się odwiedzić południowy zachód Stanów Zjednoczonych.
Zwiastun:Znikający punkt (1971)
Tytuł oryginalny: Vanishing Point
Kategoria: dramat
Długość: 1 godzina 38 minut
Występują: Barry Newman, Cleavon Little
Ocena Filmweb: 7,5/10
Ocena IMDB: 7,2/10
Miejsce akcji: południowy zachód USA (Kolorado, Utah, Nevada, Arizona, Kalifornia)
Kowalski, bo takie nazwisko nosi główny bohater (którego imienia nigdy nie poznamy) to były policjant, wojskowy oraz kierowca wyścigowy obecnie pracujący w firmie transportowej. Kowalski to złożona postać doświadczona przez życie. Podobnie jak John Rambo z pierwszej części serii, nie wpisująca się w ramy obecnego społeczeństwa. Bohater targany wewnętrznymi rozterkami, poczuciem winy przyjmuje zakład polegający na tym, że w ciągu 15 godzin dostarczy białego Doge’a Challengera z 1970 roku z Kolorado do Kalifornii.
W filmie swoją rolę życia odegrał Cleavon Little, który wcielił się w rolę niewidomego czarnoskórego DJ-a Super Soula. Sama produkcja świetnie pokazuje realia i problemy Ameryki początku lat 70. XX wieku.
Zwiastun:Swobodny jeździec (1969)
Tytuł oryginalny: Easy Rider
Kategoria: dramat
Długość: 1 godzina 34 minuty
Występują: Dennis Hopper, Peter Fonda, Jack Nicholson
Ocena Filmweb: 7,4/10
Ocena IMDB: 7,3/10
Miejsce akcji: południe USA (Arizona, Texas, Nowy Meksyk, Luizjana, Floryda)
Easy Rider to film, który zna chyba każdy motocyklista. Obraz Dennisa Hoppera opowiada o losach dwóch wyalienowanych hippisów na motocyklach, którzy poszukują szczęścia i wolności. Podczas swojej podróży, której celem jest dostarczenie kokainy z Meksyku do Nowego Orleanu, spotykają na swojej drodze zarówno życzliwe im osoby jak i tych, którzy są do nich bardzo negatywnie nastawieni. Film uznawany za manifest wolności pokazuje problemy drugiej połowy lat 60. XX wieku, związanych z brakiem tolerancji, z którym w USA musieli mierzyć się odmieńcy, hippisi i wolne duchy. W filmie, który został wyreżyserowany przez grającego główną rolę Hoopera, bardzo dobrą drugoplanową rolę odegrał Jack Nicholson.
Zwiastun:Filmy z miastem w tle
Filmy z miastem w tle to podkategoria filmów podróżniczych, w których właściwie nie ma podróży. Są to filmy z różnych gatunków, w których ważne miejsce odgrywa to, gdzie były one nagrywane. Nie znajdziemy tu dzieł wybitnych, ale filmy te polecamy szczególnie osobom, które odwiedziły lub planują odwiedzić miasta w których były one nagrywane.
Najpierw strzelaj, później zwiedzaj (2008)
Tytuł oryginalny: In Bruges
Kategoria: komedia kryminalna
Długość: 1 godzina 47 minut
Występują: Brendan Gleeson, Collin Farrel
Ocena Filmweb: 7,3/10
Ocena IMDB: 7,9/10
Miejsce akcji: Brugia, Belgia
Brytyjski film niezależny wyreżyserowany przez Martina McDonagha jest połączeniem komedii, kryminału, dramatu a nawet groteski. Fabuła rozgrywa się w jednym z najciekawszych belgijskich miast – Brugii, do której dwóch płatnych morderców zostaje wysłanych przez swojego szefa na przymusowe wakacje. Film początkowo wydaje się nieco nudnawy, ale z czasem naprawdę się rozkręca i często zaskakuje widza niespodziewanymi zwrotami akcji i wydarzeniami.
Mimo niewielkiego budżetu (15 milionów dolarów) film został doceniony przez krytyków (szczególnie w kontekście oryginalnego scenariusza autorstwa McDonagha) oraz odniósł komercyjny sukces podwajając nakład poniesione na jego produkcję.
Zwiastun:Nocny pociąg do Lizbony (2013)
Tytuł oryginalny: Night Train to Lisbon
Kategoria: Romans, thriller
Długość: 1 godzina 51 minut
Występują: Jeremy Irons
Ocena Filmweb: 6,9/10
Ocena IMDB: 6,8/10
Miejsce akcji: Lizbona, Portugalia
Niemiecko-portugalsko-szwajcarska produkcja to pozycja, którą zdecydowanie polecam wszystkim romantykom. Głównym bohaterem filmu jest podstarzały nauczyciel szwajcarskiej szkoły, który odciągając od samobójstwa pewną kobietę, natyka się na książkę, której jak sam mówi szukał całe życie. W przypływie impulsu rzuca swoje dotychczasowe stateczne życie i wyrusza do Lizbony, gdzie wspólnie z widzem odkrywa fakty z życia autora, który wywarł na niego tak wielki wpływ.
Zwiastun:Turysta (2010)
Tytuł oryginalny: The Tourist
Kategoria: romans, akcja, thriller
Długość: 1 godzina 43 minuty
Występują: Angelina Jolie, Johnny Depp
Ocena Filmweb: 6,6/10
Ocena IMDB: 6,0/10
Miejsce akcji: Wenecja, Włochy
Turysta to najgorzej oceniany przez krytyków i widzów film znajdujący się w zestawieniu z czym w zupełności się zgadzam. Scenariusz nie jest porywający, a romans to zdecydowanie nie jest mój ulubiony gatunek filmowy. Jedno trzeba temu filmowi oddać wspaniałe role zagrali w nim Deep, Jolie oraz Wenecja. To dla tej ostatniej właśnie film oglądałem już kilkukrotnie. Jeśli byliście w Wenecji to na pewno rozpoznacie wiele miejsc, w których był on nagrywany – pomocny w tym celu może być nasz artykuł Wenecja śladami Turysty. Jeśli natomiast do Wenecji dopiero się wybieracie to oprócz obejrzenia Turysty polecamy Wam również zapoznać się z naszymi artykułami o zwiedzaniu Wenecji, takimi jak Wenecja w 1 dzień czy 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wenecji.
Zwiastun:O północy w Paryżu (2011)
Tytuł oryginalny: Midnight in Paris
Kategoria: komedia romantyczna
Długość: 1 godzina 34 minuty
Występują: Owen Wilson, Adrien Brody
Ocena Filmweb: 7,1/10
Ocena IMDB: 7,7/10
Miejsce akcji: Paryż, Francja
Paryż to miasto romantyków, które niestety wielu po przybyciu do niego rozczarowuje. Zjawisko to nazywa się syndromem paryskim – niektórzy nie pałają miłością do Paryża, ale do swojego wyobrażenia o nim, które pryska podczas pierwszej wizyty. W obrazie Woodyego Allena główny bohater odbywa romantyczną podróż w czasie, do Paryża sprzed prawie 100 lat, którego już nie ma.
Jeśli jesteście romantykami i tęsknicie do świata paryskiej bohemy okresu międzywojennego, którego nigdy nie mieliście okazji poznać, to ten film jest zdecydowanie dla Was!
Zwiastun:Podsumowanie
Stworzenie takiego rankingu nie jest łatwe, z tego powodu że filmy, które możemy określać jako podróżnicze zawierają się często w wielu kategoriach, a ich odbiór zależny jest od tego czy daną kategorię lubimy czy nie. W głowie mamy jeszcze kilka tytułów, co do których mieliśmy wątpliwości czy umieszczać je na liście. Jest pewnie też wiele ciekawych produkcji podróżniczych, których nie mieliśmy okazji oglądać. Będziemy wdzięczni za propozycje filmów, które według Was powinny znaleźć się na tej liście. Chętnie uzupełnimy ją o kolejne ciekawe tytuły, a Wasze komentarze mogą wpłynąć na to, że dopiszemy tu jakiś film, co do którego mieliśmy wcześniej wątpliwości.
Partnerem tego wpisu jest portal LowcyChin.pl , na którym znajdziecie kupony, dzięki którym będziecie mogli taniej kupić na przykład projektor taki jak nasz, ale również tysiące innych produktów z najpopularniejszych chińskich sklepów.