Wenecja śladami Turysty
Wenecja śladami turysty

Film Turysta z 2010 roku, w którym główne role zagrali Angelina Jolie i Johnny Depp, mimo iż okazał się sukcesem kasowym (zarobił około 300 mln dolarów, przy trzykrotnie mniejszym budżecie), nie porwał krytyków i zebrał średnie oceny wśród widzów. Turysta ma jednak trzy wielkie gwiazdy: parę głównych aktorów oraz Wenecję, gdzie rozgrywa się większość scen.

Wenecja, w której odbywa się słynny festiwal filmowy, nie pojawia się w filmach zbyt często. W XXI wieku nagrywano tu część zdjęć do Casino Royale (2006), Casanovy (2005), Inferno (2016), w żadnym z nich nie mogliśmy jednak zobaczyć tak dużo współczesnej Wenecji jak właśnie w Turyście (2010), którego polecamy obejrzeć każdemu wybierającemu się do Wenecji.

Będąc w Wenecji podjęliśmy się zadania odnalezienia lokacji, w których nagrywano film i pokazania Wam jaką rolę pełnią naprawdę. Najwięcej zabawy było ze zlokalizowaniem miejsc z fragmentu filmu, w którym główny bohater ucieka z hotelu po dachach weneckich domów, ta krótka scena była nagrywana w co najmniej 4 lokacjach w różnych częściach miasta i po różnych stronach Canal Grande.

Lokacje, w których w Wenecji nagrywano Turystę:

Dworzec kolejowy Santa Lucia

Główni bohaterowie filmu spotykają się w pociągu jadącym do Wenecji, pierwszą lokację jaką możemy zobaczyć w mieście jest dworzec kolejowy Santa Lucia, przed wejściem do którego Frank wsiada do łodzi. W przypadku tej lokacji twórcy filmu nie zmienili nic.

Hotel Danieli

Santa Lucia znajduje się przy Canale Grande, podobnie jak kolejna lokacja przedstawiona w filmie. Bohaterowie wysiadają z łodzi przy ekskluzywnym Hotelu Danieli. Twórcy, na potrzeby filmu, jako front hotelu wykorzystali XV-wieczny Palazzo Pisani Moretta. Znajdujący się w dzielnicy San Polo budynek nie jest i nigdy nie był hotelem. W rzeczywistości jest to prywatny dom.

W Wenecji faktycznie jest Hotel Danieli, znajduje się on jednak nie przy Wielkim Kanale, ale przy lagunie w południowej części wyspy. W prawdziwym hotelu nagrywano sceny z portierni, a sam hotel rzeczywiście uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych w Wenecji (za noc trzeba tu zapłacić ponad tysiąc euro).

Restauracja

Wieczorem Frank i Elise spotykają się w eleganckiej restauracji przy Wielkim Kanale. Na potrzeby filmu w restaurację zaaranżowano nadbrzeże Palazzo Venier dei Leoni, w którym mieści się jedna z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej we Włoszech – Peggy Guggenheim Collection.

Ucieczka po dachach

Kolejna scena kręcona była w kilku lokacjach. Kiedy Frank ucieka przed Rosjanami przez okno, za jego plecami widoczna jest Bazylika Santa Maria della Salute oraz inne budynki po prawej stronie Wielkiego Kanału. Ostatnim widocznym w kadrze budynkiem jest Palazzo Venier dei Leoni, który posłużył jako lokacja filmowa udająca restaurację, w której bohaterowie spędzili wcześniejszy wieczór. Z całą pewnością budynek, z którego wychodzi Frank znajduje się przed Mostem Akademii i według mnie jest to Palazzo Succi. Problemem jest jednak to, że okna znajdujące się w budynku oraz niektóre elementy architektoniczne się nieco różnią, te mogły zostać jednak dodane w późniejszej edycji cyfrowej filmu.

Frank, zanim skoczy patrzy w dół, gdzie widoczna jest wąska uliczka. W rzeczywistości, obok Palazzo Succi nie ma ulicy, a niewielki kanał.

Kiedy Frank wyskakuje przez okno i zaczyna biec po dachu, kamera pokazuje jak biegnie w kierunku Mostu Rialto. Frank nadal znajduje się po właściwej stronie kanału, ale aby się tam znaleźć musiałby przebiec około kilometra.

W kolejnej scenie widzimy przerażoną Elise stojącą na niewielkim moście na kanale Rio delle Beccarie, tuż obok Targu Rybnego Rialto. Frank biegnie po dachu Ca’ Sagredo, obok którego stoją dwa budynki, których nie ma tam w rzeczywistości. Obok Ca’ Sagredo znajduje się inny budynek oraz… ulica.

Skok

W kolejnej scenie Frank teleportuje się na drugą stronę kanału i znajduje się na budynku Targu Rialto, tuż obok miejsca, gdzie chwilę wcześniej stała Elisa.

Frank swoją ucieczkę kończy biegnąc w przeciwnym kierunku niż na początku, po drugiej stronie kanału skacząc wprost w ręce policjanta na jeden ze straganów z warzywami, które faktycznie każdego dnia są rozstawione na Targu Rialto.

Policjant, na którego wskoczył Frank, wylądował w wodzie, ale mimo to Frank został złapany kilka metrów dalej.

Podróż Elisy

Kiedy Frankowi zagraża niebezpieczeństwo, Elisa wsiada w motorówkę i rozpoczyna swoją podróż. W pierwszej scenie widzimy ją tuż przed Mostem Akademii, płynącą z kierunku południowego. W tle dobrze widoczna jest wspomniana wcześniej Bazylika Santa Maria della Salute.

W kolejnej scenie, około pół kilometra dalej, nadpływając z północy (czyli z przeciwnej strony kanału) wpływa w kanał Rio di Ca’ Foscari, znajdujący się pomiędzy budynkami Ca’ Foscari i Palazzo Balbi.

Ostatecznie Elisa kończy swoją podróż przy weneckim Arsenale, który w filmie zagrał tajną kwaterę FBI. W przeszłości w miejscu tym budowane były okręty, które stanowiły o potędze Republiki Weneckiej. Dziś jest to częściowo teren wojskowy i rzeczywiście aby wpłynąć tam, gdzie wpłynęła Elisa potrzebne są specjalne uprawnienia. Przy kanale nie ma jednak budki strażnika, która jest jedynym elementem dodanym przez filmowców w tej lokacji.

Frank po przemianie

W filmie ani razu nie pokazano miejsca, które chyba najbardziej kojarzy się z Wenecją – Placu św. Marka. We fragmencie, w którym Frank zmierza na przyjęcie, widzimy go idącego obok Pałacu Dożów (władców Wenecji) właśnie w kierunku głównego placu miejskiego. W tej scenie, za plecami Franka widoczna jest również jedna z kolumn będących Morską Bramą Wenecji.

Impreza

Bankiet, na którym Elisa ma spotkać pierwszy raz od dwóch lat swego ukochanego, odbywa się w jednym z najbardziej okazałych budynków znajdujących się przy Wielkim Kanale – Fondaco dei Turchi. Budynek z XIII wieku, będący doskonałym przykładem architektury wenecko-bizantyjskiej, pełni funkcję Muzeum Historii Naturalnej.

Podsumowanie

Turysta to film nie najlepszy, ale też nie najgorszy. Jest według nas obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów Angeliny Jolie, Johnny Deppa oraz Wenecji. Jeśli wybieracie się do miasta na wodzie, to polecamy Wam ten film obejrzeć, żeby wczuć się w klimat tego miejsca i nastroić przed jego wizytą. Twórcy filmu szczególnie upodobali sobie Wielki Kanał i jego okolice, jeśli chcecie zobaczyć na żywo większość z filmowych lokacji możecie zrobić to udając się na rejs komunikacją miejską po Canale Grande. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w artykułach komunikacja miejska w Wenecji oraz Canal Grande – rejs i opis najważniejszych budynków.

Komentarze

Komentarzy