Pierwszy raz na campingu – co warto wiedzieć? Jak zaplanować tanie wakacje?

Camping to forma turystyki, która na przestrzeni lat bardzo zmieniła swoje oblicze. W przeszłości ośrodki oferowały jedynie podstawowe usługi, dziś campingi często nie odbiegają jakością od dobrych hoteli i pozwalają na spędzenie wakacji w bardzo komfortowych warunkach, zapewniając nie tylko podstawową infrastrukturę, ale również szereg rozrywek i aktywności. Jak wyglądały campingi dawniej, a jak wyglądają dziś? Czy wakacje na dobrym zagranicznym campingu mogą być tańsze niż wypad do Kołobrzegu? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Camping w okresie PRL

Spędzanie wakacji na campingu to forma turystyki, która wśród Polaków jest znana i popularna od lat. W okresie wczesnego PRL, kiedy po ulicach naszego kraju jeździło jeszcze niewiele samochodów, ludzie często spędzali wakacje nad morzem, jeziorami i zalewami, na polach namiotowych i ośrodkach wypoczynkowych z domkami. Ośrodki takie często zapewniały jedynie zaspokojenie podstawowych potrzeb, a ich infrastruktura nie była zbyt rozbudowana, ograniczając się jedynie do toalet i wspólnych pryszniców.

W 1973 roku, z taśm produkcyjnych zjechała pierwsza przyczepa campingowa polskiej produkcji – Niewiadów model N-126. Od tego czasu rosła liczba pojazdów, a Polacy coraz chętniej wybierali się na wakacje samochodem. Oprócz Mazur i Bałtyku, popularnymi kierunkami stały się również destynacje zagraniczne – szczególnie wybrzeże węgierskiego Balatonu. Podczas swoich samochodowych wojaży, turyści korzystali z licznych campingów, których jakość niejednokrotnie pozostawiała wiele do życzenia. Później było jeszcze gorzej, wiele z kwitnących w okresie PRL ośrodków, w latach 90. i 2000. popadło w ruinę, przez co wakacje na campingu niektórym mogą kojarzyć się ze spartańskimi warunkami oraz niską jakością.

Campingi obecnie

Dziś campingi, szczególnie w Europie Zachodniej, to często luksusowe ośrodki, z basenami, polami golfowymi oraz dobrymi restauracjami. Campingi, podobnie jak hotele, poddawane są ocenie, a najlepsze mogą poszczycić się pięcioma gwiazdkami. Z jakością wiąże się również cena, za te najlepsze przyjdzie nam więc słono zapłacić. Mimo wszystko decydując się na wakacje na campingu możemy sporo zaoszczędzić, w porównaniu do noclegu w zwykłych hotelach.

Basen włoskiego campingu Garden Paradiso****.

Szczególnie duże zagęszczenie wysokiej klasy campingów znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego – w Hiszpanii, we Włoszech oraz na Lazurowym Wybrzeżu. W ostatnich latach bardzo mocno rozwijają się również campingi w Chorwacji, które często nie odbiegają jakością od tych w Europie Zachodniej.

Jedna z prywatnych plaż chorwackiego campingu Camping Village Šimuni***.

Rodzaje zakwaterowań na campingach

Aby spędzić wakacje na campingu, wcale nie jest potrzebny camper lub przyczepa campingowa. Większość campingów oferuje bowiem również domki (bungalowy), które na zachodzie niemal zupełnie wyparły zwykłe namioty. Domki takie wyposażone są zazwyczaj w prywatną łazienkę, kuchnię wraz z wyposażeniem oraz kilka sypialni (zazwyczaj 2-3).

Mający ponad 30 metrów kwadratowych bungalow, w którym spędziliśmy 8 nocy. Domek posiada 3 sypialnie, wyposażoną kuchnię, WC, łazienkę z prysznicem oraz klimatyzację. Na zewnątrz do dyspozycji gości znajduje się grill gazowy.

Oprócz domków, campingi oferują również uzbrojone w prąd i wodę parcele, na których można zaparkować campera lub samochód i przyczepę campingową. Jeśli zdecydujemy się na taką formę noclegu, będziemy mogli korzystać ze wspólnych łazienek, a całość sprzętu kuchennego będziemy musieli przywieźć ze sobą.

Parcele mają różny wymiar, zazwyczaj pozwalają jednak na postawienie na nich dużego campera oraz dostawki do niego w postaci namiotu.

Niezależnie od formy zakwaterowania, wszyscy mieszkańcy campingu mogą zazwyczaj bezpłatnie korzystać z animacji, basenów, plaży oraz innej infrastruktury, która jest na nim dostępna. To, co jest bezpłatne, a co wymaga dodatkowych opłat różni się w zależności od campingu. Wśród rzeczy, które czasem są bezpłatne, a czasem płatne dodatkowo można wymienić: korzystanie z boisk sportowych (tenis, piłka nożna, koszykówka, itp.), leżaki i parasole przy plaży lub basenie czy dostęp do Internetu.

Jak spędzić tanio wakacje na campingu w ciepłych krajach?

Dla mnie ogromnym atutem campingów, oprócz tego, że pozwalają spędzić wakacje w komfortowych warunkach blisko plaży, jest również ich cena. Wakacje na campingu mogą być naprawdę bardzo tanie i cenowo dużo bardziej korzystne od urlopu nad polskim morzem czy na Mazurach.

Nasz przykład: Wenecja na początku września – 900 zł/osobę za 8 nocy

W tym roku na wakacje na campingu postanowiliśmy zabrać rodziców. Przejazd samochodem, 8-dniowe zakwaterowanie w domku z trzema sypialniami, wyposażoną kuchnią, prywatną łazienką i klimatyzacją na campingu**** przy morzu, jedzenie oraz bilety wstępu i przejazd do Wenecji, był to koszt około 4 800 zł. Co daje około 900 zł na osobę. Koszt całego wyjazdu oprócz niskiej ceny za nocleg pomogło zoptymalizować to, że posiłki przygotowywaliśmy sobie samodzielnie. Na campingu, gdzie są ku temu dobre warunki jest to bardzo rozsądne rozwiązanie. Gotując wybierałem taki posiłki kuchni włoskiej, które nie wymagały ode mnie zbyt wiele czasu. Warto zaznaczyć, że podczas wyjazdu jedliśmy przygotowywane przez nas lokalne potrawy i nie oszczędzaliśmy na składnikach, a cenę całych wakacji podniosła też wizyta w Wenecji (około 600 zł). Jeśli chcecie jeść „na mieście” musicie doliczyć odpowiednią kwotę w zależności od kraju i preferencji co do poziomu restauracji, które preferujecie.

Koszty wyjazdu i pobytu na 4 gwiazdkowym campingu obok Wenecji dla 5 osób:

  • koszt paliwa za przejazd Staszów – Wenecja w obie strony (łącznie około 2500 kilometra) – 1 100 zł
  • winieta w Czechach, winieta w Austrii – razem 90 zł
  • zwiedzanie Wenecji (parking, bilety komunikacji miejskiej w Wenecji dla wszystkich, bilety wstępu do atrakcji) – razem 600 zł
  • 8 noclegów w domku z 3 sypialniami, prywatną łazienką, kuchnią i wyposażeniem – razem 1776 zł
  • opłata rezerwacyjna – 160 zł
  • jedzenie – 900 zł
  • wino do posiłków – 200 zł
  • łącznie4826 zł, czyli 965,20 zł na osobę

Gdybyśmy na wczasy pojechali w sześć osób (domek był 6-osobowy), a zamiast Włoch wybrali np. czterogwiazdkowy camping na chorwackiej wyspie Pag i zwiedzanie Zadaru zamiast Wenecji, koszt naszych wakacji (przy tym samym standardzie) udałoby się zamknąć w kwocie ok. 4200 zł za 8 dni pobytu, czyli tylko około 800 zł na osobę. W przypadku dłuższych wakacji cena za dzień byłaby jeszcze niższa, bo koszt transportu pozostawałby niezmienny.

Campingi oferują zazwyczaj sporo atrakcji dla dzieci. Niektóre z nich są dodatkowo płatne, inne wliczone są w cenę campingu.

Co zrobić, aby wakacje na campingu były tanie?

Domek zamiast parceli

Po pierwsze, należy pamiętać, że (wbrew pozorom) parcele do postawienia własnego samochodu nie zawsze są tańsze od domków. Nie wiem z jakiego powodu tak jest, ale na kilku sprawdzonych przeze mnie campingach parcele zazwyczaj były w podobnej cenie co domki, a czasem bywały nawet droższe. Szczególnie dziwi mnie to dlatego, że parcele zarządzane są bezpośrednio przez camping, a domki zazwyczaj mają swoich operatorów (operator jest właścicielem domków i jest odpowiedzialny za „dzielnicę” campingu, w której się znajdują).

W grupie raźniej… i taniej!

Wakacje na campingu są szczególnie korzystne dla rodzin lub wspólnie podróżujących grup znajomych. Domki są zazwyczaj 4,5 lub 6 osobowe, a ich ceny są niezależne od liczby osób. Jeśli podróżujecie solo lub we dwójkę, taniej będzie zazwyczaj wybrać hotel. W przypadku 3 lub więcej osób, campingi robią się cenowo coraz bardziej atrakcyjne, a najlepiej jeśli wykorzystamy maksymalną liczbę miejsc.

W przypadku, kiedy zamiast domku wybieracie kampera albo przyczepę, zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi opłatami za osobę.

W czerwcu i wrześniu zamiast w lipcu i sierpniu

Ceny na campingach bardzo mocno uzależnione są od terminu. Najdrożej jest w lipcu i sierpniu, kiedy ceny potrafią być nawet trzykrotnie wyższe niż w czerwcu i wrześniu. Jeśli tylko możecie sobie pozwolić na urlop w innym terminie niż szkolne wakacje, to zróbcie to!

Zdjęcie zrobione podczas naszego pobytu we Włoszech na początku września 2019.

W Hiszpanii, na południu Francji, we Włoszech czy w Chorwacji, w czerwcu i wrześniu pogoda zazwyczaj jest przyjemniejsza niż w wakacje, bo nie ma ogromnych upałów, a nadal jest na tyle gorąco, że można pływać w morzu i się opalać. Średnia temperatura na chorwackim wybrzeżu w czerwcu i wrześniu wynosi 26 stopni, czyli o 3 stopnie więcej, niż średnia temperatura w lipcu i sierpniu w Polsce.

Dlaczego ceny w lipcu i sierpniu są więc tak wysokie? Wszystko przez szkolne wakacje i rodziny z dziećmi, które nie mogą pozwolić sobie na wyjazd w innym terminie. 1 września nie tylko na campingach, ale i wszędzie liczba turystów gwałtownie się zmniejsza.

Portofelice Camping Village****, na którym byliśmy na początku września, w szczycie sezonu (na przełomie lipca i sierpnia) kosztował około 800 zł za dobę. Na początku września cena wynosiła już tylko 180 zł za dzień (30 zł/osobę przy 6 osobach).

Jest to jeden z wielu campingów, na których zakwaterowanie oferuje partner tego artykułu – Eurocamp. Eurocamp oferuje swoje domki na około 180 campingach, głównie na południu Europy. Ceny poszczególnych campingów polecamy sprawdzać bezpośrednio na ich stronie internetowej.

Własne wyżywienie

Wiem, że niektórzy jadą na wakacje po to, aby odpocząć w 100% i nie chcą zajmować się przygotowywaniem posiłków. Decydując się na taki krok, musimy jednak pamiętać, że będzie wiązało się to (szczególnie w droższych krajach) z dużo wyższym rachunkiem.

Własnoręcznie przygotowywane śniadania i obiadokolacje każdego dnia jedliśmy na tarasie.

Osobiście, bardzo lubię gotować, a dostępność lokalnych produktów sprawia, że podczas wakacji mogłem się wyżyć kulinarnie i zaserwować swoim bliskim wiele fajnych włoskich potraw, których wcześniej nie mieli okazji próbować. Podczas naszego 8-dniowego pobytu przygotowywaliśmy śniadania i obiadokolacje z lokalnych składników, nigdy nie zajęło nam to dłużej niż godzinę, a łączny koszt jedzenia wyniósł około 900 zł + 200 zł za wino do posiłków. Zakupy robiliśmy w pobliskich marketach, które podczas pobytu odwiedziliśmy trzykrotnie (głównie w celu zakupu świeżych włoskich wędlin na przystawki – antipasti).

Jeśli tylko zdecydujecie się na jedzenie potraw przyrządzonych przez siebie, to koszt wakacji znacząco spadnie. Jeśli szukacie inspiracji, koniecznie zajrzyjcie do naszego działu Kuchnie Świata, gdzie znajdziecie przepisy na dania kuchni włoskiej czy kuchni hiszpańskiej.

Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przed wyborem campingu?

Warunki rezerwacji

Przed rezerwacją warto przeczytać warunki rezerwacji, znajdziemy w nich wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszej wizyty. Będą znajdować się tam ograniczenia (np. co do zwierząt), informacje o dodatkowych opłatach i zasadach panujących na campingu (np. cisza nocna).

Zwierzęta

Tylko część campingów akceptuje zwierzęta. Jeśli na wakacje chcemy zabrać swojego pupila, sprawdźmy czy na campingu jest to dozwolone. Natomiast jeśli nie chcemy, aby na campingu, gdzie będziemy wypoczywać znajdowały się zwierzęta, wybierzmy taki, na którym ich obecność jest zakazana.

Odległość od morza

Odległość od morza to dla mnie jeden z najważniejszych elementów decydujących o tym, czy warto rozważać rezerwację na danym campingu. Polecam wybierać tylko campingi znajdujące się bezpośrednio przy morzu, w takiej sytuacji z domku na plażę nie będziemy mieć nigdy dalej niż kilkaset metrów.

Campingi, które znajdują się kilka kilometrów od linii brzegowej zazwyczaj oferują bezpłatny transfer na plażę. Czasami zdarza się jednak, że transfery nie są częste lub nie obowiązują poza wysokim sezonem.

Niektóre domki znajdują się niemal przy samej plaży. Z tych widocznych na zdjęciach, do wody jest jedynie kilkadziesiąt metrów.

Dodatkowe opłaty

Na niektórych campingach są dodatkowe obowiązkowe opłaty (np. podatek klimatyczny lub opłata za klimatyzację). Opłaty te zazwyczaj nie są wysokie, przed rezerwacją warto jednak sprawdzić czy obowiązują na danym campingu.

W przypadku dokonywania rezerwacji za pomocą pośrednika, wszystkie informacje o dodatkowych opłatach oraz ich wysokości powinniśmy otrzymać jeszcze przed rezerwacją.

Podsumowanie

Campingi na przestrzeni lat znacząco zmieniły swoje oblicze. Aby spędzić udane wakacje na campingu wcale nie trzeba mieć własnego campera i nie jest do tego potrzebny namiot. Dziś wakacje na campingu mogą być naprawdę bardzo komfortowe, a oferta jaką dysponują nowoczesne campingi sprawia, że z powodzeniem konkurują z nadmorskimi hotelami nie tylko ceną, ale również jakością świadczonych usług.

Wybierając się na wakacje na campingu, warto (w miarę możliwości) wziąć pod uwagę czerwiec oraz wrzesień, dzięki czemu koszt naszych wakacji może być dużo niższy, niż w przypadku wysokiego sezonu.

Powyższy tekst powstał dzięki wsparciu firmy Eurocamp.

Komentarze

Komentarzy