Zadar w jeden dzień
zadar zwiedzanie

Zadar to jedno z najpiękniejszych chorwackich miast. Stworzony przez Wenecjan system obronny miasta,  od 2017 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO (obok murów obronnych innych weneckich miast, takich jak czarnogórski Kotor czy włoskie Bergamo). Miasto od lat cieszy się sporą popularnością wśród polskich turystów, którzy zatrzymują się tu zazwyczaj po drodze nad Riwierę Makarską oraz inne chorwackie plaże. Starówka Zadaru nie jest duża, więc na zwiedzenie jej może wystarczyć nawet kilka godzin. Co zobaczyć w Zadarze? Zapraszamy do zapoznania się z naszą trasą zwiedzania Zadar w jeden dzień – listą najważniejszych punktów, które warto odwiedzić w mieście.

Zaproponowana przez nas trasa zwiedzania obejmuje najważniejsze zabytki Zadaru i jego starej, historycznej części. Trasa w całości pokonywana jest pieszo i uwzględnia w większości przypadków bezpłatne atrakcje. Trasa jest na tyle elastyczna, że możecie łatwo ją modyfikować w zależności od własnych preferencji.

Jeśli, jak wielu polskich turystów, do Zadaru wybraliście się samochodem, koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu Parking w Zadarze, gdzie umieściliśmy przydatne informacje dotyczące parkowania oraz do wpisu Samochodem do Chorwacji, gdzie zamieściliśmy trochę ogólnych porad dla kierowców wybierających się do tego ciepłego nadmorskiego kraju.

Jeśli wybierasz się w te okolice to zajrzyj do naszego filmu o Wyspie Pag położonej nieopodal Zadaru:

Zadar w jeden dzień – trasa zwiedzania

Długość: ok. 5 km
Czas: w zależności od tempa, kondycji i sposobu zwiedzania, od kilku godzin do całego dnia
Typ: trasa piesza
Główne punkty: Brama Lądowa, Plac Pięciu Studni, rynek, kościół św. Anastazji, kościół św. Donata, rzymskie forum, Morskie Organy, Pozdrowienie Słońca

Brama Lądowa (A)
Wieża Kapitańska i Plac Pięciu Studni (B)
Rynek (C)
Katedra Świętej Anastazji (D)
Kościół Świętego Donata (E)
Rzymskie Forum (F)
Kościoła św. Chryzogona (G)
Brama Morska (H)
Morskie Organy (I)
Pozdrowienie Słońca (J)
Statua Spino Brusina (K)

Zwiedzanie rozpoczynamy od przejścia przez Bramę Lądową (A), która uważana jest za najważniejszy renesansowy zabytek miasta. Wzniesiona przez wzgląd na zagrożenie ze strony Imperium Osmańskiego w latach 1537-1543, posiadająca trzy doryckie łuki brama dzieli historyczne centrum od części zewnętrznej. W bramie widoczny jest lew Świętego Marka – jeden z najważniejszych weneckich symboli oraz płaskorzeźba przedstawiająca patrona miasta – Świętego Chryzogona. Środkowa część bramy dziś wykorzystywana jest przez samochody, jednak stworzona została z myślą o transporcie konnym. Piesi, podobnie jak teraz, korzystali z dwóch mniejszych, bocznych przejść. W przeszłości brama posiadała most zwodzony (nad fosą, częściowo zakopaną w 1875 roku ).

Brama Lądowa w Zadarze

Po przejściu przez bramę wchodzimy w wąską uliczkę po prawej stronie, którą dochodzimy do Placu Pięciu Studni i górującej nad nim Wieży Kapitańskiej (B) będącej pozostałością XIII-wiecznego fortu. Dziś mieści się w niej niewielka, bezpłatna galeria sztuki. Plac Pięciu Studni został zbudowany w podobnym czasie co Brama Lądowa i miał być jednym z punktów zapewniających wodę pitną w przypadku oblężenia (pod placem znajduje się duża cysterna – zbiornik do gromadzenia i przechowywania wody).

wieża kapitańska

Następnie, mijając rzymską kolumnę dochodzimy do oddalonego o około 150 metrów niewielkiego rynku (C). Dziś Plac Narodowy, a w przeszłości Wielki Plac (Platea Magna) pełnił ważną rolę w życiu miasta. Od 1730 roku powstawały tu też pierwsze w mieście kawiarnie, które po dziś znajdują swoich kontynuatorów. Na rynku w Zadarze znajduje się duże nagromadzenie zabytków, dzięki czemu uznawany jest za najpiękniejszy z rynków w całej Chorwacji.

Rzymska kolumna, którą miniemy po drodze na rynek jest jedną z wielu pozostałości przypominających o znaczeniu Zadaru w czasach Imperium Rzymskiego.

Wśród znajdujących się na rynku zabytków, na szczególną uwagę zasługują wzniesiona w 1565 roku renesansowa loggia, w której obecnie mieści się punkt informacji turystycznej, pochodzący z 1562 roku budynek straży miejskiej z dobudowaną w XIX wieku wieżą zegarową oraz pochodzący z XI wieku niewielki wczesnorenesansowy kościół świętego Wawrzyńca. Ciekawostką jest znajdująca się na rynku wysoka latarnia, która jest repliką pierwszej latarni elektrycznej w mieście, która zabłysła 1 stycznia 1884 roku.

rynek w zadarze
Budynek straży miejskiej wraz z wieżą (pierwsze od lewej), niewielki kościół Świętego Wawrzyńca oraz replika pierwszej miejskiej latarni elektrycznej.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania jest romańska katedra świętej Anastazji (D), pochodząca z przełomu XII i XIII wieku wraz z okazałą dzwonnicą, której budowę rozpoczęto w 1492 roku, a zakończono dopiero w roku 1900.

Tuż obok katedry świętej Anastazji mieści się pochodzący z IX wieku kościół Świętego Donata (E). Posiadająca nietypowy cylindryczny kształt, wzniesiona we wczesnoromańskim stylu świątynia powstała w północno-wschodniej części dawnego rzymskiego Forum.  Do budowy kościoła częściowo użyto materiałów pochodzących z dawnych rzymskich budowli (między innymi dwie znajdujące się wewnątrz antyczne kolumny). Budynek od 1893 nie pełni już funkcji religijnej. W przeszłości znajdowały się tam wystawy muzeum archeologicznego, a obecnie ze względu na świetną akustykę odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej.

kościół św. Donata w Zadarze
Kościół św. Donata (E) oraz tył i dzwonnica katedry św. Anastazji (D).

Następnym miejscem do odwiedzenia jest Rzymskie Forum (F) oraz pozostałości rzymskich budowli, które znajdują się obok kościoła Świętego Donata. Forum, czyli rzymski rynek, w Zadarze został zbudowany podczas rządów Oktawiana Augusta, pierwszego rzymskiego cesarza (I wiek p.n.e.). Plac prawdopodobnie miał powierzchnię prostokąta o bokach 90 i 45 metrów. Dziś najlepiej zachowanym jego obiektem są schody, kamienny chodnik oraz dwie kolumny. Obok Forum znajduje się Muzeum Archeologiczne (otwarte od poniedziałku do soboty, od 9:00 do 21:00), które na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom archeologii. Bilet normalny kosztuje 30 kun (ok. 20 zł), a bilet ulgowy dla dzieci do 12 roku życia 12 kun (ok. 8 zł).

Obok Forum znajduje się też zbudowany w 1066 roku Kościół Matki Bożej. Kościół został wzniesiony w 1066 roku, jednak został niemal doszczętnie zniszczony podczas bombardowania przez aliantów podczas II Wojny Światowej (Zadar był wtedy częścią Królestwa Włoch), a następnie odbudowany.

Kościół Matki Bożej w Zadarze

Dochodząc już niemal do morza, zawracamy i kierujemy się do Kościoła św. Chryzogona (G). Zbudowana w 1175 roku trójnawowa bazylika jest obecnie jedyną pozostałością dawnego średniowiecznego klasztoru benedyktynów. Wnętrze świątyni zdobione jest przez freski w stylu romańsko-bizantyjskim, a jej najważniejszy element stanowi półkolista absyda. Obok kościoła znajduje się również pomnik Świętego Chryzogona, który jest patronem Zadaru. Postać świętego znajdziemy również w kilku innych punktach miasta oraz między innymi w jego herbie.

Kościoł św. Chryzogona
święty chryzogon

Kolejny punkt zwiedzania to znajdująca się obok Brama św. Rocco, nazywana Bramą Morską (H). Wzniesiona w 1570 roku brama trzy lata później została przerobiona i na jej gzymsie umieszczono płaskorzeźbę upamiętniającą zwycięstwo zjednoczonych chrześcijańskich wojsk w morskiej bitwa pod Lepanto (1571) nad Turkami. Brama zbudowana została częściowo przy użyciu rzymskiego łuku triumfalnego.

brama morska

Jednym z ostatnich punktów naszej trasy zwiedzania są Morskie Organy (I). Morskie Organy to białe marmurowe schody prowadzące do morza. W ich wnętrzu znajduje się instalacja, która sprawia, że uderzające fale powodują powstawanie w ich wnętrzu dźwięku przypominającego właśnie organy. Instalacja została otwarta w 2005 roku i dziś jest jednym z najsłynniejszych punktów Zadaru. Warto usiąść tu choćby na chwilę, popatrzeć w morze i posłuchać dźwięków, jakie tworzy. Według niektórych, z tego miejsca widoczne są też najlepsze nad całym Adriatykiem zachody słońca.

morskie-organy-zadar
Jeden z elementów Morskich Organów w Zadarze.

Jeśli zdecydujecie się podziwiać zachód słońca przy Morskich Organach, będziecie mieli okazję obejrzeć jeszcze jedną atrakcję Zadaru – znajdujące się tuż obok Pozdrowienie Słońca (J). Pozdrowienie Słońca to liczący 22 metry średnicy płaski okręg paneli fotowoltaicznych, które ładują się podczas dnia, aby w nocy dać świetlny pokaz.

Zwiedzanie kontynuujemy idąc wzdłuż promenady, na której znajdziemy ciekawy pomnik urodzonego w 1845 roku w Zadarze Špiro Brusina (K). Brusina był jednym z najważniejszych chorwackich naukowców badających morską florę – specjalizował się w malakologii, czyli dziedzinie nauki zajmującej się badaniem mięczaków. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że statua przedstawia naukowca trzymającego w dłoniach właśnie mięczaka.

spiro brusin

Idąc dalej wzdłuż morza, przejdziemy przez pozostałości dawnej fosy i dotrzemy do Bramy Lądowej (A), czyli miejsca w którym rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie.

Podsumowanie

Zadar to niewielkie, ale bardzo ciekawe i urokliwe nadmorskie miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w jego okolicy. Zwiedzanie Zadaru dzięki temu, że posiada stosunkowo niewielkie stare miasto jest łatwe i przyjemne. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas trasa zwiedzania będzie dla Was przydatna i spędzicie dobrze i miło czas w tym klimatycznym mieście północnej Dalmacji.

Komentarze

Komentarzy