Zamek rycerski w Sobkowie

zamek rycerski w sobkowieW Świętokrzyskim nie brak zamków i pałaców. Niestety często nie są one szerzej znane, a szkoda, bo wśród nich trafiają się tak interesujące obiekty jak Zamek w Sobkowie, do którego zapraszamy Was dziś w ramach projektu #OdkryjŚwiętokrzyskie. Zamek mieści się w niewielkiej wsi niedaleko drogi krajowej numer 7, w jego bliskiej odległości są również inne ciekawe obiekty, które zostały przez nas opisane, takie jak Jaskinia Raj.

Zamek rycerski w Sobkowie – informacje praktyczne

adres: ul. Sobka 15, Sobków,
godziny otwarcia: codziennie 9:00 – 22:00 (godziny otwarcia restauracji), w celu zwiedzania najlepiej zaplanować wizytę nie później niż o godzinie 17:00, w weekendy podczas imprez okolicznościowych dostęp do zamku może być nieco utrudniony,
cena biletów: zwiedzanie dziedzińca, ogrodu i oglądanie zwierząt jest bezpłatne, płatne są dodatkowe aktywności (np. przejażdżka bryczką),
czas zwiedzania: od 30 minut do kilku godzin (jeśli zdecydujemy się na jakieś dodatkowe aktywności).

zamek z lotu ptaka

Historia Zamku w Sobkowie

Zamek, a właściwie dwór obronny (fortalicja) położony nad brzegiem Nidy w Sobkowie wzniesiony został w latach 1560-1570 na polecenie Stanisława Sobka z Sulejowa, który był kasztelanem bieleckim, starostą małopolskim oraz podskarbim wielkim koronnym. Posiadłość oryginalnie zamknięta była z czterech stron murem obronnym, a na rogach znajdowały się baszty. Zamek w Sobkowie często był niszczony, do dziś zachowały się jednak aż trzy baszty kryte drewnianymi dachami oraz spory fragment murów. Zamek spłonął między innymi podczas I Wojny Światowej, po II Wojnie Światowej dzieła zniszczenia dopełnił PGR, który przejął zabudowania. Obiekt został częściowo zrekonstruowany i dzisiejszy wygląd zawdzięcza obecnym właścicielom, którzy nabyli go w roku 1997.

Na dziedzińcu znajdują się ruiny klasycystycznego pałacu wzniesionego około roku 1770 przez późniejszych właścicieli fortalicji – Szaniawskich. Pałac zwrócony był fasadą ku rzecze, dziś podziwiać możemy między innymi cztery jońskie kolumny. Pomiędzy rzeką, a ruinami pałacu znajduje się piękny ogród.

Zakaz wstępu dla telewizji TVN

W Sobkowie z otwartością witani są wszyscy, oprócz stacji telewizyjnej TVN. Przy wejściu na dziedziniec znajduje się zresztą tablica, na której widnieje napis „Zakaz wstępu telewizji TVN”. Historia tabliczki sięga około roku 2000, kiedy to TVN kręcił w świętokrzyskim materiał do jednego ze swoich programów. Producent poprosił właścicieli o przygotowanie pokazów rycerskich oraz innych atrakcji, które miały zostać uwiecznione na taśmie kolejnego dnia. Ekipa telewizji w umówiony dzień jednak nie pojawiła się, o czym nikt wcześniej nie poinformował, czym uraziła właścicieli, którzy następnie postawili ową tabliczkę. Co ciekawe w późniejszym czasie kilkukrotnie ekipa TVN przyjeżdżała do zamku, za każdym razem była jednak proszona o jego opuszczenie.

zakaz wstępu telewizji tvn

Atrakcje oferowane przez Zamek w Sobkowie

Jedną z atrakcji jest możliwość przejechania się bryczką lub saniami (w zimie) ciągniętymi przez konie (koszt 150 zł/godzinę), obiekt oferuje też możliwość jazdy konnej (koszt od 40 zł/godzinę).

Obiekt świetnie wykorzystuje swoje położenie, oferując zwiedzającym również atrakcje wodne. Po pięknej i malowniczej Nidzie można przepłynąć się łódką lub wziąć udział w spływie kajakowym (w ofercie obiektu są spływy 3, 5 i 6 godzinne). Koszt spływu kajakowego dla dwóch osób to około 130 zł (wynajęcie kajaka + transport).

Na dziedzińcu zamku znajdują się ptaki drapieżne, które karmione i wypuszczane są każdego dnia o godzinie 13:30. Warto właśnie w okolicach tej godziny odwiedzić Zamek w Sobkowie, aby móc obejrzeć okazałego myszołowa czy puchacza europejskiego. Ponadto oglądać można też tu inne zwierzęta, takie jak zamkowy paw, konie czy kozy.

sobków jazda konna

Pokoje gościnne i restauracja Pod Zakutym Łbem

W obiekcie dostępne są też pokoje gościnne znajdujące się w murach zamku. Noc w pokoju dwuosobowym kosztuje 200 zł, pokój trzyosobowy to wydatek rzędu 250 zł, czteroosobowy pokój kosztuje zaś 300 zł. Rezerwacji dokonać można przez portal booking. W cenę wliczone jest śniadanie w restauracji „Pod Zakutym Łbem” znajdującej się na terenie zamku w miejscu dawnego skarbca.

nocleg sobków

Sama restauracja urządzona jest w stylu epokowym, obsługa również ubrana jest w średniowieczne stroje. Miejsce to przypomina nam trochę bardziej ekskluzywną wersję średniowiecznej restauracji jaką znamy z węgierskiego zamku Boldogkővár. Na restauracje składają się dwie okazałe sale – Sala Rycerska i Sala Pod Zakutym Łbem. Specjalnością restauracji są oczywiście dania kuchni staropolskiej. Ceny głównych dań zaczynają się od 20 zł.

restauracja pod zakutym łbem

Podsumowanie

Zamek w Sobkowie to zdecydowanie interesujące miejsce. Warto wybrać się tu szczególnie po to, aby aktywnie spędzić czas jeżdżąc konno czy korzystając z uroków pięknej rzeki Nidy. W międzyczasie można przejść się po sporym dziedzińcu podziwiając przy tym zamkowe zwierzęta – drapieżne ptaki, łabędzie czy pawia. Warto wstąpić również do zamkowej restauracji, która jeszcze bardziej pomoże nam poczuć średniowieczny klimat.

Komentarze

Komentarzy