Winiety Szwajcaria 2021 – poradnik
winiety Szwajcaria

Winiety w Szwajcarii przyjmują formę naklejki na szybę i są potrzebne do poruszania się większością autostrad. Z poniższego artykułu dowiesz się czy da się przejechać przez Szwajcarię bez winiety, ile one kosztują, gdzie je kupić oraz w jaki sposób poprawnie nakleić naklejkę.

Jeśli wybierasz się do Szwajcarii samochodem z Polski to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu Samochodem do Szwajcarii, gdzie zawarliśmy informacje o przepisach drogowych czy mandatach w Szwajcarii. Będziesz też prawdopodobnie przejeżdżał przez Czechy i Austrię, z pewnością zainteresują Cię też poradniki Winiety w Austrii oraz Winiety w Czechach, czy artykuł Samochodem do Czech, gdzie przedstawiamy szereg przydatnych informacji dla kierowców odwiedzających ten kraj.

Czy winiety w Szwajcarii są obowiązkowe?

Wielu kierowców z pewnością zadaje sobie pytanie czy można przejechać przez Szwajcarię bez winiety? Winiety w Szwajcarii nie są obowiązkowe. Przez Szwajcarię można przejechać legalnie bez niej, ale w niektórych przypadkach może to być bardzo uciążliwe. Winiety nie będą potrzebować między innymi kierowcy przejeżdżający z Austrii do Włoch drogą numer 27. Jeśli celem naszej wizyty jest Francja lub zwiedzanie Szwajcarii, dużo wygodniej będzie zdecydować się na zakup winiety.

Poniżej prezentujemy mapę, na której kolorem czerwonym zaznaczone zostały odcinki dróg, na których wymagana jest winieta. Kolorem żółtym zaznaczono autostrady zwolnione z opłat.

szwajcaria mapa płatnych dróg
Mapa płatnych dróg w Szwajcarii (stan na 1 stycznia 2021). Odcinki płatne zaznaczone na czerwono.

Jakie są rodzaje winiet w Szwajcarii?

Szwajcarzy lubią proste rozwiązania. Udowodnili to wprowadzając jeden rodzaj winiet dla pojazdów do 3,5 tony. Do poruszania się legalnie autostradami, takiej winiety potrzebować będą zarówno kierowcy samochodów, jak i motocykli. Jeśli nasz samochód ciągnie przyczepę lub przyczepę kempingową, musimy wykupić na nią osobną winietę.

Winiety w Szwajcarii przyjmują formę bardzo minimalistycznej naklejki, której kolor zmienia się każdego roku.

wzory winiet w Szwajcarii
Wzory winiet w Szwajcarii na przestrzeni lat 2011-2021.

Co ciekawe, Szwajcaria jest też jedynym krajem w Europie, gdzie wszystkie winiety mają tylko jedną datę ważności. W Szwajcarii obowiązują jedynie winiety roczne, które ważne są od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia kolejnego roku. Niezależnie więc czy kupimy winietę 2 lutego czy 25 listopada 2021 będzie ona ważna do 31 stycznia 2022 roku. Jeśli kupimy winietę w grudniu 2021, będzie ważna aż do do 31 stycznia 2023.

Ile kosztują winiety w Szwajcarii i gdzie można je kupić?

Cena Szwajcarskiej winiety jest niezmienna od kilku lat i wynosi 40 franków (około 150 zł). Cena, jak na winietę roczną, nie jest wygórowana, ale z pewnością zaboli kierowców, którzy przez Szwajcarię zamierzają jedynie przejechać. Należy przy tym pamiętać, że winieta naklejona na jeden pojazd nie może być przyklejona ponownie na inny pojazd.

Winiety w Szwajcarii można kupić na stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych i innych oficjalnych punktach sprzedaży. Jeśli wjeżdżamy przejściem granicznym, za którym nie ma płatnej drogi, winietę możemy kupić np. na stacji paliw. Winiety możemy kupić również bezpośrednio na granicy, co wydaje się najwygodniejszym rozwiązaniem. Aby to zrobić powinniśmy ustawić się na pasie dla osób nieposiadających winiety. Na granicy można płacić również w obcych walutach (tylko banknotami w euro, funtach brytyjskich lub dolarach) oraz większością kard kredytowych i debetowych.

winieta w szwajcarii
Szwajcarska winieta – naklejka z roku 2020.

Wypełnianie i naklejanie winiety

Szwajcarska winieta nie wymaga wypełniania, ani dziurkowania. Należy jedynie poprawnie nakleić ją na szybę. Winieta, w przypadku samochodu, powinna być naklejona na środku (za lusterkiem) lub w lewym dolnym lub lewym górnym rogu przedniej szyby (patrząc od strony kierowcy), tak aby nie zasłaniała widoku drogi i nie utrudniała prowadzenia samochodu.

Motocykliści powinni nakleić winietę na wewnętrznej, dolnej części szyby lub na innej widocznej części, której nie można wymienić.

Mandat za brak winiety w Szwajcarii

Poruszanie się drogą, gdzie winieta jest wymagana bez jej posiadania grozi mandatem w wysokości 200 franków szwajcarskich (ponad 700 zł). Taki sam mandat grozi również za nieprawidłowe umieszczenie naklejki. Jeśli zamierzacie poruszać się w Szwajcarii płatnymi drogami, to zdecydowanie radzimy wam pamiętać o posiadaniu ważnej winiety.

Komentarze

Komentarzy