Samochodem do Bośni i Hercegowiny – co warto wiedzieć?

samochodem do Bośni i HercegowinyBośnia i Hercegowina to jeden z tranzytowych krajów dla wielu polskich turystów zmierzających do Chorwacji. Sama federacja Bośni i Hercegowiny również coraz częściej staje się celem dłuższych lub krótszych wycieczek do takich miejsc jak Wodospady Kravica, Mostar czy Sarajewo. Polscy pielgrzymi ponadto bardzo chętnie odwiedzają Medziugorie. Co warto wiedzieć wybierając się do Bośni i Hercegowiny samochodem? Czy autostrady w BiH są płatne oraz jakie jest wymagane wyposażenie samochodu i na co warto uważać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jeśli wybierasz się na Bałkany koniecznie zajrzyj do naszego artykułu Co zjeść na Bałkanach? Jadąc do Bośni prawdopodobnie będziesz przejeżdżał przez Słowację i Węgry. Zapraszamy więc do zapoznania się z artykułami samochodem na Słowację oraz samochodem na Węgry.

Jeśli zamierzasz spać „na dziko” zapraszamy do zapoznania się z artykułem, gdzie dzielimy się dobrymi miejscami na nocleg.

Dokumenty wymagane w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej ani układu z Schengen. Jadąc do Bośni i Hercegowiny nie potrzebujemy jednak paszportu, wystarczy jedynie dowód osobisty. Kierowca samochodu powinien posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC w postaci Zielonej Karty (o tym jak ją uzyskać przeczytasz tutaj). Jeśli wybieracie się do Bośni samochodem, którego właścicielem jest ktoś inny, powinniście również posiadać pisemne upoważnienie do poruszania się tym samochodem w języku bośniackim, chorwackim, serbskim lub angielskim. Wzór takiego upoważnienia i więcej informacji na jego temat znajdziecie tu.

 Wymagane w Bośni i Hercegowinie dokumenty to:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy dla kierującego pojazdem,
 • ubezpieczenie OC Zielona Karta dla samochodu, więcej o zielonej karcie możesz przeczytać w tym artykule
 • upoważnienie do korzystania z samochodu jeśli nie ma w nim właściciela (wzór upoważnienia znajdziesz tutaj).

Przepisy drogowe w Bośni i Hercegowinie

W Bośni i Hercegowinie, wbrew obiegowej opinii, nie jeździ się bardzo „po bałkańsku”. Kierowcy często przestrzegają przepisów ruchu drogowego, łamią je zazwyczaj w sytuacjach nie powodujących zagrożenia (np. parkując w niedozwolonych miejscach). Według statystyk Bośnia i Hercegowina jest jednym z krajów, gdzie najmniej ludzi ginie w wypadkach samochodowych (w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców BiH zajmuje 20 miejsce, podczas gdy Polska jest dopiero na miejscu 90). Mimo wszystko, jeżdżąc samochodem po Bośni i Hercegowinie należy zachować szczególną ostrożność (tak jak  i w każdym innym miejscu).

Bośnia i Hercegowina jest to państwo, w którym najczęściej z odwiedzonych przeze mnie krajów (ponad 30) napotykałem patrole policji drogowej. O stojącej drogówce kierowcy bardzo często ostrzegają się wzajemnie migając światłami, kolejny mijany patrol nie był więc dla mnie nigdy zaskoczeniem. Bezpośredniego kontaktu z bośniacką policją nie miałem, zauważyłem jednak, że nie używają oni radarów a ich jedynym atrybutem jest czerwony lizak służący do zatrzymywania wybranych pojazdów.

Same przepisy drogowe w Bośni zbliżone są do tych panujących w Polsce. Podobnie jest w przypadku znaków drogowych, które (z wyjątkiem tych informujących o wjeździe do miasta/w teren zabudowany) są niemal identyczne jak w Polsce.

znak drogowy bośnia

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Bośni i Hercegowinie, o których warto pamiętać:

 • ograniczenia prędkości w Bośni i Hercegowinie: 130 km/h (autostrada), 100 km/h (drogi ekspresowe), 80 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym), dla samochodów z przyczepą poza terenem zabudowanym maksymalnie 80 km/h,
 • dopuszczalny limit alkoholu u kierowcy to 0,30 promila we krwi,
 • na fotelu pasażera z przodu nie może podróżować osoba pod wyraźnym wpływem alkoholu,
 • jazda z włączonymi światła mijania lub dziennymi  jest obowiązkowa całą dobę przez cały rok,
 • pasy bezpieczeństwa zarówno z tyłu jak i z przodu są obowiązkowe,
 • posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe,
 • posiadanie apteczki jest obowiązkowe,
 • posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe,
 • posiadanie linki holowniczej jest obowiązkowe,
 • posiadanie dodatkowego kompletu żarówek jest obowiązkowe,
 • posiadanie kamizelki odblaskowej jest obowiązkowe,
 • posiadanie koła zapasowego jest obowiązkowe,
 • używanie opon zimowych jest obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia,
 • używanie urządzeń antyradarowych oraz systemów ostrzegania o radarach jest zabronione (w nawigacjach należy wyłączyć tę funkcję),
 • rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Winiety i opłaty drogowe w Bośni i Hercegowinie

Poruszanie się samochodem po Bośni i Hercegowinie wymaga uiszczenia opłat tylko w przypadku niektórych odcinków dróg. Opłata pobierana jest w marce zamiennej (KM) lub euro i zależna jest od długości odcinka oraz kategorii pojazdu, jakim się poruszamy.

Kategorie pojazdów podobne są do tych obowiązujących w Chorwacji. Do kategorii I zaliczane są pojazdy o maksymalnie dwóch osiach, do 1,3 metra wysokości, do 5 miejsc oraz wadze do 3,5 tony. Do kategorii II zaliczane są samochody o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, posiadające nie więcej niż 9 miejsc oraz o maksymalnie dwóch osiach. Samochód w tej kategorii może też ciągnąć przyczepę kempingową, jeśli waga całego składu nie przekracza 3,5 tony.

kategorie pojazdów

Kategorie pojazdów na płatnych w Bośni i Hercegowinie, źródło: jpautoceste.gmapa.ba

Płatnych dróg w Bośni i Hercegowinie jest tylko kilkadziesiąt kilometrów. Opłaty, na jakie powinniśmy być gotowi, to od kilku do maksymalnie dziesięciu złotych jeśli poruszamy się samochodem kategorii I. W przypadku podróży samochodem z II kategorii opłata będzie mniej więcej dwukrotnie wyższa.

bilet autostrada Bośnia i Hercegowina

Bilet autostradowy w Bośni i Hercegowinie.

Stan dróg w Bośni i Hercegowinie

Z naszych obserwacji wynika, że drogi w Bośni i Hercegowinie są stosunkowo dobrej jakości. Brak jest jednak rozbudowanej sieci dróg szybkiego ruchu i autostrad, dlatego nawet podróżując trasami europejskimi (z przedrostkiem E) musimy być gotowi na to, że często będziemy musieli zwalniać do 50 kilometrów na godzinę ze względu na teren zabudowany.

Trasy Europejskie (E) w Bośni i Hercegowinie.

Jak już wspomniałem wcześniej, autostrad w Bośni i Hercegowinie prawie nie ma. Jeśli jednak już są to są wysokiej jakości i nie odbiegają od standardów europejskich.

Podsumowanie

Bośnia i Hercegowina, mimo iż wydaje się krajem dość dalekim i nieco egzotycznym nie jest dużym wyzwaniem, jeśli chodzi o podróż samochodem. Kierowcy wbrew często spotykanym opiniom jeżdżą tu dość przepisowo, a na drogach ginie stosunkowo mniej ludzi niż w Polsce. Przepisy drogowe są raczej jasne i bardzo zbliżone do tych panujących w Polsce. Stan dróg jest dość dobry mimo braku dobrze rozbudowanej sieci dróg szybkiego ruchu.

stan dróg w bośni

Stan dróg w Bośni i Hercegowinie często jest lepszy, niż moglibyśmy przypuszczać.

Komentarze

Komentarzy