Muzeum Transportu w Lucernie
muzeum transportu w lucernie

Wybierając się do Szwajcarii większość zwiedzających na pewno będzie chciało skupić się na majestatycznych górach, pięknych turkusowych jeziorach czy licznych w tym kraju lodowcach. Co jednak jeśli w trakcie podróży poczujemy przesyt tych pięknych krajobrazów i niesamowitej przyrody lub po prostu będzie zła pogoda? Wtedy do dyspozycji mamy wiele urokliwych miast, w których oprócz ciekawej architektury i klimatycznych uliczek znajdziemy też interesujące muzea. Jednym z nich jest najpopularniejsze szwajcarskie muzeum, znajdujące się w Lucernie Muzeum Transportu – Verkehrshaus der Schweiz.

Muzeum Transportu znajduje się w Lucernie, która jest jednym punktów na trasie Grand Tour of Switzerland. Jeśli podobnie jak my do Szwajcarii wybierasz się samochodem zerknij koniecznie do artykułów Samochodem do Szwajcarii oraz Winiety w Szwajcarii.

Czy warto odwiedzić Szwajcarskie Muzeum Transportu? Według nas zdecydowanie tak! Jest to jedno z najfajniejszych muzeów jakie mieliśmy okazję odwiedzić w życiu i po wizycie tam nie dziwi nas już fakt, że jest to najchętniej odwiedzane przez turystów muzeum w Szwajcarii. Muzeum to świetna alternatywa jeśli planowaliśmy wybrać się np. na Pilatus lub wycieczkę po Jeziorze Czterech Kantonów i pogoda akurat okazała się kapryśna.

Szwajcarskie Muzeum Transportu w Lucernie – zwiedzanie i informacje praktyczne

Muzeum Transportu podzielone jest na kilka osobnych budynków, w których znajdziemy wystawy tematyczne dotyczące różnych aspektów transportu – transportu wodnego, kolejowego, samochodowego, lotniczego czy nawet kosmicznego. W każdej z hal znajduje się bardzo dużo interaktywnych stanowisk i symulatorów, w których można między innymi wziąć udział w teście zderzeniowym samochodu jadącego 10 km/h, sprawdzić się jako pilot odrzutowca czy wejść na pokład urządzenia, które będzie obracało pomieszczenie w którym się znajdujemy tak abyśmy mogli poczuć jak kosmonauci mogą tracić orientacje, kiedy sufit jest czasem podłogą, a ściany sufitem. Oprócz hal spójną całość tworzą również atrakcje umieszczone na zewnątrz, z prawdziwymi samolotami do których można wejść czy nawet łodzią podwodną!

To jak długo poświęcimy na zwiedzanie muzeum zależy od naszego tempa oraz tego, którymi halami będziemy szczególnie zainteresowani. My w muzeum spędziliśmy około 4 godzin skupiając się głównie na hali związanej z transportem samochodowym. Sądzę, że 3 godziny to najkrótszy sensowny czas, który jest potrzebny na zwiedzanie samego muzeum i w tym czasie można zwiedzić muzeum bardzo pobieżnie. W muzeum spokojnie można spędzić nawet 6 czy 8 godzin nie nudząc się przy tym ani chwili tym bardziej, że w całym kompleksie znajdują się też inne dodatkowe atrakcje takie jak planetarium, kino z największym ekranem w Szwajcarii (500 metrów kwadratowych!) czy atrakcja związana ze szwajcarską czekoladą – Swiss Chocolate Adventure.

Muzeum Transportu w Lucernie – ceny biletów i godziny otwarcia

Muzeum Transportu otwarte jest codziennie od 10:00 do 18:00 w okresie letnim, oraz od 10:00 do 17:00 w zimie. Bilet do Muzeum Transportu dla osoby dorosłej kosztuje 32 franki (ok. 128 zł), dla uczniów i studentów do 26 roku życia 24 franki (ok. 96 zł), a dla dzieci i młodzieży do 16 lat tylko 14 franków (ok. 56 zł). Oprócz muzeum w kompleksie znajdują się też inne atrakcje takie jak dotyczące czekolady Swiss Chocolate Adventure, kino oraz planetarium. Na każdą z atrakcji można kupić osobny bilet. Bilet łączony na wszystkie te, rzeczy jest prawie dwa razy droższy, ale jeśli chcemy spędzić tu cały dzień to warto również wziąć pod uwagę taką opcję.

Bilet do:DorośliUczniowie i studenci do 26 roku życiaMłodzież do 16 roku życiaDzieci do lat 6
Bilet łączony (Muzeum Transportu, Planetarium, Swiss Chocolate Adventure, pokazy dzienne w teatrze filmowym)CHF 52 (ok. 208 zł)CHF 42 (ok. 168 zł)CHF 26 (ok. 104 zł)CHF 12 (ok. 48 zł)
Muzeum TransportuCHF 32 (ok. 128 zł)CHF 24 (ok. 96 zł)CHF 14 (ok. 56 zł)bezpłatne
PlanetariumCHF 16 (ok. 64 zł)CHF 12 (ok. 48 zł)CHF 8 (ok. 24 zł)CHF 8 (ok. 24 zł)
Swiss Chocolate AdventureCHF 16 (ok. 64 zł)CHF 12 (ok. 48 zł)CHF 8 (ok. 24 zł)CHF 8 (ok. 24 zł)
Teatr filmowy - pokazy dzienneCHF 16 (ok. 64 zł)CHF 12 (ok. 48 zł)CHF 8 (ok. 24 zł)CHF 8 (ok. 24 zł)
Teatr filmowy - pokazy wieczorne 2D/3DCHF 19 (ok. 76 zł) / CHF 22 (ok. 88 zł)CHF 15 (ok. 60 zł) / CHF 18 (ok. 72 zł)CHF 12 (ok. 48 zł) / CHF 15 (ok. 60 zł)CHF 12 (ok. 48 zł) / CHF 15 (ok. 60 zł)
RedBull The EdgeCHF 24 (ok. 96 zł)CHF 19 (ok. 76 zł)CHF 19 (ok. 76 zł)minimalny wiek uczestnika 12 lat

Posiadaczom Swiss Travel Pass oraz Swiss Museum Pass przysługuje zniżka w wysokości 50%.

W kompleksie znajduje się też tegoroczna nowość RedBull The Edge, czyli możliwość wirtualnej wspinaczki na najpopularniejszy szwajcarski szczyt Matterhorn. Cena biletu dla osoby dorosłej to 24 franki (ok. 96 zł), a dla uczniów i studentów do 26 roku życia 19 franków (ok. 76 zł)

Najpopularniejsze muzeum Szwajcarii biorąc pod uwagę inne ceny w tym pięknym kraju nie jest szczególnie drogie. Oczywiście jeśli zestawimy go z cenami muzeów w Polsce to cena biletu może robić wrażenie, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że oferowane atrakcje dostarczą zabawy przez prawie cały dzień to wygląda to już bardzo sensownie.

Muzeum Transportu – parking i dojazd

Muzeum Transportu znajduje się na obrzeżach Lucerny, ok. 2,5 km od jego zabytkowej starówki wraz z wpisanym na listę UNESCO Mostem Kaplicznym. Dokładny adres muzeum to Lidostrasse 5, Lucerna (współrzędne GPS 47.052634, 8.336925 ). Do Muzeum transportu z centrum Lucerny możemy łatwo dotrzeć komunikacją miejską – autobusami linii 6, 8 oraz 24, które kursują co kilka minut.

Wejście do Muzeum Transportu
view directions
Parking przed wejściem
Duży parking obok muzeum

Jeśli jednak do Muzeum Transportu zamierzacie wybrać się własnym środkiem transportu to nie musicie martwić się o miejsce parkingowe. Samochód możecie zostawić zaparkowany prostopadle do ulicy naprzeciw wejścia do muzeum (jeśli przyjedziecie rano, współrzędne GPS47.052385, 8.335435 ) lub około 100 metrów dalej na dużym parkingu muzealnym (współrzędne GPS 47.050977, 8.337772) . Na przeciw wejścia do muzeum znajdują się również stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.

parking przy muzeum transportu w Lucernie
Przy Muzeum Transportu w Lucernie zaparkować można tak, że eksponaty niemal startują z naszego dachu!

Parking jest płatny w parkomacie, który przyjmuje zarówno gotówki jak i karty. Koszt parkingu to 1 CHF (ok. 4 zł) za godzinę.

Muzeum Transportu – Historia

Muzeum Transportu zawiera olbrzymią kolekcję eksponatów, które dziś często mają ogromną wartość historyczną. Niektóre z nich tak jak satelity czy elementy związane z podbojem kosmosu pozyskiwane były na bieżąco jeszcze w trakcie trwania samych wydarzeń. Muzeum otwarte zostało w 1959 roku i można powiedzieć, że miało trochę szczęścia. Próby utworzenia szwajcarskiego muzeum transportu podejmowano już bowiem wcześniej w Zurychu, tam jednak problemem okazał się brak dostatecznej ilości miejsca. Budowę muzeum o powierzchni ponad 40 000 metrów kwadratowych rozpoczęto w 1957 roku, a już dwa lata później nastąpiło huczne otwarcie.

lokomotywa

W budowie muzeum uczestniczył szwajcarskie koleje, poczta oraz liczne prywatne przedsiębiorstwa. W 1969 roku w ramach kompleksu otwarto jedyne w Szwajcarii planetarium, a muzeum z czasem zyskiwało nowe wartościowe eksponaty. Z najnowszych głośnych eksponatów znajdziemy tu między innymi kapsułę, z której w 2012 roku Felix Baumgartner dokonał swojego rekordowego skoku spadochronowego z wysokości 39 km.

Hala Transportu Samochodowego

Bardzo lubimy podróże samochodowe, nic więc dziwnego, że najwięcej czasu spędziliśmy w hali poświęconej samochodom. Hala jest naprawdę imponująca, a chyba największe wrażenie robi ściana, na której znajduje się kilkadziesiąt historycznie ważnych samochodów. Samochody te podczas odbywających się co jakiś czas pokazów ściągane są ze ściany przez specjalny podnośnik, a widzom, którzy decydują o tym który samochód wybrać przytaczana jest ich historia.

hala samochodowa muzeum transportu
Hala z częścią muzeum poświęconą transportowi drogowemu ma bardzo charakterystyczną fasadę zdobioną znakami drogowymi.
samochód shanghai gelbes ei 2001
Samochody elektryczne już przed laty fascynowały rynek. Niektóre dosłownie wyglądały wręcz kosmicznie!

W hali poświęconej samochodom znajdziemy też kilka interaktywnych pokazów. W określonych godzinach można wziąć udział między innymi w teście zderzeniowym, w którym będziemy mogli w kontrolowanych warunkach zobaczyć jak nasze ciało zachowa się podczas zderzenia samochodu jadącego z prędkością 10 km/h.

W hali samochodowej niezwykle podobał nam się labirynt luster. Labirynt ten ma na celu ćwiczenie koncentracji, a próba przejścia go stanowi dodatkowo doskonałą zabawę. Ze względu na swoje walory estetyczne jest też bardzo fotogenicznym miejscem!

Hala Transportu Kolejowego

Transport kolejowy ukształtował Szwajcarię, jej dzisiejszą historię oraz wspomógł rozwój przemysłu. Szwajcarskie koleje słyną ze swojej punktualności i do dziś stanowią ważne ogniwo komunikacyjne tego kraju. Podejrzewam, że miłośnicy kolei w tej hali mogliby spędzić cały dzień! Wśród dziesiątek cennych eksponatów znajdujących się w tej części muzeum znajdziemy między innymi pierwszą lokomotywę parową w Szwajcarii (Spanisch-Brötli-Bahn).

Oprócz historycznych lokomotyw, wagonów, do których można wejść oraz innych interesujących eksponatów w hali znajdziemy również dział poświęcony kolei przyszłości czy nawet symulator pociągu! W hali transportu kolejowego znajduje się też dział poświęcony kolejkom górskim, a wokół samej hali najmłodsi będą mogli przejechać się miniaturową kolejką, na którą można wsiąść!

Hala Transportu Powietrznego

Niestety w tej części muzeum nie robiliśmy zbyt wielu zdjęć ale możemy zagwarantować, że wszyscy miłośnicy obiektów latających będą tu dosłownie wniebowzięci! Jest to pierwsze muzeum na świecie, gdzie do jego konstrukcji nad głowami zwiedzających podwieszono samoloty!

hala transportu powietrznego

Obiektów latających jest tu całkiem sporo, nie wszystkie jednak zmieściły się do hangaru. Kilka samolotów zostało zaparkowane obok hali. Na szczęście zwiedzający mogą podziwiać je nie tylko z zewnątrz, ale również znaleźć się w ich środku! Na nas największe wrażenie zrobił chyba największy muzealny eksponat, pochodzący z lat 60. pasażerski samolot Convair 990 Coronado, który pomaga nam uświadomić sobie jak wyglądały samochody pasażerskie ponad pół wieku temu!

W hali transportu powietrznego jest też kilka bardzo ciekawie wyglądających symulatorów, między innymi odrzutowca czy helikoptera. Ze względu na dość długą kolejkę i nieco ograniczony czas nie mieliśmy ich niestety okazji przetestować.

jeden z samolotów

Hala Przestrzeni Kosmicznej

Jeśli mowa o transporcie powietrznym to nie możemy zapomnieć o przestrzeni kosmicznej! Ta część wystawy przykuje uwagę nie tylko wszystkich miłośników ery podboju kosmosu sprzed pół wieku, ale również fanom nowoczesnych osiągnięć w sferze kosmicznej.

Lądowanie człowieka na księżycu było wydarzeniem, o którym można było oczywiście przeczytać w codziennej prasie.

Obiekty kosmiczne i ich repliki, archiwalne materiały oraz kosmiczne pamiątki pozyskiwane ze względu na neutralność Szwajcarii zarówno od strony amerykańskiej jak i radzieckiej to nie lada gratka!

W tej części niezwykle ciekawym doświadczeniem jest również możliwość wejścia do pomieszczenia przypominającego wahadłowiec, które podczas naszej wizyty tam zacznie się poruszać i po pewnej chwili nasza podłoga stanie się sufitem i odwrotnie. Bardzo ciekawe doświadczenie!

Pozostałe atrakcje

W Muzeum jest również część poświęcona wodzie oraz odbywającym się na niej transporcie. Znajdziemy tu oryginalną szwajcarską łódź podwodną, a pomiędzy halami zalew z niewielkimi pływającymi łodziami. Na zewnątrz znajdują się też restauracje, kawiarnie oraz różne transportowe ciekawostki.

Auguste Piccard (PX-8) – pierwszy podwodny statek pasażerski zbudowany w 1964 roku w Szwajcarii z okazji Exposition Nationale Suisse de 1964. Statek woził pasażerów po Jeziorze Genewskim, a bilet na niego kosztował 40 CHF. Ze służby wycofany w roku 1984.

Dzieci po zewnętrznej części muzeum mogą poruszać się na hulajnogach i różnych innych jeżdżących sprzętach, które ułatwią im transport. Na zewnątrz znajduje się też mini miasteczko, na którym dzieci mogą uczyć się poruszania w ruchu drogowym oraz wystawy np. dotyczące logistyki.

Red Bull The Edge

Jedną z najnowszych atrakcji Muzeum Transportu jest miejsce, w którym możemy wspiąć się na najpopularniejszą górę Szwajcarii – Matterhorn. Wszystko przy użyciu najnowszej technologii i rozszerzonej rzeczywistości.

Całość trwa kilkanaście minut i nie jest wymagana umiejętność wspinaczki. Nie jest to wyzwanie sportowe, bardziej chodzi o doświadczenia wynikające z rozszerzonej rzeczywistości połączonej z różnymi fizycznymi elementami, które dodatkowo zwiększają nasze odczucia.

Doświadczenie na pewno bardzo ciekawe, ale jeśli musicie liczyć się z budżetem i staniecie przed wyborem czy zdecydować się rozszerzyć swoją wizytę o planetarium i czekoladowe doświadczenia to według mnie lepiej wybrać to drugie.

Podsumowanie

Muzeum Transportu w Lucernie to miejsce, w którym spędziliśmy kilka godzin bardzo dobrze się bawiąc. Muzeum jest bardzo interaktywne i stworzone jest w ten sposób, że jest ciekawe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jeśli planujecie rodzinny wyjazd to warto zaplanować wizytę w tym miejscu lub chociaż mieć je na uwadze jako plan B w przypadku złej pogody w górach.

Według mnie odwiedzając Muzeum Transportu w Lucernie nie warto się spieszyć i rozsądnym będzie zaplanowanie sobie tutaj całego dnia. My z pewnością do tego muzeum jeszcze wrócimy przy najbliższej nadarzającej się do tego okazji!

Materiał powstał we współpracy ze Szwajcarską Organizacją Turystyczną.

Komentarze

Komentarzy