Jaskinia Balcarka

Jaskinia Balcarka (Jeskyně Balcarka) to jedna z pięciu jaskiń udostępnionych do zwiedzania turystom znajdujących się na Morawskim Krasie znajdującym się w Czechach na północ od Brna. Jaskinia Balcarka będąca labiryntem korytarzy, imponujących sal oraz przepaści znajdujących się na trzech poziomach głębokości jest nieco mniej popularna niż oddalona od niej o kilka kilometrów Jaskinia Punkvy, ale zdecydowanie uważamy, że wszyscy miłośnicy jaskiń powinni ją odwiedzić! Dziś zapraszamy Was do praktycznego artykułu o Jaskini Balcarka!

piękna naturalna ramka w jaskini balcarka

Jaskinia Balcarka – ceny biletów oraz rezerwacja

Balcarka jest zdecydowanie mniej popularna niż Jaskinia Punkvy, którą odwiedziliśmy kilka lat temu. Jest to jej dużym atutem bo do Jaskini Balcarka nawet w sezonie zazwyczaj można dostać się z dnia na dzień, podczas gdy aby odwiedzić Punkvę rezerwacji trzeba dokonać kilka tygodni wcześniej.

wejście do jaskini balcarka

Bilety do Jaskini Balcarka kosztują odpowiednio:

  • Bilet normalny – 140 koron czeskich (ok. 25 zł)
  • Bilet ulgowy (studenci i uczniowie oraz seniorzy 65+) – 110 koron czeskich (ok. 20 zł)
  • Bilet dla dzieci (3-15 lat) – 80 koron czeskich (ok. 14,50 zł)

Wejścia do jaskini odbywają się standardowo o godzinie 10:00, 13:00 oraz 15:00. W przypadku grup powyżej 15 osób należy dokonać rezerwacji, więc możliwe jest wtedy wejście z grupą o innej godzinie.

Bilety do jaskini można kupić bezpośrednio w kasie znajdującej się niedaleko wejścia. Przy kasie może jednak okazać się, że najbliższe wejście do jaskini, gdzie są wolne miejsca jest za godzinę lub dwa bo wcześniejsze są już zarezerwowane, dlatego zdecydowanie bardziej polecamy kupić wcześniej bilety online. Bilety można kupić bezpośrednio na tej stronie w języku angielskim.

Balcarka – dojazd oraz parking

parking przy jaskini balcarka
Parking tuż obok wejścia do Jaskini Balcarka oraz widoczne w tle kasy biletowe.

Jaskinia Balcarka położona jest na malowniczym odcinku Suchego żlebu niedaleko miejscowości Ostrova u Macochy na Morawskim Krasie pomiędzy Brnem, a Ołomuńcem. Aby dojechać do jaskini w nawigacji najlepiej wpisać współrzędne parkingu (49.376986, 16.757487) lub adres 679 14 Ostrov u Macochy.

Dojazd do Jaskini Balcarka z Ołomuńca zajmuje około godziny (55 km), a z Brna około 40 minut (35 km). Obok wejścia do jaskini znajduje się duży bezpłatny parking (współrzędne 49.376986, 16.757487), na którym biorąc pod uwagę maksymalną liczbę zwiedzających zawsze powinno być miejsce nawet dla dużego samochodu.

Wybierając się samochodem do Czech zerknij również do naszych artykułów Samochodem do Czech – informacje dla kierowców oraz Winiety w Czechach.

Jeśli chcielibyście odwiedzić inne znajdujące się na Morawskim Krasie jaskinie to wszystkie cztery pozostałe, które udostępniane są dla zwiedzających znajdują się nie dalej niż 15 minut drogi samochodem i 15 km od Jaskini Balcarka.

jedna z sal w jakini balcarka

Jaskinia Balcarka – zwiedzanie

Czas zwiedzania jaskini z przewodnikiem to około 45 minut. Trasa licząca 720 metrów nie jest wymagająca ale warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie. W sumie podczas zwiedzania pokonamy 330 schodów. Wchodząc do jaskini należy pamiętać o tym, że temperatura w niej wynosi ok. 7-8 stopni przy wilgotności na poziomie 99% warto więc założyć bluzę lub jakąś lekką kurtkę oraz długie spodnie.

Balcarka była zamieszkiwana przez ludzi w okresie epoki kamienia o czym świadczą znalezione w niej ślady archeologiczne. Ponowne odkrycie jaskini nastąpiło w 1924 roku przez mieszkańca pobliskiej miejscowości – Jana Samalika. W roku tym miejscowi mieszkańcy przekopali otwór do sali, która dziś nazywana jest Kaplicą Stojana.

W Jaskini Balcarka podczas spaceru krętymi korytarzami będziemy mogli podziwiać wiele ciekawych form naciekowych oraz imponujących przepaści. Jaskinia w najwyższym punkcie ma kilkanaście metrów wysokości, a jej największa sala aż 65 metrów długości i 20 metrów szerokości. Sala ta nazwana została Salą Foche na cześć francuskiego dowódcy wojskowego oraz marszałka Francji Ferdinanda Foche. Była to postać bardzo barwna i jeden z największych przyjaciół oraz sprzymierzeńców Polski na arenie międzynarodowej. Foche w 1923 roku otrzymał tytuł Marszałka Polski. Był to drugi w historii tytuł Marszałka Polski po Piłsudskim, który marszałkiem był od 1920, a który w 1921 roku z własnego munduru zdjął order Virtuti Militari i przypiął go Fochowi.

Podsumowanie

Odwiedziliśmy już w swoim życiu wiele jaskiń takich jak słynna Postojna Jama w Słowenii, bułgarska Jaskinia Dewetaszka, Jaskinia Raj czy znajdującą się po sąsiedzku Jaskinię Punkvy. Zdecydowanie jesteśmy fanami podziemnych atrakcji, a Balcarka wywarła na nas bardzo dobre wrażenie i wszystkim osobom, które lubią takie klimaty gorąco polecamy wizytę tu!

Materiał powstał we współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism.

Komentarze

Komentarzy