Camembert z grilla
camembert z grilla

Camembert to miękki podpuszczkowy ser z charakterystyczną białą pleśnią wytwarzany jest w niewielkiej miejscowości Camembert w Normandii przynajmniej od roku 1791, kiedy to według legendy jeden z uchodzących przed rewolucją benedyktynów z klasztoru w Brie uzyskał schronienie u Marie Harel, której przekazał recepturę przygotowania tego sera.

Camembert jest bez wątpienia najpopularniejszy francuski ser, który często wcale nie jest wytwarzany we Francji. Prawo do wytwarzania oryginalnego camemberta ma tylko kilkaset serowarni zlokalizowanych w normandzkim departamencie Orne w którym znajduje się miejscowość Camembert, a sam ser posiada AOC, czyli kontrolowaną nazwę pochodzenia. Większość dostępnych w Polsce serów to sery typu camembert, które produkowane są w naszym kraju, podobnie jest w Czechach, gdzie hermelin (odpowiednik camemberta) uchodzi za ser narodowy.

Przepis Camembert w boczku z żurawiną z grilla:

Camembert jedzony jest na różne sposoby i jest bardzo uniwersalny. Grillowany camembert smakuje wyśmienicie, nic więc dziwnego, że to jedna z najpopularniejszych form podawania go w naszym kraju. Ja najbardziej lubię kiedy owinięty jest w boczek dzięki czemu można go grillować bez obawy o uszkodzenie i wypłynięcie sera. Dziś zapraszam Was do krótkiego przepisu na camembert z grilla z żurawiną owiniętego w boczek.

Wpis jest częścią serii kuchnie świata, w ramach której przedstawiamy Wam przepisy z różnych zakątków świata. Znajdziecie tam przepisy między innymi na quesadillętortillę kukurydzianą czy tiramisu oraz całe działy z kuchnią amerykańską czy kuchnią włoskąKuchnia francuska nie posiada jeszcze swojego działu, przepisy z tej kategorii znajdziecie w zakładce kuchnie świata – pozostałe kraje.

Camembert z grilla

Grillowany camembert z boczkiem oraz żurawiną
Czas przygotowania 5 minutes
Czas gotowania 15 minutes
Czas studzenia żurawiny 1 hour
Łączny czas 20 minutes
Porcje 4 porcje
Kalorie 2400kcal

Składniki

 • 4 sery typu camembert (zazwyczaj po ok. 120 g)
 • 12 plastrów wędzonego surowego boczku (ok. 200 g)
 • kilka gałązek mięty

Konfitura z żurawiny

 • 250 gramów mrożonej żurawiny
 • 80 gramów cukru (ok. 6 łyżek)
 • 100 ml wody

Instrukcje

 • Przygotowanie rozpoczynamy od przygotowania sosu żurawinowego, najlepiej będzie zrobić go przynajmniej 1-2 godziny przed camembertem tak aby mógł on nieco ostygnąć.
 • Do garnka wrzucamy 250 gramów mrożonej żurawiny, 6 łyżek cukru (ok. 80 gramów) oraz 100 ml wody i wstawiamy na kuchenkę ustawioną na niską moc.
  przygotowanie sosu żurawinowego
 • Od momentu zagotowania na niewielkim ogniu bez przykrycia gotujemy przez ok. 15 minut co jakiś czas mieszając.
  Jeśli chodzi o słodkość sosu to można go jeśli uznacie to za stosowne i wolicie aby był słodszy dosłodzić go na tym etapie jeszcze 2-3 dodatkowymi łyżkami cukru.
 • Po kwadransie wyłączamy gaz, a sos pozostawiamy do wystygnięcia.
  Następnie przelewamy w słoiczek lub inne naczynie.
  Po wystygnięciu będzie mniej płynny niż zaraz po wyłączeniu palnika.
  sos po ugotowaniu
 • Camemberta owijamy w cienkie plastry surowego wędzonego boczku. W zależności od ich rozmiarów powinny wystarczyć 3. Najlepiej użyć boczku plastrowanego lub pokroić go / poprosić o pokrojenie w sklepie na krajalnicy.
  Boczek podczas grillowania stworzy na camembercie wspaniałą złocistą i chrupiącą skorupkę.
  Czynność powtarzamy dla każdego z serków.
  camembert w boczku
 • Camemberty owinięte w boczek wrzucamy na grilla.
  Czas przygotowania zależy od temperatury, ja osobiście wolę kiedy przygotowywane są na nieco niższej temperaturze więc unikam najcieplejszych fragmentów grilla.
 • Camemberta co jakiś czas przesuwamy i obracamy tak aby boczek był złocisty z każdej ze strony.
  Danie będzie gotowe, gdy gotowy będzie boczek. Bez boczku musielibyśmy bardzo uważać aby camembert nie pękł i nie wypłynął, w tym przypadku mamy jednak świetną ochronę, którą zapewnia nam boczek.
  obracanie camemberta na grillu
 • Gdy serek będzie już gotowy przerzucamy go na talerz i polewamy przygotowaną wcześniej żurawiną.
  camembert z żurawiną
 • Na żurawinie układamy małą gałązkę mięty i grillowany camembert jest gotowe do jedzenia.
  camembert z grilla
 • Podajemy go od razu po zdjęciu z rusztu, kiedy jest jeszcze ciepły. Smacznego!
  grillowany camembert

Partnerem tego wpisu jest producent grilli gazowych Koler.

Komentarze

Komentarzy