Winiety Bułgaria 2020 – poradnik

winiety w bułgariiBułgaria, tak jak wiele europejskich krajów, posiada system opłat za drogi w postaci winiet. Winiety w Bułgarii do niedawna przyjmowały formę kolorowych naklejek na szybę. Od 2019 roku podobnie jak w wielu innych europejskich krajach zrezygnowano z naklejek na rzecz winiet elektronicznych. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile kosztują winiety w Bułgarii, czy są obowiązkowe oraz gdzie można je kupić i jakie kary grożą za ich brak.

Wybierając się do Bułgarii koniecznie zajrzyj też do artykułu Samochodem do Bułgarii – co warto wiedzieć, gdzie zawarliśmy wszystkie najważniejsze wiadomości dla kierowców oraz informacje o opłatach za przekraczanie granicy z Rumunią. Z pewnością zainteresują Cię też wpisy, takie jak Ceny w Bułgarii oraz artykuł o produktach, które warto kupić w Bułgarii.

Czy winiety w Bułgarii są obowiązkowe?

Winiety w Bułgarii potrzebne są, aby poruszać się na wszystkich drogach krajowych poza miastami. Fakt ten sprawia, że nie da się przejechać przez Bułgarię z pominięciem płatnych dróg, można więc powiedzieć, że winiety w Bułgarii są obowiązkowe.

Bułgaria – jakie są rodzaje winiet?

W Bułgarii występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony przewożących maksymalnie 8 pasażerów i kierowcę (9 osób). Jest to winieta K3. Zakup takiej winiety uprawnia również do ciągnięcia przyczepy, o ile waga całego zestawu nie przekracza 3,5 tony. W Bułgarii motocykle mogą poruszać się po wszystkich drogach bez konieczności zakupu winiety.

W Bułgarii wyróżniamy pięć rodzajow winiet ze względu na czas:

  • weekendową, ważną od godziny 12:00 w piątek do godziny 23:59 w niedzielę
  • tygodniową, ważną od dnia zakupu przez 7 kolejnych dni (jeśli zakupimy winietę 3 lutego będzie ona ważna do 9 lutego do godziny 23:59).
  • miesięczną, ważną od dnia zakupu, do końca dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze w kolejnym miesiącu (jeśli zakupimy winietę 5 lutego będzie ona ważna do 4 marca do godziny 23:59).
  • kwartalną, ważną od dnia zakupu, do końca dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze za 3 miesiące (jeśli zakupimy winietę 5 lutego będzie ona ważna do 4 maja do godziny 23:59).
  • roczną, ważną od dnia zakupu do końca dnia poprzedzającego dzień o takim samym numerze za rok (jeśli zakupimy winietę 24 stycznia 2020 roku będzie ona ważna do 23 stycznia 2021 roku do godziny 23:59)

Ile kosztują winiety w Bułgarii?

Rodzaj winietyCenaCena w złotówkach
Weekendowa10 lewówok. 22 zł
Tygodniowa15 lewówok. 33 zł
Miesięczna30 lewówok. 66 zł
Kwartalna59 lewówok. 119 zł
Roczna97 lewówok. 210 zł

Ciekawostką jest, że ceny winiet w Bułgarii do niedawna określane były w euro, mimo iż nie jest to oficjalna waluta kraju. Od 2019 roku ceny winiet znów ustalane są jednak w oparciu o lokalną walutę – lewa. W 2020 roku nie było podwyżek cen. Najkrótsza i najtańsza winieta weekendowa kosztuje 10 lewów (ok. 22 zł), winieta tygodniowa to wydatek rzędu 15 lewów (ok. 33 zł), miesięczna 30 lewów (ok. 66 zł), kwartalna 54 lewy (ok. 119 zł),  roczna 97 lewów euro (ok. 210 zł). W stosunku do poprzednich lat, ceny wszystkich winiet pozostały na podobnym poziomie.

Gdzie kupić winietę w Bułgarii?

Winiety w Bułgarii można kupić na kilka sposobów:

  • na oficjalnej stronie BGToll (dostępna w języku angielskim)
  • w terminalach samoobsługowych Agencji Infrastruktury Drogowej (Агенция Пътна инфраструктура)
  • w obsługowych punktach sprzedaży Agencji Infrastruktury Drogowej

Dawniej winiety można było kupić w ponad 3000 punktów, dziś BGToll nie podaje dokładnej liczby. Z racji, że winiety elektroniczne sprzedawane są dopiero od 2019 roku nie mieliśmy jeszcze okazji sprawdzić jak wygląda proces zakupu w terminalach oraz ich liczba. Podejrzewamy, że winiety będzie można zakupić tak jak wcześniej przy wszystkich przejściach granicznych.

Czy można jeszcze kupić winiety bułgarskie w formie naklejki?

Winiety w Bułgarii w formie naklejek sprzedawane były do 2018 roku. Rok 2019 był okresem przejściowym, w którym nadal można było używać winiet zakupionych rok wcześniej, które nie straciły jeszcze swojej ważności. Od 2020 roku nie ma już w Bułgarii winiet w formie naklejek.

winieta bułgaria

Bułgarska winieta w formie naklejki z 2017 roku.

winiety bułgaria wzory 2018

Wzory ostatnich obowiązujących w Bułgarii winiety w postaci naklejek. Dziś już nieaktualnych.

Mandat za brak winiety

Jeśli zapomnimy o kupnie winiety musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami. W przypadku samochodu osobowego za brak winiety w Bułgarii przewidziany jest mandat w wysokości 300 lewów (ok. 675 zł).

Komentarze

Komentarzy