Syri i Kalter – błękitne oko Albanii

syri i kalterSyri i Kalter to cud natury i jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji Albanii. Źródło wypływające z jaskini krasowej (wywierzyska) o wspaniałej błękitnej wodzie, to miejsce uwielbiane przez nurków oraz miłośników skoków do wody. Jeśli nie jesteście przedstawicielami żadnej z tych grup, nie szkodzi – samo miejsce jest po prostu piękne, a widok wart jest jego odwiedzenia.

Jeśli wybieracie się do Albanii samochodem koniecznie zerknijcie do naszego artykułu samochodem do Albanii. Przydatne mogą okazać się również wpisy noclegi na dziko na Bałkanach i co zjeść na Bałkanach.

Syri i Kalter – co to jest?

Syri i Kaltër, czyli Błękitne Oko, to znajdujące się w łańcuchu górskim Mali i Gjerë źródło wody. Nazwa ta nie jest przypadkowa, gdy spojrzymy na nie od góry, przypomina tęczówkę oka. Przy brzegu, gdzie zbiornik jest płytki, woda jest błękitna. Im bliżej środka źródła, tym osiąga ciemniejszy, niemal granatowy kolor. Wszystko to oczywiście związane jest z głębokością.

błękitne oko

Wywierzysko (czyli miejsce, z którego naturalnie wypływa woda) wyrzuca ogromne ilości wody pod dużym ciśnieniem. Ilość wody wypływającej z Błękitnego Oka zmienia się w czasie. W 1980 roku było to 3,8 metra sześciennego na sekundę, w 2002 tylko 1,4, a w 2015 aż 7,5 metra. Syri i Kalter przez ilość wyrzucanej wody dają początek liczącej 25 kilometrów rzece Bistricë (Bystrzyca), która wpada do Morza Jońskiego.

Skoki i nurkowanie w Błękitnym Oku

Błękitne Oko stało się miejscem uwielbianym przez miłośników skoków do wody. Oficjalnie skoki są zakazane, nie brakuje jednak chętnych do złamania zakazu, a do umożliwiającego skok do wody podestu ustawia się zazwyczaj kolejka chętnych. Wszyscy przed skokiem muszą zanurzyć się w bardzo zimnej wodzie (ok. 10 stopni). Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę, że w Albanii w okresie letnim panują temperatury rzędu 40 stopni w cieniu – amplituda jest więc ogromna. Ci, którzy nie chcą skakać, często wrzucają do źródła kamyk i patrzą jak po chwili wypływa.

skok do wody

Do niedawna było to również miejsce bardzo interesujące dla nurków, od kilku lat nurkowanie jest jednak zakazane. Ze względu na duże ciśnienie, było dość niebezpieczne, jego eksploracja mogła odbywać się tylko z użyciem lin, było więc przeznaczone dla bardzo doświadczonych nurków. Nurkom udało się zejść na głębokość 52 metrów, gdzie znajdowało się przewężenie i zbyt duże ciśnienie wody nie pozwalało na przejście go.

Co ciekawe Syri i Kalter do niedawna nie było dostępne dla zwykłych Albańczyków. W przeszłości miejsce to było traktowane jako prywatna własność przywódcy Envera Hodży (1945-1985), więc zobaczyć ten cud natury miały szanse jedynie komunistyczne elity i przyjaciele przywódcy. Od pewnego czasu miejsce to stało się dużą atrakcją, przyjeżdżają tu zarówno turyści, jak i miejscowi.

informacje

Syry i Kalter – zwiedzanie i informacje praktyczne

Parking
Syry i Kalter

adres: okolice drogi SH99, Saranda, Albania
współrzędne: 39.923519, 20.192421
współrzędne parkingu: 39.923485, 20.191558
godziny otwarcia: cały czas
ceny biletów: 150 leków (ok. 1,5 zł)

Syri i Kalter znane jest również pod angielską nazwą Blue Eye. Dojazd do niego samochodem odbywa się po drogach dość słabej jakości (jakość dróg od północy jest gorsza, niż od południa), z którymi jednak każdy samochód powinien sobie poradzić.

syri i kalter

Samochodem podjechać można około 100 metrów od źródła. W okresie wakacyjnym raczej polecamy Wam unikać weekendów, kiedy jest tu naprawdę dużo ludzi. My byliśmy w Błękitnym Oku w tygodniu i nie było problemów z parkowaniem, ani ze zbyt dużą ilością turystów.

plusktabliczka informacyjna

Komentarze

Komentarzy