Samochodem do Albanii – co warto wiedzieć?

samochodem do Albanii

Dokumenty wymagane w Albanii

Albania nie należy do układu z Schengen oraz nie jest członkiem Unii Europejskiej. Od 2009 roku polscy obywatele podróżujący do tego kraju nie potrzebują paszportów, wystarczy jedynie dowód osobisty. Kierowca udający się samochodem do Albanii powinien posiadać przy sobie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. W Albanii wymagane jest ubezpieczenie OC samochodu w postaci Zielonej Karty, o tym jak ją uzyskać i ile kosztuje możesz przeczytać tutaj. Dodatkowo jeśli w samochodzie nie ma właściciela to kierowca powinien posiadać upoważnienie do kierowania pojazdem sporządzone w języku angielskim potwierdzone notarialnie. Wzór takiego upoważnienia znaleźć można w tym artykule.

 Wymagane w Albanii dokumenty to:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy dla kierującego pojazdem,
 • ubezpieczenie OC Zielona Karta,
 • upoważnienie do poruszania się pożyczonym samochodem, jeśli nie ma w nim właściciela.

Przepisy drogowe w Albanii

Albania należy do krajów, które słyną z tego, że kierowcy rzadko stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Piesi i rowerzyści często poruszają się po zmroku bez oświetlenia. Samochody czasem nie stosują się do sygnalizacji świetlnej oraz nie komunikują zamiaru zmiany pasa ruchu kierunkowskazem. Szczególnie jadąc przez wioski i mniejsze miejscowości należy zachować ostrożność, bo na drogi często wychodzą zwierzęta. Nam nawet na autostradzie zdarzyło się spotkać krowę.

Podróżując samochodem po Albanii należy więc pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Mimo iż spora część uczestników ruchu drogowego wybiórczo traktuje przepisy, warto ich przestrzegać. Jadąc samochodem na zagranicznych rejestracjach zawsze łatwo stać się celem miejscowej policji, która w stosunku do obcokrajowców może być nieco mniej wyrozumiała niż „dla swoich”.

Mimo wszystko Albania nie jest aż taka zła, jak mogłoby wydawać się z panujących opinii. Przygotowując wyjazd do tego kraju dużo czytałem i spodziewałem się, że będzie się tu jeździć na prawdę strasznie. Według mnie w Albanii kierowcy jeżdżą zdecydowanie bardziej przepisowo niż np. w Turcji, a wychodzące na drogę osły czy krowy prawie niczym nie różnią się od wychodzących na drogę w Norwegii reniferów.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Albanii, o których warto pamiętać:

 • ograniczenia prędkości w Albanii: 110 km/h (autostrada), 90 km/h (droga szybkiego ruchu), 80 km/h (poza terenem zabudowanym), 40 km/h (w terenie zabudowanym),
 • dopuszczalny limit alkoholu u kierowcy to 0,01 promila we krwi,
 • jazda z włączonymi światła mijania jest obowiązkowa w nocy, w tunelach lub w przypadku złych warunków,
 • pasy bezpieczeństwa zarówno z tyłu jak i z przodu są obowiązkowe,
 • posiadanie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe,
 • posiadanie apteczki jest obowiązkowe,
 • posiadanie gaśnicy nie jest obowiązkowe, ale jest zalecane,
 • posiadanie linki holowniczej nie jest obowiązkowe,
 • posiadanie dodatkowego kompletu żarówek nie jest obowiązkowe,
 • rozmowa kierowcy przez telefon dopuszczalna jest tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Stan dróg w Albanii

W Albanii nie ma płatnych dróg. Zarówno autostrady, jak i drogi szybkiego ruchu są bezpłatne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Stan dróg w wielu sytuacjach zostawia wiele do życzenia, Albania cały czas jednak rozwija się pod kątem drogowym. Wiele tras zostało przebudowanych lub ich przebudowa jest w trakcie. Planowane jest też pokrycie niemal całego kraju siecią autostrad (pierwsze fragmenty zostały już zbudowane i oddane do użytku np. 90 kilometrowy fragment autostrady od Kosowa do niemal samego albańskiego wybrzeża).

W Albanii możemy spotkać też całkiem sporo nowych i dobrych dróg.

Zły stan dróg spotkamy szczególnie na mało uczęszczanych drogach w górskich wschodnich częściach kraju. Albania jest pierwszym krajem, w którym pokonaliśmy tak dużo kilometrów po drogach bez asfaltu. Czasem zdarzały się nam dni, że na 100 przejechanych kilometrów 20 odbywało się po bezdrożach.

drogi w Albanii

Jedna z bocznych Albańskich dróg.

Jeśli chcesz uniknąć poruszania się po drogach w złym stanie, najlepiej wybieraj trasy europejskie (takie z przedrostkiem E) oraz autostrady.

Mimo braku asfaltu, po niektórych drogach nie jechało się wcale tak źle.

Podsumowanie

Jadąc samochodem do Albanii trzeba przygotować się na zupełnie nowe odczucia. Jazda autem będzie z pewnością bardzo wymagająca szczególnie dla kierowców z krótszym stażem i niższym doświadczeniem. Jeśli tego doświadczenia nie macie, warto trzymać się głównych tras i unikać jazdy po zmroku.

Wizyta samochodem w Albanii z pewnością może Was jako kierowców sporo nauczyć. Nie jest tu co prawda tak źle, jak niektórzy to opisują, kierowcy jeżdżą jednak nieco niefrasobliwie i wybiórczo traktują przepisy, a zwierzęta można czasem spotkać nawet na autostradach.

Komentarze

Komentarzy