Sos Samurai to niezwykle popularny w Belgii ostry sos, podawany jako dodatek do frytek belgijskich, kanapek oraz wielu innych dań, takich jak kebaby. W Belgii znajdziemy sos Samurai na półkach w każdym sklepie. Jest bardzo popularny, produkuje go wiele firm, których produkty różnią się od siebie nieco smakiem oraz poziomem ostrości.
Niestety, w Polsce trudno jest kupić taki sos w sklepie, przygotowaliśmy więc przepis na jego domową wersję, z najbardziej podstawowych, dostępnych w każdym polskim sklepie produktów.
Przepis na domowy sos samurai w wersji wideo:Wpis jest częścią serii kuchnie świata, w ramach której przedstawiamy Wam przepisy z różnych części globu. Znajdziecie tam przepisy między innymi na zupę cebulową, pizzę czy spaghetti carbonara oraz całe działy z kuchnią amerykańską, kuchnią hiszpańską czy kuchnią włoską. Kuchnia belgijska nie posiada jeszcze swojego działu, przepisy z tej kategorii znajdziecie w zakładce kuchnie świata – pozostałe kraje.
Sos Samurai
Składniki
- 5 łyżeczek majonezu (ok. 100 gramów)
- 3 łyżeczki ostrego keczupu (dobrej jakości)
- 2 łyżeczki musztardy (np. sarepskiej)
- 2 papryczki piri-piri (świeże lub suszone)
- 1/2 łyżeczki wędzonej mielonej papryki (ok. 4 gramów słodkiej lub ostrej)
Instrukcje
- Do miski wrzucamy majonez, którego ilość to połowa w stosunku do pozostałych składników.
- Dodajemy musztardę. Można użyć praktycznie każdego rodzaju musztardy.
- Dodajemy ostry keczup. Możecie użyć zarówno domowego keczupu, jak również tego ze sklepu. Ważne, aby był dobrej jakości i był odpowiednio gęsty.
- Papryczki piri-piri myjemy i drobno kroimy. Łącznie z pestkami dodajemy je do sosu.Liczba papryczek piri-piri będzie decydować o ostrości sosu. Na każde 100 gramów majonezu używam 2 papryczek piri piri.
- Wszystko dokładnie mieszamy, sos będzie miał lekko różowawy kolor.
- Sprawdzamy teraz ostrość sosu i w zależności od naszych preferencji, dodajemy pół łyżeczki słodkiej lub ostrej wędzonej papryki, a następnie znów mieszamy.
- Sos jest gotowy! Możemy odłożyć go do lodówki, a następnie podać jako dodatek np. do frytek belgijskich.