Smażone paluszki z ciemnego chleba z czosnkiem to popularna litewska przekąska, podawana do piwa. Litewski chleb sporo różni się od tego dostępnego w Polsce, jest to jeden z produktów, które umieściliśmy na liście rzeczy, które warto kupić na Litwie. Smażony chleb z czosnkiem popularny jest również na Białorusi i Ukrainie. Jest to przekąska tania, szybka i bardzo łatwa do przygotowania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przepisem.
Wpis jest częścią serii kuchnie świata, w ramach której przedstawiamy Wam przepisy z różnych krajów. Kuchnia litewska nie ma jeszcze swojej kategorii, a jej przepisy znajdziecie w dziale kuchnie świata – pozostałe kraje. W dziale tym znajdziecie między innymi przepis na quesadillę z kurczakiem czy turecki kebab. Zapraszamy też do zapoznania się z działami kuchnia włoska oraz kuchnia amerykańska, gdzie znajdziecie między innymi przepis na ciasto do pizzy.
Smażony chleb czosnkowy
Składniki
- 250 gramów ciemnego chleba na zakwasie (można użyć również innego chleba)
- 3 ząbki czosnku (ok. 9 gramów)
- 100 mililitrów oleju roślinnego (olej słonecznikowy, rzepakowy lub oliwa)
Instrukcje
- Podstawę naszej przekąski stanowi chleb. Najlepszy byłby oczywiście ciemny, żytni litewski chleb na zakwasie. Jeśli nie macie dostępu do takiego pieczywa, użyjcie innego ciemnego żytniego chleba.
Jeśli nie zależy Wam na tym, aby przekąska była taka jak oryginalna, możecie również użyć białego chleba lub nawet chleba tostowego. Potrawa świetnie sprawdzi się do wykorzystania "skórek" z chleba tostowego, które obcina się do niektórych przystawek. - Chleb kroimy na kromki, które następnie tniemy w około 1-centymetrowe paski.
- Trzy ząbki czosnku rozgniatamy, a następnie kroimy na mniejsze kawałki.
- Na patelni rozgrzewamy 4-5 milimetrową warstwę oleju roślinnego.
Ilość oleju będzie zależna od wielkości patelni, jakiej użyjecie. Lepiej użyć trochę mniej oleju i w razie konieczności dolać, niż wlać go zbyt wiele.
Na Litwie raczej nie używa się oliwy. Jeśli jednak robicie wersję "międzynarodową" i używacie np. białego chleba, oliwa również świetnie się sprawdzi. - Dodajemy czosnek, który podczas smażenia powinien uwolnić swój aromat.
Ważne, aby czosnek się nie spalił, bo wtedy będzie gorzki. Jeśli zauważymy, że nasz czosnek się przypala powinniśmy wyjąć go z patelni.
Jeśli nie czujecie się pewni w smażeniu czosnku i nie chcecie zepsuć potrawy, to możecie pominąć ten punkt, a zamiast tego natrzeć czosnkiem już usmażone paluszki. Jest to bardzo częsta praktyka na Litwie. - Wrzucamy pokrojony wcześniej chleb, jeśli używacie mniejszej patelni smażenie trzeba będzie rozłożyć na 2-3 razy.
- Smażymy około 6-8 minut, co jakiś czas przewracając.
Ja do smażenia używam najmniejszego palnika i prawie największej jego mocy.
Długość smażenia będzie uzależniona od patelni, jaką wybierzecie oraz od rodzaju palnika, dlatego cały czas warto kontrolować proces, aby nie przypalić naszej przystawki. - Smażone paluszki chlebowe będą gotowe kiedy staną się złote i chrupkie, podczas smażenia prawdopodobnie wchłoną też dużą ilość oleju.
- Paluszki możemy ustawić w "jengę" oraz podać z sosem czosnkowym lub majonezem, w którym można będzie je maczać.
- Smażone czosnkowe paluszki chlebowe świetnie sprawdzą się jako przekąska do piwa, wśród mięs, serów i innych przystawek.
- Przekąska smakuje najlepiej w wersji oryginalnej, jeśli macie jednak zbędny chleb tostowy, a od oleju wolicie oliwę z oliwek, to danie w wersji międzynarodowej również powinno smakować dobrze!
Smacznego!