#ProjektLunik

projekt lunik 9W lutym, wspólnie z Mateuszem Roverem Pustułą oraz Vonskim, pojechaliśmy pierwszy raz na Lunik IX w Koszycach. Tamta wizyta miała na celu ogólne zbadanie tematu największego romskiego osiedla na świecie. Na miejscu spotkaliśmy się z Salezjaninem, ojcem Pawłem Degro, który od dwóch lat mieszka na osiedlu. Wtedy wyszliśmy na osiedle na około 15 minut i zebraliśmy materiał fotograficzny, który posłużył do artykułu informacyjnego o Luniku IX.

projekt lunik

fot. Vonsky

Postanowiliśmy wtedy, że chcielibyśmy wrócić na Lunik na dłużej, aby poznać jak ta dzielnica funkcjonuje i zrealizować materiał wideo o żyjących tam ludziach. Dzięki uprzejmości ojca Pawła oraz innych Salezjanów, dostaliśmy możliwość powrotu na Lunik 9 i zamieszkania w ich ośrodku w maju 2018 roku.

Przez 5 dni – od 21 do 25 maja mieszkaliśmy w ośrodku (gdzie oprócz nas mieszka na stałe czterech Salezjanów), znajdującym się w centrum dzielnicy, na której spędzaliśmy każdego dnia wiele godzin, próbując dotrzeć do lokalnej społeczności. Pierwsze dni naszej wizyty opisywałem krótko na świeżo na Wykopie w tagu #projektlunik.

fot. Vonsky

Początki nie były łatwe, ludzie podchodzili do nas bardzo nieufnie. Pierwsze dwa dni wychodziliśmy poza mur ośrodka tylko w asyście Roma, który współpracuje z księżmi. Później mogliśmy już chodzić sami. Trzeciego dnia nastąpiła duża zmiana, mieszkańcy Lunika zaczynali być coraz bardziej otwarci, a ostatniego dnia sami zapraszali nas do swoich mieszkań, podchodzili do nas i zagadywali. Świetnym przykładem jest też nastoletni chłopak, który pierwszego dnia gdy go spotkaliśmy (nasz drugi dzień) pokazywał nam nóż i nie był zbyt przychylnie nastawiony, a ostatniego dnia, gdy widział, że przechodzimy zaproponował nam grę w piłkę.

fot. Vonsky

Wizyta na Luniku dla każdego z nas była ogromnym przeżyciem i bez wątpienia zmieniła nasze postrzeganie wielu spraw. Podczas wizyty zebraliśmy sporo materiału fotograficznego oraz wideo, którym będziemy mogli się wkrótce (w czerwcu) z Wami podzielić.

lunik 9

fot. Vonsky

Komentarze

Komentarzy