Parking w Zadarze
zadar parking

Zadar to miasto, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z Polski udających się na nadmorskie wakacje. Większość turystów przybywa tu samochodem – wiąże się to więc z koniecznością znalezienia parkingu. W artykule znajdziesz informacje o strefach płatnego parkowania w Zadarze, o tym jak kupić bilet parkingowy oraz ile kosztuje parking w Zadarze.

Jeśli wybierasz się do Zadaru koniecznie zajrzyj do naszego artykułu Zadar w jeden dzień – trasa zwiedzania, gdzie zamieściliśmy informacje o najciekawszych atrakcjach miasta. Wybierając się do Chorwacji samochodem koniecznie zajrzyjcie też do naszego artykułu Samochodem do Chorwacji.

Zadar – strefy płatnego parkowania

strefy płatnego parkowania w zadarze
Mapa stref płatnego parkowania w Zadarze, źródło: oil.hr

Zadar posiada 4 strefy płatnego parkowania, w których koszt parkowania uzależniony jest od daty (w wysokim sezonie ceny parkingu są wyższe). Ponadto, nieco dalej od centrum znajduje się wiele bezpłatnych ulicznych parkingów.

Strefa niebieska (1) jest najdroższa, w sezonie letnim godzina parkowania kosztuje tu 6 kun (od 1 maja do 14 czerwca i od 1 do 30 września) lub 12 kun (od 15 czerwca do 31 sierpnia). Za parking trzeba płacić od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 8:00 do 22:00. Strefa ta obejmuje zachodnią część starego miasta w okolicach portu. Maksymalny czas, na jaki można wykupić parking w tej strefie, to 3 godziny.

Strefa żółta (2) jest nieco tańsza, w sezonie letnim godzina parkowania kosztuje tu 4 kuny (od 1 maja do 14 czerwca i od 1 do 30 września) lub 10 kun (od 15 czerwca do 31 sierpnia). Podobnie jak w przypadku strefy niebieskiej, tak również w strefie żółtej za parking trzeba płacić od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 8:00 do 22:00. Strefa żółta obejmuje głównie ulice wewnątrz historycznego centrum. Jest to strefa, w której chyba najtrudniej znaleźć wolne miejsca parkingowe. Maksymalny czas, na jaki można wykupić parking w strefie żółtej, to 2 godziny.

Strefa fioletowa (3) to właściwie dwa parkingi położone około 300 metrów od murów starego miasta. Cena parkowania w strefie fioletowej to 3 kuny (od 1 maja do 31 sierpnia). Parking ten jest płatny od poniedziałku do soboty, od 8:00 do 22:00. W niedziele parkowanie w strefie fioletowej jest bezpłatne. Na parkingu tym nie ma też określonego maksymalnego czasu parkowania.

Strefa zielona (4) to najmniejsza i najtańsza strefa obejmująca właściwie tylko jeden parking obok parku miejskiego. Koszt parkowania od 1 maja do 31 sierpnia wynosi jedynie 2 kuny za godzinę. (od 1 maja do 14 czerwca i od 1 do 30 września) lub 10 kun (od 15 czerwca do 31 sierpnia). Parkowanie jest płatne od poniedziałku do soboty, od 8:00 do 22:00. Podobnie jak w strefie fioletowej, parkowanie na tym parkingu w niedziele jest bezpłatne. Na parkingu tym nie ma też określonego maksymalnego czasu parkowania. Ze względu na swoją cenę i dobrą lokalizację, szczególnie w sezonie parking jest bardzo oblegany, dlatego aby znaleźć tam miejsce należy wybrać się do miasta stosunkowo wcześnie.

Jeśli wybierasz się w te okolice to zajrzyj do naszego filmu o Wyspie Pag położonej nieopodal Zadaru:

Parkomaty i płatność za parking

parkomat w zadarze

W Zadarze istnieją dwie możliwości opłacania parkingu. Pierwsza z nich to tradycyjny parkomat, w którym opłatę można uiścić monetami (od 0,5 do 5 kun) lub banknotami. Wszystkie z 42 parkomatów mają również możliwość zapłaty kartą. Jeśli jednak zdecydujecie się na płatność kartą, upewnijcie się, że Wasz bank nie obciąży Was dodatkowymi kosztami związanymi z przewalutowaniem. Płacąc kartą dobrze jest korzystać np. z karty Revolut.

Drugą opcją jest możliwość zapłaty za parking przy użyciu telefonu, wysyłając wiadomość SMS zawierającą nasz numer rejestracyjny na numer telefonu odpowiedni dla danej strefy:

  • strefa niebieska (1) – numer 708231
  • strefa żółta (2) – numer 708232
  • strefa fioletowa (3)- numer 708233

W strefie numer 4 nie ma możliwości płatności za parkowanie za pomocą SMS. Przy wjeździe na parking znajduje się szlaban, a jedyną możliwą formą płatności jest płatność w parkomacie (gotówką lub kartą).

Bezpłatne parkingi w Zadarze

W Zadarze znajduje się również wiele bezpłatnych, nielimitowanych czasowo parkingów, są one jednak bardziej oddalone od historycznego centrum, które jest celem większości odwiedzających miasto. Parkingi takie mogą być trochę mniej bezpieczne, dlatego jeśli zdecydujecie się na szukanie bezpłatnego parkingu wybierajcie raczej taki, który będzie znajdował się w dobrze wyglądającym (najlepiej ruchliwym) miejscu. Unikajcie zaułków i małych dzikich parkingów, bo to właśnie tam najłatwiej o to, aby pozostawiony bez opieki samochód został skradziony lub obrabowany.

Komentarze

Komentarzy