Pałac w Lednicach

Nieco ponad 50 kilometrów i niespełna godzinę jazdy samochodem od Brna, zwiedzający mogą podziwiać imponujący zespół pałacowo-parkowy, który jest atrakcją nie tylko na skalę regionalną, ale też europejską, a właściwie światową, bo od 1996 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac w Lednicach wraz z otaczającymi go klasycystycznymi budowlami i oddalonym o kilka kilometrów Zamkiem w Valticach, tworzą romantyczny krajobraz, który nie jednego przyprawi o zachwyt. Nas zdecydowanie przyprawił, dlatego dziś zapraszamy Was do Lednic oraz Valtic, tutejszych pałaców, pałacowych ogrodów, winnic oraz podziemi.

Oranżeria Pałacu w Lednicach.

Obszar Kulturowy Lednice-Valtice – zwiedzanie

Pałac w Lednicach i otaczające go atrakcje wchodzą w skład obszaru kulturowego Lednice-Valtice. Próba planowania zwiedzania tego obszaru na początku może okazać się trudna, łatwo pogubić się bowiem w gąszczu atrakcji rozsianych w niedalekiej odległości od siebie. Na tym etapie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest ten obszar? Według UNESCO jest to jeden z największych krajobrazów Europy stworzonych przez człowieka, tworzony przez szereg klasycystycznych, neogotyckich i barokowych budowli oraz parków, ukształtowanych według angielskich romantycznych zasad architektury krajobrazu.

Za obraz tego obszaru odpowiada książęca rodzina Liechtensteinów, za sprawą której de facto powstawał on pomiędzy XVII, a XX wiekiem, wokół dwóch rodzinnych pałaców w Lednicach oraz Valticach. To właśnie te dwa oddalone o kilka kilometrów od siebie pałace stanowią najważniejsze jego punkty i wokół nich rozsiane są też różne dodatkowe atrakcje.

zamek w Valticach
Pałac w Valticach oddalony o kilka kilometrów od tego w Lednicach.

Jeśli zastanawiacie się czy rodzina Lichtensteinów, o której mowa to ta sama rodzina, która rządzi w Vaduz i od której nazwiska swoją nazwę bierze niewielkie alpejskie państwo, położone pomiędzy Austrią, a Szwajcarią, to odpowiedzią jest tak. Liechtensteinowie z tymi ziemiami związani byli od XIII wieku, kiedy to twierdzę w Lednicach, którą następnie przebudowano na pałac, podarował im margrabia Przemysł. Majątek rodziny został w 1945 roku znacjonalizowany, przez co obecne stosunki dyplomatyczne pomiędzy Republiką Czeską, a Liechtensteinem możemy w najlepszym razie określić jako szorstkie. Książęca rodzina domaga się zwrotu znacjonalizowanego ponad pół wieku temu majątku, wykorzystując ku temu międzynarodową ścieżkę prawną. Do niedawna Czechy i Liechtenstein nie utrzymywały zresztą nawet stosunków dyplomatycznych, a w rozmowach pomiędzy oboma państwami pośredniczyła Szwajcaria.

Pałac w Lednicach – informacje praktyczne

Dojazd i parking

Pałac w Lednicach przyciąga wielu odwiedzających, a najłatwiej dostać się do niego samochodem lub rowerem. Obok wejścia do pałacu znajduje się rozległy płatny parking (współrzędne 48.802181, 16.801489), gdzie za cały dzień parkowania należy zapłacić 50 koron czeskich (ok. 9 zł).

Jeśli na parkingu nie będzie miejsc, jako alternatywę możemy wybrać jeden z pobliskich prywatnych parkingów, w których ceny zazwyczaj są zbliżone lub nieznacznie wyższe i podobnie jak na głównym parkingu płaci się jedną opłatę dzienną.

jedna z sal na trasie podstawowej zwiedzania

Ile czasu potrzebne będzie na zwiedzanie?

Na zwiedzanie Pałacu w Lednicach oraz przylegających do niego ogrodów oraz parku pałacowego najlepiej przeznaczyć cały dzień. Jeśli jednak nie macie tak dużo czasu, to zwiedzanie można nieco skompresować, więc warto zahaczyć to miejsce nawet jeśli macie tylko kilka godzin.

Jeśli zamierzacie zwiedzać cały obszar wraz z Zamkiem w Valticach oraz z rozsianymi po okolicy budowlami, przy bardzo intensywnym zwiedzaniu oraz szybkim tempie i nieco mniejszej dokładności możecie zrobić to w ciągu pełnego dnia, w takim wypadku jednak rekomendujemy podzielenie sobie zwiedzania na dwa dni, dzięki czemu w spokojnym tempie będziemy mogli odwiedzić większość obiektów, rozkoszować się pięknym pałacowym parkiem, zajrzeć do podziemi z winami i odkrywać ciekawe obiekty znajdujące się nieco na uboczu.

Pałac w Lednicach – ceny biletów

Jeden z najciekawszych obiektów znajdujących się w pałacu. Schody wykonane z jednego pnia dębu.

Pałac robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Oglądanie pałacu oraz okolicznych atrakcji z zewnątrz oraz wstęp do ogrodów i przypałacowego parku jest bezpłatny. Za zwiedzanie wnętrz trzeba jednak zapłacić. Nie funkcjonuje jeden czasowy bilet na wszystkie atrakcje obszaru, a bilety do poszczególnych miejsc sprzedawane są osobno, więc oddzielnie trzeba zapłacić np. za wejście do sal reprezentacyjnych, a osobno za wejście do szklarni. Dzięki temu możemy wejść tylko do miejsc, które najbardziej nas interesują.

  • Pałac Lednice – apartamenty reprezentacyjne/trasa podstawowa (ok. 45 minut z przewodnikiem) – 210 Kč (ok. 38 zł)
  • Pałac Lednice – apartamenty prywatne (ok. 45 minut z przewodnikiem) – 190 Kč (ok. 34 zł)
  • Pałac Lednice – pokoje dziecięce i muzeum lalek teatralnych (ok. 45 minut z przewodnikiem) – 190 Kč (ok. 34 zł)
  • Grotta (ok. 20 minut z przewodnikiem) – 60 Kč (ok. 10 zł)
  • Szklarnia (bez przewodnika) – 80 Kč (ok. 14 zł)
  • Minaret (bez przewodnika) – 80 Kč (ok. 14 zł)
  • Janohrad (ok. 25 minut z przewodnikiem) – 80 Kč (ok. 14 zł)

Dzieciom do lat 6 przysługują bilety bezpłatne, młodzieży do 18 roku życia bilety za 1/2 ceny, a studentom i uczniom do 25 lat oraz seniorom po 65 roku życia za 3/4 ceny.

My w Pałacu w Lednicach przeszliśmy trasę podstawową z apartamentami reprezentacyjnymi. Sale, które obejmuje trasa zwiedzania są wyjątkowe i według nas są zdecydowanie ciekawsze od apartamentów prywatnych i pokoi dziecięcych, dlatego jeśli mielibyście zdecydować się tylko na jedną z tras, to zdecydowanie polecamy wybrać trasę podstawową z apartamentami reprezentacyjnymi.

sala turkusowa Pałacu w Lednicach
Sala Turkusowa, jedna z kilku sal zwiedzanych podczas trasy podstawowej.

Oprócz tego odwiedziliśmy również Oranżerię, która zdecydowanie warta jest swojej ceny. Do Minaretu, który jest de facto wieżą widokową, dotarliśmy już po godzinach jego otwarcia, ale gdybyśmy mogli zdecydowanie weszlibyśmy również tam.

Pałac Lednice – zwiedzanie

Pałac Lednicki to neogotycki pałac, którego historia sięga przynajmniej pierwszej połowy XIII wieku. W języku czeskim jego nazwa to Zámek Lednice, ponieważ samo słowo zamek ma nieco inne znaczenie i najczęściej oznacza właśnie pałac (podczas gdy zamek w naszym rozumieniu to po czesku Hrad).

Zwiedzanie warto rozpocząć od wnętrz, jeśli zamierzacie przejść zarówno trasę podstawową, jak i odwiedzić np. pomieszczenia prywatne, to zwiedzanie warto rozdzielić sobie wizytą w ogrodach lub parku.

pałacowe ogrody

Pałacowe Ogrody i Oranżeria

Pałacowe Ogrody szczególnie wiosną i wczesnym latem robią naprawdę duże wrażenie. Wszystko jest tu bardzo ładnie ułożone i doskonale ze sobą współgra, świetnie widać to nie tylko na zdjęciach, ale również na widoku satelitarnym, z którego ogrody robią chyba jeszcze większe wrażenie.

Pałacowa Oranżeria to miejsce, które koniecznie powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy roślin. Mająca mniej więcej 15 na 90 metrów szklarnia, zdumiewa nie tylko z wewnątrz, ale również z zewnątrz. Do najważniejszych okazów znajdujących się w tym miejscu zaliczyć możemy ponad 300-letnią palmę, ale również dużo innych egzotycznych roślin o pokaźnych rozmiarach.

Pałacowy Park

minaret w czechach

Na północ od pałacu znajduje się rozległy park, który zdecydowanie przynajmniej w części trzeba odwiedzić. Przejście około 4 kilometrowej pętli wokół jeziora pozwoli nam obejrzeć wszystkie najważniejsze parkowe atrakcje – Dom mauretański, czyli dawne parowe łaźnie oraz budynek techniczny służący do nawadniania parku, akwedukt czy okazały 60-metrowy minaret, który tak właściwie jest wieżą widokową.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wszystkie te budowle powstały na przełomie XVIII i XIX wieku i związane są z popularną w owym czasie architekturą klasycystyczną – nawiązującą czy nawet naśladującą architekturę starożytnej Grecji i Rzymu. Często budowle te nie pełniły roli innej niż dekoracyjna (np. akwedukt, którym nigdy nie płynęła woda) lub pełniły zupełnie inną rolę, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka (minaret nigdy nie pełnił funkcji religijnej, od początku był wieżą widokową).

W owym okresie niektóre budowle naśladować miały ruiny, więc ich obecny wygląd nie jest związany z nadszarpnięciem przez ząb czasu, ale z pierwotnymi założeniami architektów, np. znajdujące się w zachodniej części parku ruiny zamku Janův hrad, które od początku swojego istnienia zbudowane były jako imitacja ruin, pełniąca rolę domku myśliwskiego.

Okoliczne atrakcje

Zamek Valtice

Drugi najważniejszy punkt całego obszaru to Zamek Valtice oraz otaczające go miejskie budynki, wraz z parkiem i ogrodem. Zamek jest młodszy od pałacu w Lednicach. Mimo iż twierdza w tym miejscu powstała jeszcze w XIII wieku, to obecny renesansowy wygląd związany jest z przebudową, która miała miejsce w XVII wieku.

zamek w Valticach

Podobnie jak w przypadku Pałacu w Lednicach, tak i tutaj oglądanie go z zewnątrz jest bezpłatne, a zapłacić należy jedynie za wstęp do środka. Jeśli macie więcej czasu, to oprócz zwiedzania Lednic zdecydowanie warto zajrzeć również do Valtic. Niestety, my nie wyrobiliśmy się w godzinach otwarcia i nie udało nam się wejść do środka, aby przejść planowaną trasą po pokojach reprezentacyjnych (cena biletu 200 koron czeskich) oraz zobaczyć kulisy barokního divadla (kulisy barokowego teratru z biletem w cenie 100 koron czeskich).

valtice

pozostałe budowle obszaru kulturowego Lednice-Valtice

Kolumnady na Reistna
Kolumnady na Reistna, jeden z licznych klasycystycznych obiektów obszaru Lednicko-Valtickiego.

Oprócz Pałacu w Valticach warto również pomyśleć o odwiedzeniu jednej z kilku znajdujących się pomiędzy oboma pałacami klasycystycznych budowli, wśród których znajdziemy Świątynie Apolla, Świątynie Trzy Gracje czy okazałą Kolumnadę na wzgórzu Reistna. Wszystkie najważniejsze budynki obszaru kulturowego Lednic-Valtic zaznaczyliśmy na poniższej mapie:

Pałac w Lednicach
Minaret
domek myśliwski i ruiny Janův hrad
Świątynia Trzech Gracji
Nový dvůr
Świątynia Diany Rendez-vous
Zámeček Belveder
Kolumnady na Reistna
Zamek Valtice
Valtickie Podziemia
winnica i sklep AnnoVino

Winnice i winne podziemia

wyżyna palava

Południowe Morawy winem stoją, to tu wytwarza się 98% wszystkich win wytwarzanych w Republice Czeskiej. Tutejszy klimat sprzyja uprawie winorośli, co wykorzystywane jest już od setek lat. Pierwsze winnice na obszarze wyżyny Palava zakładali już około II w. stacjonujący tu Rzymianie. Dziś na południowych Morawach znajdziemy ponad 300 winiarskich miejscowości, a podczas podróży wino kupić będzie można niemal na każdym kroku.

winnica Sonberk

Adres: Sonberk 393, Popice
Współrzędne parkingu: 48.927346, 16.693322

My podczas naszej podróży odwiedziliśmy dwie winnice. Pierwszą z nich była niewielka winnica Sonberk, w której nagrywaliśmy jeden z odcinków na nasz kulinarny kanał na YouTube. W malowniczo położonej winnicy możemy nie tylko kupić, ale również degustować wina. Sprzedawane są tu raczej wina z wyższej półki, a ceny zaczynają się od około około 200 koron czeskich (ok. 35 zł), przeciętnie wynosząc jednak nieco ponad 60 zł. Ze swojej strony możemy polecić słodkie deserowe wino Palava, którego półlitrowa butelka kosztuje 250 koron czeskich (ok. 45 zł).

Przepis na knedliki owocowe nagrany przez nas w winnicy Sonberk

Winnica AnnoVino Lednice

annovino w lednicach

Adres: Nejdecká 714, Lednice
Współrzędne parkingu: 48.801321, 16.788158

Bardzo dobrych win, w nieco bardziej przystępnych cenach, można spróbować w winnicy AnnoVino, która znajduje się rzut beretem (ok. 1 km) od Pałacu w Lednicach. Tutaj ceny za butelkę wina zaczynają się już od ok. 22 zł (129 koron czeskich) i w tej cenie kupimy bardzo dobre wino, do którego nie będzie miało startu większość win dostępnych w tej cenie w Polsce.

Z bogatej gamy win oferowanych przez AnnoVino, nam najbardziej do gustu przypadły półsłodki Hibernal oraz Palava. Ta druga jest najdroższym winem oferowanym przez AnnoVino, butelka kosztuje ok. 50 zł, ale bezapelacyjnie jest warta swojej ceny. Oprócz wina dużą popularnością wśród produktów winnicy cieszy się też Honey’s, czyli mieszanka wina, miodu oraz soku owocowego. Trunek ten jest bardzo przyjemny w smaku, nie jest on wbrew pozorom bardzo słodki, a dostępny w kilku smakach kosztuje 119 koron czeskich (ok. 20 zł), co sprawia, że jest bardzo chętnie kupowany.

Większość win sprzedawanych przez AnnoVino mieści się w przedziale od 22 do 35 zł, więc jeśli wino lubicie, to zdecydowanie warto się w nie zaopatrzyć właśnie tutaj. Do winnicy najłatwiej będzie dostać się samochodem, przed sklepem oraz winnicą znajduje się duży bezpłatny parking.

Valtickie Podziemia – Valtické Podzemí

Zaopatrzyć się w wino najłatwiej będzie we wspomnianej wcześniej winnicy AnnoVino w Lednicach. Jeśli jednak szukacie jakiegoś miejsca, gdzie wina chcecie spróbować w towarzystwie dobrego jadła i w niesamowitej atmosferze, to nie możecie trafić chyba lepiej niż do Valtickich Podziemi.

mapa valtickich podziemii
Mapa Valtickich Podziemii, źróło: https://www.valtickepodzemi.cz/

Liczący około 700 metrów labirynt połączonych ze sobą winnych piwnic swoją historią sięga roku 1279. Dziś podziemia udostępnione są bezpłatnie dla zwiedzających, którzy mogą eksplorować je bez przewodnika. Po przechadzce kilka metrów pod ziemią spróbować można tu całej gamy win z winnicy AnnoVino oraz posilić się obfitym posiłkiem, który serwowany jest z uwzględnieniem średniowiecznego klimatu tego miejsca.

valtickie podziemia

Podsumowanie

Pałac w Lednicach to jeden z najpiękniejszych pałaców jakie widzieliśmy. Klasycystyczne budowle rozsiane wokół pałacu oraz ciekawie zaprojektowane ogrody oraz parki tworzą charakterystyczny i bardzo interesujący krajobraz, a okolica obfituje w tyle atrakcji, że spokojnie można spędzić w okolicach Lednic dwa dni ani przez chwilę się nie nudząc. Miejsce to polecamy zarówno tym, którzy planują dłuższą wizytę na Morawach połączoną ze zwiedzaniem Brna i innych atrakcji tego regionu, jak również tym, którzy Morawy traktują jedynie tranzytowo. Tutaj zdecydowanie warto się zatrzymać!

Materiał powstał we współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism.

Komentarze

Komentarzy