Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

muzeum orła białegoW Skarżysku-Kamiennej mieści się jedna z największych kolekcji militarnych pod gołym niebem. Muzeum im. Orła Białego na obszarze ponad półtora hektara zawiera wiele unikalnych i niezwykle ciekawych eksponatów. Dziś w ramach serii #OdkryjŚwiętokrzyskie pokażemy wam więc miejsce, w którym wizyta z pewnością będzie ogromnym przeżyciem dla najmłodszych oraz dla miłośników militariów i historii. Największymi atrakcjami muzeum są ogromny powojenny kuter torpedowy ORP Odważny oraz samolot transportowy IŁ-14.

ił-14 skarżysko

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej – zwiedzanie

adres: ul. Słoneczna 90, Skarżysko-Kamienna
godziny otwarcia: codziennie;
marzec: 8:00 – 17:00,
kwiecień: 8:00 – 19:00,
maj – sierpień: 8:00 – 20:00,
wrzesień: 8:00 – 19:00,
październik: 8:00 – 18:00,
listopad – luty: 8:00 – 16:00,
cena biletów: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 8 zł, bilet rodzinny (2 dorosłych i max 3 dzieci) 35 zł
czas zwiedzania: około 1,5 godziny

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się w niewielkim budynku, który w latach 1836-1838 był siedzibą zawiadowcy huty „Rejów”. W budynku tym znajdują się kasy biletowe oraz kilka niewielkich sal z militarnymi eksponatami. Jest to jednak dopiero przedsmak tego, co czeka nas później.

muzeum militarne skarzysko-kamienna

Po wyjściu z budynku ukażą nam się pierwsze sprzęty, które widzieliśmy już przez prześwitujący płot. Na zewnątrz wydzielone zostało 5 stref tematycznych: lotnicza, pancerna, morska, artylerii lufowej oraz artylerii rakietowej. Większość, z liczącej około 130 obiektów kolekcji, to sprzęt produkcji radzieckiej służący w Wojsku Polskim po II Wojnie Światowej.

Największą atrakcją Muzeum Orła Białego jest bez wątpienia ogromny samolot transportowy IŁ-14. Wyprodukowany w NRD trafił do Polski w roku 1958, gdzie służył w jednostce lotniczej w Krzesinach pod Poznaniem. W zbiorach muzeum znajduje się od roku 1993.

Uwaga: Polecamy zajrzeć również do innych artykułów z serii #OdkryjŚwiętokrzyskie. Znajdziecie w niej wpisy o ciekawych miejscach w województwie świętokrzyskim. Między innymi artykuły dotyczące Szydłowa, słynącego z ruin zamku i miejskich murów obronnych czy Maleńca, gdzie znajduje się zabytkowy zakład metalurgiczny.

IŁ-14 stanowi dużą atrakcję, ponieważ został przystosowany do zwiedzania również od wewnątrz. Turyści mogą nawet usiąść za sterami potężnej maszyny. Samolot ogromne wrażenie robi zarówno w środku jak i z zewnątrz. Jego skrzydła mają prawie 32 metry rozpiętości, a długość to ponad 22 metry. Samolot ważył 12 850 kilogramów i osiągał prędkość 430 km/h.

Oprócz Iła w zbiorach muzeum znajdują się także mniejsze maszyny lotnicze, które również przykuwają uwagę.

Drugim, z dużych obiektów znajdujących się w zbiorach muzeum, jest kuter torpedowy ORP Odważny. Jest to jeden z 8 kutrów torpedowych projektu 664, które jako jedyne były seryjnie produkowane w Polsce. Okręt zwodowany został 7 kwietnia 1973 roku w stoczni w Gdańsku i wszedł w skład Flotylli Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego, gdzie służył do 31 stycznia 1986.

Mierzący 24,76 metra długości i 7,79 metra szerokości okręt osiągał prędkość 49,28 węzłów (ok. 100 km/h), a jego załogę stanowiło 20 marynarzy.

orp odwazny

Podsumowanie

Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej to zdecydowanie jedno z miejsc, które warto odwiedzić w województwie świętokrzyskim. Okazała kolekcja eksponatów z pewnością przypadnie do gustu w szczególności miłośnikom militariów oraz historii. Planując wycieczkę warto wziąć pod uwagę pogodę, bowiem zwiedzanie muzeum w deszczu nie należy raczej do najprzyjemniejszych. Ze względu na dużą powierzchnię nie musimy raczej przejmować się, że będzie tłoczno.

Obok muzeum znajduje się Zalew Rejów. Wybierając się na wycieczkę do muzeum w letnich miesiącach można wziąć ze sobą stój kąpielowy i ręcznik, aby następnie zrelaksować się na plaży i w wodzie.


Komentarze

Komentarzy