Museum Barberini w Poczdamie

Museum Barberini to otwarte w 2017 roku muzeum sztuki mieszczące się w Poczdamie. Muzeum działa w odbudowanym w latach 2013-2016 barokowym Pałacu Barberini i słynie z bogatych zbiorów francuskich impresjonistów, które w większości są częścią prywatnej kolekcji założyciela i inicjatora powstania muzeum – poczdamskiego inżyniera, milionera oraz filantropa Hasso Plattnera. Dziś zapraszamy Was do obejrzenia z nami dzieł Claude’a Moneta i innych przedstawicieli impresjonizmu oraz do poczytania o burzliwej historii i odbudowie gmachu, w którym mieści się muzeum.

wnętrze Muzeum Barberini w Podczdamie

Museum Barberini – informacje praktyczne

Museum Barberini mieści się pod adresem Humboldtstrasse 5-6 w Poczdamie. Muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilety rezerwować można online, bezpośrednio na stronie muzeum lub nabyć je w kasie, jeśli będą dostępne o danej porze (liczba zwiedzających jest limitowana).

obraz stogi Moneta
Stogi (1890) – jeden z najbardziej znanych obrazów Claude Moneta znajdujący się w Muzeum Barberini.

Bilet normalny w dni powszednie kosztuje 16 euro, a w soboty oraz niedziele 18 euro. Bilet ulgowy niezależnie od dnia tygodnia kosztuje 10 euro.

Rzeźba Jahrhundertschritt, czyli Krok Stulecia autorstwa Wolfganga Mattheuera, którą możemy obejrzeć z tyłu muzeum. Jest to powiększony odlew rzeźby wykonanej w 1984 roku.

Museum Barberini – zbiory

Wizyta w Museum Barberini to nie lada gratka dla wszystkich miłośników sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem impresjonizmu. Muzeum miało mieć międzynarodową rangę i bez wątpienia udało się to osiągnąć dzięki bogatym zbiorom stanowiącym prywatną kolekcję Hassa Plattnera oraz wystawom czasowym.

lilie wodne obraz Claude Moneta
Mierzący 200 na 200 cm obraz Lilie Wodne autorstwa Claude Moneta powstawał wyjątkowo długo bo od 1914 do 1917.

Na stałą wystawę Museum Barberini składa się około setki impresjonistycznych obrazów, takich autorów jak Auguste Renoir, Berthe Morisot, Alfred Sisley, Camille Pissarro, Henri-Edmond Cross czy Paul Signac. W zbiorach muzeum znajdują się ponadto aż 34 prace Claude’a Moneta, tylko w Paryżu możemy zobaczyć więcej prac tego artysty. Dzięki bogatej kolekcji, Museum Barberini w Poczdamie jest uznawane za jedno z najważniejszych muzeów z punktu widzenia malarstwa impresjonistycznego.

Rio della Salute monet
Rio della Salute (1908) przedstawiający jeden z kanałów weneckiej dzielnicy Dorsoduro autorstwa Claude Moneta.

Do najbardziej znanych prac, które znajdują się w zbiorach muzeum należą Stogi (1890), Lilie Wodne (1914–17) oraz Palazzo Contarini (1908) Moneta. Ten ostatni to jeden z kilku obrazów namalowanych przez autora w naszej ukochanej Wenecji. Wszystkie spośród 103 prac wchodzących w skład Hasso Plattner Collection można obejrzeć przed wizytą w muzeum wirtualnie na stronie intetnetowej kolekcji.

Szron na Pontoise (1906) autorstwa Gustava Loiseau.

Pałac Barberini – historia, zniszczenie i odbudowa

pałac barberini w podczamie

Budowa Pałacu Barberini

Pałac Barberini, w którym mieści się muzeum powstał w latach 1771–1772, a za jego projekt odpowiadali niemieccy architekci wczesnego klasycyzmu – Karl von Gontard oraz Georg Christian Unger. Gontard odpowiedzialny był również za budowę Nowego Pałacu w Parku Sanssouci, a jedną z najważniejszych prac Ungera jest Brama Brandenburska, którą możemy do dziś podziwiać na ulicy Brandenburger Strasse w Poczdamie.

Budowę pałacu zlecił pruski król Fryderyk II Wielki (Fryderyk II Hohenzollern), a budowa była częścią jego długoletniego planu urbanistycznego, który przekształci Poczdam w miasto barokowe. Jak wiele zbudowanych w tamtym czasie z polecenia Fryderyka II budowli, pałac zachwycał bogactwem zewnętrznych zdobień, które kontrastowały z niskim standardem wewnątrz budynku.

Port Zaandam (1871) autorstwa Claude Moneta.

Budynek pełnił rolę restauracji z własną warzelnią piwa tzw. brauhausu, a jego nazwa oraz wygląd inspirowany był wzniesionym w latach 1625-1633 Palazzo Barberini, który do dziś można oglądać na Piazza Barberini w Rzymie. Był to budynek przez Fryderyka II Wilhelma lubiany, ale co ciekawe nigdy nie odwiedził Włoch i nie widział go na własne oczy. Wzniesiony na zamówienie kardynała Francesco Barberiniego pałac, Fryderyk II Wilhelm widział jedynie na rycinach.

Dzielnica Saint-Michel w Bougival (1913) autorstwa Maurice de Vlaminck

Zniszczenie Pałacu Barberini

Pałac w swojej historii przeszedł jedną ważną przebudowę (1847-1851) i przez lata zmieniał swoje przeznaczenie. W pałacu swoje siedziby miały różne instytucje kulturalne, a w latach 1910-1916 działało tu pierwsze w Poczdamie kino. W pierwszej połowie XX wieku budynek nie był w najlepszej kondycji, a przeprowadzane remonty były jedynie remontami doraźnymi. Swoją historię zakończył 14 kwietnia 1945 roku, kiedy podczas brytyjskiego bombardowania Poczdamu został niemal doszczętnie zniszczony. Bombardowanie przetrwała jedynie fasada, którą rozebrano w 1948 roku w ramach planu mającego przekształcić i odbudować poczdamski Alter Markt w duchu wartości socjalistycznych.

Port Le Havre nocą (1872) autorstwa Claude Moneta.
le havre Eugène Boudin
Port Le Havre (1882) autorstwa Eugène Boudina.

Odbudowa Pałacu Barberini

Pałac odbudowano w latach 2013-2016 jako część większego planu urbanistycznego realizowanego w Poczdamie w drugiej dekadzie XXI wieku. Plan zakładał przebudowę i odbudowę wielu budynków i budowli oraz przywrócenie starówce jej historycznego wyglądu.

Port-en-Bessin (1883) autorstwa Paula Signaca.

W przypadku Pałacu Barberini pojawiło się kilka koncepcji co do przeznaczenia budynku, który miał zostać odbudowany. Ostatecznie zdecydowano się na wybór wizji niemieckiego milionera, inżyniera, kolekcjonera sztuki oraz filantropa Hasso Plattnera, który zaproponował stworzenie w tym miejscu muzeum sztuki. Fundacja Hasso Plattnera sfinansowała rekonstrukcję budynku, która kosztowała 80 milionów euro, jest też odpowiedzialna za prowadzenie muzeum, w którym większość zbiorów jest własnością fundatora.

Droga do Louveciennes Alfred Sisley
Droga do Louveciennes zimą (1874) autorstwa Alfreda Sisleya.

Budynek został odbudowany przy użyciu nowoczesnych technologii i materiałów, jego fasada zrekonstruowana na podstawie zdjęć oraz rycin powstała przy wykorzystaniu historycznych technik oraz materiałów, które wykorzystywano przy budowie pierwszego, oryginalnego budynku.

Młyn Edamu (1896) autorstwa Paula Signaca.

Podsumowanie

Museum Barberini to miejsce, w którym wizytę powinien rozważyć każdy miłośnik sztuki i malarstwa. Bez wątpienia wybrać się tu powinien natomiast każdy fan impresjonizmu! Bogata kolekcja o międzynarodowej randze oraz niezwykle ciekawa historia związana z powstaniem oraz odbudową poczdamskiego Alter Mark jest bez wątpienia smaczkiem, który doda uroku tej wizycie.

Materiał powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki.

Komentarze

Komentarzy