Kanion Zrmanje to malowniczy kanion niedaleko Zadaru, tuż obok trasy europejskiej E71. Droga E71 jest jedną z dwóch głównych tras pokonywanych przez turystów z Polski odwiedzających Chorwację. Jeśli wybieracie się samochodem na południe Chorwacji, to prawdopodobnie będziecie przejeżdżać obok tego miejsca i warto nieco zboczyć z drogi, aby udać się na punkt widokowy Pueblo Plato. Jest to miejsce, z którego rozciąga się niesamowity widok na przełom rzeki Zrmanje. Miejsce to posłużyło również za scenerię do kilku niemiecko-jugosłowiańskich filmów o przygodach Winnetou. To właśnie tu rozgrywała się w większości akcja najpopularniejszego filmu z serii – Winnetou: Złoto Apaczów (1963).
Kanion rzeki Zrmanje to zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić będąc w okolicy. W artykule oprócz zdjęć znajdziesz również informacje o tym, jak tu dojechać oraz kilka ciekawostek dotyczących westernów nagrywanych w Europie. Jeśli będziesz w okolicy warto również zahaczyć o pobliski Zadar, wskazówki zwiedzania zawarliśmy w artykule Zadar w jeden dzień. Jeśli wybierasz się do Chorwacji samochodem zajrzyj też do naszego artykułu Samochodem do Chorwacji – co warto wiedzieć?
Kanion Zrmanje oraz inne ciekawe miejsca w okolicy zobaczysz w naszym filmie o Wyspie Pag:Kanion Zrmanje – punkt widokowy Pueblo Plato, dojazd i informacje praktyczne
współrzędne GPS: 44.222795, 15.613889 (parking i punkt widokowy)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: bezpłatny
czas zwiedzania: od 15 minut do godziny
Liczący około 10 kilometrów kanion rzeki Zrmanje znajduje się między miejscowościami Jasienice i Obrovac. Najlepszy widok z góry rozciąga się z punktu widokowego Pueblo Plato, który posłużył za scenerię dla indiańskiej wioski w serii filmów o Winnetou. Punkt ten oddalony jest około 10 kilometrów od zjazdu z autostrady E65 oraz E71. Zarówno jadąc w jednym, jak i w drugim kierunku należy zjechać zjazdem kierującym na drogi nr 8 oraz 54 i miejscowości Rijeka, Obrovac, Starigrad, Maslenica. Po około 800 metrach należy skręcić w drogę numer 54 i jechać nią 6,5 kilometra, aż dojedziemy do niewielkiego znaku kierującego na punkt widokowy. Od tego momentu rozpoczyna się mocno kamienista polna droga licząca 900 metrów. Jeśli Wasz samochód posiada niskie zawieszenie lub uznacie, że teren jest dla niego zbyt trudny, najlepiej będzie zostawić samochód na początku i ostatni fragment pokonać pieszo. Jeśli zdecydujecie się jechać samochodem, dotrzecie autem do samego punktu widokowego, obok którego mieści się spory parking. Punkt widokowy jest oczywiście bezpłatny i dostępny do zwiedzania przez całą dobę.
Kanion Zrmanje i Winnetou
Malowniczy kanion przyciągnął uwagę niemieckich filmowców, którzy umieścili w nim sporą część akcji filmu Winnetou: Złoto Apaczów z 1962 roku. W punkcie widokowym mieściła się indiańska wioska, która była pokazywana również w innych częściach filmu. Mimo iż film nagrywany był ponad pół wieku temu, okolica niemal nie uległa zmianom i wszyscy fani z łatwością rozpoznają nie tylko charakterystyczne miejsca, ale nawet poszczególne skały.
Westerny w Europie
Western to gatunek filmowy, który największą popularnością cieszył się od początków kina, aż do końca lat 40. XX wieku. Kiedy wydawało się, że filmy o dzikim zachodzie niemal całkowicie odejdą do lamusa, na początku lat 60. XX nastąpił nagły zwrot i filmy o poszukiwaczach przygód, gorączce złota i Indianach znów wróciły do łask widzów. Była to w dużym stopniu zasługa produkcji europejskich oraz nastaniu okresu tzw. spaghetti westernów oraz sauerkraut western (westernów kiszonej kapusty).
Spaghetti westerny to filmy o Dzikim Zachodzie produkcji włoskiej kręcone we Włoszech i w Hiszpanii w miejscach, w których sceneria przypominała zachód Ameryki Północnej. Najważniejszym przedstawicielem tego nurtu był Sergio Leone, reżyser słynnej Trylogii Dolarowej, w której główną rolę odegrał Clint Eastwood. Filmy Za garść dolarów, Za kilka dolarów więcej oraz Dobry, zły i brzydki powstały w latach 1964-1966 i kręcone były głównie na hiszpańskiej pustyni Tabernas. Dziś na pustyni możemy zwiedzić między innymi westernowe miasteczko Oasys, które zbudowane zostało właśnie na potrzeby filmów Leone.
Sauerkraut western to filmy o Dzikim Zachodzie produkowane przez Niemców, a kręcone w Jugosławii. Największy sukces w niemieckim nurcie westernów odniosła seria filmów o Winnetou ekranizowanych na podstawie powieści Karola Maya. Na przestrzeni lat 1962-1968 powstało 11 filmów opowiadających o przygodach indiańskiego wodza, w którego rolę wcielał się francuski aktor Pierre Brice.
Podsumowanie
Kanion rzeki Zrmanje jest bardzo malowniczym miejscem, w którym warto zatrzymać się chociaż na chwilę. Położony kilka kilometrów od autostrady punkt widokowy będzie z pewnością szczególnie ciekawy dla wszystkich fanów Winnetou oraz miłośników przyrody i niesamowitych widoków!