Westernowe miasteczko Oasys Mini Hollywood w Tabernas

oasys mini hollywoodCzy w młodości zdarzyło się Wam oglądać westerny i wyobrażać sobie, jakby to było przenieść się na Dziki Zachód ogarnięty gorączką złota i wcielić się w postać graną przez Clinta Eastwooda? A może całkiem niedawno oglądaliście superprodukcję HBO Westworld i przez myśl przeszło Wam, że świetnie byłoby wybrać się do takiego parku rozrywki? Jeśli odpowiedź na któreś z pytań jest twierdząca, to mamy dla Was świetną wiadomość – takie miejsce istnieje! No, może nie ma w nim aż takich możliwości jak w Westworld, ale z pewnością pozwala wczuć się w klimat Dzikiego Zachodu. Tym miejscem jest westernowe miasteczko Oasys Mini Hollywood w Tabernas, w hiszpańskiej Andaluzji. Park rozrywki to oryginalny plan zdjęciowy, gdzie nagrywana była słynna trylogia dolarowa w reżyserii Sergio Leone.

Oasys Mini Hollywood w Tabernas – dojazd i informacje praktyczne

adres: droga N340-A, kilometr 464, 04200 Tabernas, Almeria, Andaluzja, Hiszpania
współrzędne: 37.020364, -2.433978,
godziny otwarcia: od Wielkanocy do końca października 10:0 – 18:00 (w wakacje do 21:00), od 1 listopada do Wielkanocy otwarte w soboty, niedziele i święta od 10:00 – 18:00,
ceny biletów: bilet normalny(12 – 64 lat) – 22,5 euro, bilet ulgowy (4 – 12 lat) – 12,50 euro, bilet dla seniorów (65+) – 18,50 euro, dzieci do lat 4 – bezpłatnie,
czas zwiedzania: kilka godzin.

Park rozrywki mieści się przy drodze krajowej N340-A, na pustyni Tabernas położonej wśród gór Sierra Alhamilla. Park rozrywki oddalony jest o 6 kilometrów od niewielkiego miasteczka Tabernas oraz o 25 kilometrów od nadmorskiej Almerii. Kilka kilometrów na północ od niego, mieści się jeszcze jeden podobny park – Fort Bravo.

Dojazd do Oasys Mini Hollywood nikomu nie powinien sprawić problemów, wejście znajduje się tuż obok głównej i jedynej drogi, a znaki informujące o nim pojawią się już kilka kilometrów wcześniej. Sama droga miejscami jest dość kręta i stroma, ale jeśli nasz bus z silnikiem 2.4d bez turbiny dał radę, to wjedzie tam chyba każdy samochód.

oasys mini hollywood

Pustynia Tabernas

Pustynia Tabernas to znajdujący się na 280 kilometrach kwadratowych półpustynny obszar, położony pomiędzy górami Sierra de los Filabres na północy oraz Sierra de Alhamilla na południowym wschodzie. Na obszarze tym panują bardzo zróżnicowane warunki klimatyczne, od klimatu gorącego pustynnego i półpustynnego na obszarach nizinnych, do zimnego klimatu pustynnego i półpustynnego w wyższych partiach.

pustynia tabernas

W najniższych obszarach (około 400 m n.p.m), średnia roczna temperatura wynosi około 18 stopni (w zimie prawie nigdy nie spada poniżej 0, a w lecie zazwyczaj przekracza 40 stopni), a średnie roczne opady to około 1800 mm.

Do najpopularniejszych przedstawicieli fauny na pustyni Tabernas możemy zaliczyć ptaki drapieżne w postaci orłów i sokołów oraz mniejsze ptactwo, skorpiony, ptaszniki i inne jadowite pająki, takie jak np. czarna wdowa.

Westernowe Miasteczko

Pustynia przypomina nieco zachód Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu zyskała zainteresowanie twórców filmowych. Kręcono tu wiele klasyków kina, takich jak Lawrence z Arabii, Kleopatra czy Indiana Jones i ostatnia krucjata. Pustynia zainteresowała włoskiego reżysera Sergio Leone, który nagrywał tu zdjęcia do trylogii dolarowej z Clintem Eastwoodem – Za garść dolarów (1964), Za kilka dolarów więcej (1965) oraz Dobry, zły i brzydki (1966). Filmy te należą do nurtu tzw. spaghetti westernów, autorstwa włoskich i hiszpańskich twórców w latach 60′ i 70′.

Największą atrakcją Oasys Mini Hollywood jest westernowe miasteczko, które zostało zbudowane specjalnie na potrzeby filmu Za kilka dolarów więcej (1965). Kilkadziesiąt budynków, stanowiących zabudowę typowego dla westernów miasteczka, naprawdę potrafią oddać klimat. Wśród budynków znajdziemy saloon, bank, zakład pogrzebowy czy areszt, do których można wejść. Ten pierwszy zresztą nadal pełni funkcję baru oraz miejsca, gdzie odbywają się pokazy taneczne i wokalne.

Z racji, że budynki stawiano jedynie na potrzeby filmu, nie pełniły one nigdy swojej roli. Czasem front kilku budynków, to tak naprawdę jedna duża budowla. Takie wnętrza również zagospodarowano, umieszczając tam ciekawe eksponaty tworzące Muzeum Powozów czy Muzeum Kina. W jednym z budynków, za dodatkową opłatą, będziemy mogli przebrać się w epokowe stroje i zrobić sobie zdjęcie.

W wielu westernach, motywem przewodnim jest napad na pociąg, w miasteczku nie mogło więc zabraknąć fragmentu torów czy innych charakterystycznych punktów, takich jak np. cmentarz.

westernowy cmentarz

Po miasteczku, oprócz turystów przechadzają się przebrani w epokowe stroje aktorzy, którzy każdego dnia o godzinie 12:00 oraz 17:00 odgrywają przedstawienie związane z napadem na bank. Podczas trwającego 15 minut spektaklu, będziemy mogli zobaczyć nie wyglądające zbyt prawdziwie bijatyki oraz bardzo ciekawe sceny pościgów konnych czy nawet egzekucję więźnia.

Ogród botaniczny z kaktusami, zoo i baseny

Oprócz głównej atrakcji, jaką jest westernowe miasteczko, znajdziemy tu również sporo dodatkowych wypełniaczy czasu, dzięki czemu wizyta w Parku Rozrywki może potrwać cały dzień. Jednym z nich jest ogród botaniczny z ponad 250 gatunkami kaktusów, innym zoo, w którym znajdziemy między innymi lwy, żyrafy, krokodyle, nosorożce hieny czy surykatki. W zoo znajdziemy również oazy z innymi ciekawymi gatunkami. Zoo liczy ponad 200 gatunków różnych zwierząt.

kaktusy

Obsza Zoo jest niemal trzykrotnie większy od miasteczka westernowego, aby zregenerować siły można skorzystać ze strefy z basenami lub jednej z kilku dostępnych w obiekcie restauracji.

Podsumowanie

Oasys Mini Hollywood bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Jadąc tu nastawialiśmy się na to, że raczej nie poczujemy westernowego klimatu. Myliliśmy się! Panujący tu klimat jest świetny, szczególnie odczuć go można gdy całe miasteczko jest opustoszałe, bo wszyscy zgromadzeni są w saloonie na pokazie wokalnym, czy kiedy gromadzą się wokół centrum, aby oglądać odbywającą się w pełnym słońcu egzekucję złoczyńcy, który kilka minut wcześniej próbował obrabować bank.

Oprócz miasteczka westernowego, ciekawy dodatek stanowi zoo, które sprawia, że można tu spędzić praktycznie cały dzień, co rekompensuje dość drogie bilety. Warto wybrać się tu stosunkowo wcześnie, tuż po otwarciu, bo zwiedzanie szczególnie w okresie letnim może być dość wymagające. Samo miejsce powinno spodobać się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Komentarze

Komentarzy