Jezioro Jasne

jezioro jasneJezioro Jasne, znane też jako Jezioro Czyste, to wyjątkowe miejsce znajdujące się na Pojezierzu Iławskim. Jezioro swoją nazwę zawdzięcza niezwykle przejrzystej wodzie. Liczące 11 hektarów powierzchni jezioro ma tak czystą wodę, że jego dno jest w większości miejsc widoczne (średnia głębokość jeziora to około 8 metrów, światło dociera nawet na 14-15 metrów). Jezioro oraz przylegające do niego tereny tworzą Rezerwat Jasne, będący częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Mieliśmy okazję je zobaczyć podczas naszego wyjazdu na Pojezierze Iławskie.

Rezerwat Jasne – dojazd i zwiedzanie

adres: las niedaleko wsi Jeziorno, gmina Iława, Warmińsko-Mazurskie
współrzędne: GPS 53.746699, 19.566095 (parking), 53.742734, 19.551465 (rezerwat)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: bezpłatny
czas zwiedzania: 1-2 godziny (dojście do jeziora około 15 minut w jedną stronę)

Dojazd do rezerwatu

Rezerwat Jezioro Jasne znajduje się w lesie, około 1,1 km od drogi asfaltowej i parkingu, na którym można zostawić samochód. Parking leśny położony nieopodal wsi Jeziorno pomieści kilka samochodów. W tym miejscu zaczyna się też ścieżka edukacyjna przygotowana przez nadleśnictwo.

parking

Dojście

Aby dotrzeć do rezerwatu należy podążać około jednego kilometra prosto, utwardzoną leśną drogą, przez którą przebiega również ścieżka edukacyjna. Po około kilometrze, należy skręcić w prawo w drogę pożarową i iść jeszcze przez około 200 metrów, aż dojdziemy do Jeziora Jasnego. W tym miejscu rozpoczyna się też licząca 1,5 kilometra ścieżka, którą można obejść jezioro.

Dojście do rezerwatu odbywa się prostą drogą. Jedyną trudność może sprawić skrzyżowanie przy samym jeziorze, ponieważ nie ma tam znaków informujących, w którą stronę należy się udać. Należy skręcić w prawo, w drogę pożarową numer 15a, a po kilkudziesięciu metrach, po naszej lewej stronie ukaże się jezioro.

ciekawe drzewo

Rezerwat Jasne

Rezerwat Jasne ustanowiony został w roku 1988. Oprócz Jeziora Jasnego, w ramach rezerwatu, chronione jest również czterokrotnie mniejsze jezioro Luba oraz przyległe im torfowiska i drzewostany. Rezerwat ma łącznie 106,30 ha z czego 11 ha stanowi Jezioro Jasne, a 2,42 ha jezioro Luba.

jezioro jasne

Jeziora te bardzo się od siebie różnią, tworząc dwa odrębne ekosystemy. Jezioro Jasne jest niemal niezamieszkałe przez organizmy żywe, jezioro Luba bogate jest natomiast zarówno w faunę, jak i florę.

przejrzysta woda

Jezioro Jasne

Jezioro Jasne charakteryzuje się bardzo czystą i przejrzystą wodą. Swój wygląd zawdzięcza małej zawartości substancji odżywczych rozpuszczalnych w wodzie oraz wysokiemu natlenieniu. Jezioro ma też mało fosforu, który jest niezbędny do tego, aby rozwijały się glony oraz posiada wysoką kwasowość wynoszącą 4,3 ph (zbliżoną do ph piwa). Duża część wyprodukowanej w nim materii organicznej ulega mineralizacji i wraca do obiegu powodując, że niemal nie ma w nim osadów. Jeziora takie określane są jako oligotroficzne.

Jedynym z niewielu przedstawicieli fauny w jeziorze jest okoń karłowaty, którego głównym pożywieniem są inne okonie karłowate. Oprócz niego, na tafli jeziora czasem można zobaczyć czarno lub brązowogłowe kaczki – Gągoły.

Jezioro Jasne ma łącznie około 11 hektarów i ponad kilometr obwodu. Średnia głębokość jeziora to 8 metrów, a w najgłębszym punkcie sięga około 20 metrów. Światło w Jeziorze Jasnym dociera na około 15 metrów, przez co woda wydaje się tak przejrzysta, jakby jej nie było. Ze względu na możliwość zaburzenia jego ph, w jeziorze obowiązuje zakaz kąpieli.

czysta woda

Ciekawostka: Przed II Wojną Światową woda z Jeziora Jasnego wykorzystywana była do produkcji piwa w browarze w Iławie.

Podsumowanie

Rezerwat i Jezioro Jasne to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w okolicy. Jezioro robi wrażenie, jest to chyba najbardziej przejrzysty zbiornik wodny, jaki dotychczas widzieliśmy. Łatwe dojście sprawia, że śmiało można wybrać się tu z dziećmi. Wycieczka będzie spełniała też funkcję edukacyjną, dzięki tablicom z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi lasu, rozstawionym co kilkadziesiąt metrów przez całą drogę.

Komentarze

Komentarzy