Chroberz – zespół parkowo-pałacowy, przystań kajakowa i rzeka Nida

chroberz

Świętokrzyskie ma to szczęście, że przepływa przez niego uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek Polski – Nida. Liczący 151 km dopływ Wisły jest ciekiem wodnym niezwykle malowniczym i zachwycającym, szczególnie kiedy mamy możliwość zobaczyć go z góry. Cała Nida jest rajem dla kajakarzy, miłośników natury oraz fotografów. Jednym z miejsc, gdzie Nida jest bardzo widowiskowa jest Chroberz, niewielka miejscowość położona w gminie Złota. W miejscowości tej jest bardzo nowoczesna przystań kajakowa oraz zaplecze turystyczno-rekreacyjne, pozwalające spędzić miło czas w okolicznościach pięknej przyrody. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się też warty uwagi zespół pałacowo-parkowy udostępniony dla zwiedzających. To wszystko spowodowało, że zdecydowaliśmy się umieścić Chroberz jako jedno z miejsc projektu #OdkryjŚwiętokrzyskie.

rzeka nida chroberz

Przystań kajakowa Chroberz – informacje praktyczne

adres: ul. Chrobrego, Chroberz, współrzędne GPS 50.424935N, 20.558451E (parking)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia: całą dobę
wstęp: bezpłatny
pole namiotowe: bezpłatne
czas zwiedzania: uzależniony od indywidualnych preferencji

Przystań kajakowa w miejscowości Chroberz to świetnie zachowana inwestycja gminna sprzed kilku lat – wyposażona w plac zabaw, sanitariaty, pole biwakowe i boisko do piłki nożnej oraz altanę, świetnie nadającą się na piknik. Warto podkreślić, że ze wszystkich tych rzeczy turyści mogą korzystać bezpłatnie. Jeśli zamierzacie odwiedzić województwo świętokrzyskie z namiotem jest to świetne miejsce na nocleg.przystań kajakowa chroberz

Miejsce to jest też świetne do zrobienia sobie małego pit-stopu po drodze do innych pobliskich atrakcji opisanych przez nas w ramach projektu #OdkryjŚwiętokrzyskie. Rzut beretem od tego miejsca znajduje się Stradów z największym grodziskiem w Polsce, będącym w przeszłości prawdopodobnie stolicą państwa Wiślan. Warto oczywiście przypłynąć tu kajakiem np. z Rębowa czy Pińczowa.

Pałac Wielopolskich w Chrobrzu

W Chrobrzu oprócz niesamowitych widoków na Nidę i dobrego miejsca na odpoczynek (czy to dla podróżujących samochodem czy przemierzających Nidę kajakarzy) znajdziemy również jeszcze jedno ciekawe miejsce. Pałac Wielopolskich, mieszczący obecnie Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia. Wzniesiony w latach 1857–1860 późnoklasycystyczny pałac, park i kaplica udostępnione są dla zwiedzających również bezpłatnie.

pałac wielopolskich

Pałac Wielopolskich, fot. chroberz.info

adres: ul. Parkowa 14, Chroberz, współrzędne GPS 50.424935N, 20.558451E (parking)
cena parkingu: bezpłatny
godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek: nieczynne
środa: 11:00 – 17:00
czwartek: 11:00 – 17:00
piątek: 11:00 – 18:00
sobota: 11:00 – 18:00
niedziela: 11:00 – 18:00
od października do kwietnia otwarte krócej (do 16:00)
wstęp: bezpłatny (dobrowolne datki do skarbony)
czas zwiedzania: zwiedzanie pałacu z przewodnikiem 30-45 minut

Ze względu na to, że przewodnik nie zawsze jest na miejscu, warto zarezerwować wcześniej termin zwiedzania drogą telefoniczną (41 356 40 03 wewnętrzny 33 lub 504 088 785). W muzeum znajdziemy między innymi sale poświęcone kulturze rolnej XIX i XX wieku, salę poświęconą historii Wielopolskich czy salę pamięci Republiki Pińczowskiej.

pałac chroberz

Pałac Wielopolskich, fot. chroberz.info

Podsumowanie

Chroberz to niewielkie, ale ciekawe miejsce. Przystań kajakowa jest miejscem świetnie przystosowanym do tego, aby zatrzymać się tam i spędzić trochę czasu (lub nawet noc na bezpłatnym polu namiotowym) oraz obcować z przyrodą i podziwiać piękną rzekę Nidę. Będąc tu można udać się też do wartego uwagi zespołu parkowo-pałacowego mieszczącego muzeum.

Komentarze

Komentarzy