Nordkapp – Przylądek Północny

NordkappPrzylądek Północny, czy też inaczej Nordkapp (nor.) lub North Cape (ang.) uznawany przez wielu za północny kraniec Europy to bardzo popularny punkt wielu wypraw, podróży i wycieczek. Z całej Europy przybywa tu rocznie kilkaset tysięcy turystów przy użyciu przeróżnych środków transportu. Miejsce to jest celem zarówno pieszych wędrówek, wypraw rowerowych, motocyklowych, bądź samochodowych wycieczek. Nordkapp był również symbolicznym celem naszej wyprawy na Koło Podbiegunowe w lipcu 2016 roku.

Zanim wybierzecie się na Przylądek Północny warto przeczytać poniższy artykuł, postaramy się w nim przedstawić wskazówki dotyczące dojazdu, ceny biletów na Nordkapp oraz sposób, w jaki można dostać się na niego bezpłatnie i inne przydatne w podróży informacje.

Wszystkich wybierających się do Norwegii samochodem z pewnością zainteresuje też artykuły Samochodem do Norwegii oraz Co można przewieźć przez granicę z Norwegią? – przepisy celne.

Globus Nordkapp

Fotografia pod słynnym stojącym od 1978 roku na Przylądku Północnym jest nieodłącznym elementem wizyty niemal każdego przybywającego tu turysty.

Dojazd na Nordkapp

Przylądek Północny jest najdalej wysuniętym na północ miejscem w Europie, do którego można dojechać samochodem bez użycia promu czy łodzi. Aby to zrobić należy z miejscowości Olderfjord podążać na północ liczącą 128 kilometrów drogą E69.

Co prawda sam Nodkapp znajduje się na wyspie  Magerøya, ta jednak połączona jest ze stałym lądem mającym 6870 metrów długości podmorskim tunelem Nordkapptunnelen. Tunel, który schodzi aż 212 metrów poniżej poziomu morza został zbudowany w latach 1993-1999 i do połowy 2012 roku przejazd nim był płatny. Tunel ten charakteryzuje się dość dużym nachyleniem, jadąc od strony kontynentalnej będziemy około 3,5 kilometra zjeżdżać drogą o 9% nachyleniu, następnie trzeba pokonać podobnej długości wzniesienie o średnim nachyleniu 10%. W tunelu nawet latem mogą pojawiać się mgły i oblodzenia, czasem w przypadku, gdy dochodzi do jego zbyt dużego wychładzania zamykany jest specjalną bramą Kuldeport. Zamknięcie bramy sygnalizowane jest czerwonym światłem przed wjazdem do tunelu.

E69

Droga E69 kilkanaście kilometrów od Nordkappu.

Po pokonaniu Nordkapptunnelen przed podróżnymi chcącymi odwiedzić Przylądek Północny na drodze stanie jeszcze krótki 190 metrowy Sarnestunnelen oraz mierzący 4400 metrów długości Honningsvågtunnelen, którego nachylenie jest jednak niewielkie, a warunki panujące wewnątrz są takie same lub lepsze niż we wcześniej opisanym tunelu. Ciekawostką jest, że Sarnestunnelen to najdalej wysunięty na świecie na północ tunel.

Renifery Przylądek Północny

W okolicach Przylądka Północnego nie jest trudno natknąć się na niewielkie stada reniferów.

Po pokonaniu tuneli należy cały czas podążać drogą E69, która ciągnie się aż do samego parkingu na Przylądku Północnym, chcący na nim zaparkować będą jednak musieli słono za to zapłacić (o tym niżej w części o cenach wstępu na Nordkapp). Ostatnie kilometry drogi E69 mają wzniesienia nieprzekraczające 10%, oprócz samochodów łatwo spotkać tu również duże grupy rowerzystów oraz pieszych. Samochód można zostawić też na znajdującym się 6 kilometrów wcześniej parkingu, który jest bezpłatny (jego współrzędne geograficzne to 71°07’18.3″N 25°42’33.3″E), a resztę trasy pokonać pieszo. Z tego parkingu można również rozpocząć około 9 kilometrową wędrówkę na Przylądek Knivskjellodden, który jest bardziej wysunięty na północ od Przylądka Północnego. Znajduje się on jednak dużo niżej i widok z niego jest gorszy.

Nordkapp parking

Przedostatni parking na drodze E69. Z tego miejsca do Przylądka Północnego jest już tylko 6 km.

Ostatni odcinek drogi E69 zimą teoretycznie jest zamknięty, a przejazd nim odbywać może się jedynie w konwojach. O tym jak dojechać na Nordkapp zimą możecie przeczytać na oficjalnej stronie przylądka.

Godziny otwarcia

Wybierając się na Przylądek Północny należy pamiętać, że możliwość wejścia na niego jest ograniczona w zależności od pory roku. Nordkapp otwarty dla podróżnych najdłużej jest późną wiosną i wczesnym latem kiedy można odwiedzać go w ciągu 14 godzin na dobę. Najkrócej, bo tylko 4 godziny można podziwiać go od początku września do połowy maja.

 • 18 maj – 17 sierpnia godziny otwarcia 11:00 – 1:00 (w nocy)
 • 18 sierpnia – 31 sierpnia godziny otwarcia 11:00 – 22:00
 • 1 września – 17 maja godziny otwarcia 11:00 – 15:00
Zdjęcie zrobione na Nordkappie 11 lipca około godziny 22:30. Słońce było w tym momencie najniżej, później zaczęło się stopniowo podnosić.

Zdjęcie zrobione na Nordkappie 11 lipca około godziny 22:30. Słońce było w tym momencie najniżej, później zaczęło się stopniowo podnosić.

Planując swoją wizytę na przylądku warto wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne panujące danego dnia. Ciekawym przeżyciem jest również wizyta w godzinach nocnych. Latem nawet o godzinie 24:00 będziemy mogli ujrzeć piękne wzbijające się do góry słońce, które nigdy nie zachodzi o tej porze roku.

Ceny biletów na Nordkapp

Bilet pełny (zawiera parking, wejście na przylądek, możliwość obejrzenia filmu i wszystkich wystaw, wielokrotny wstęp przez 24 godziny):

 • Dorośli 260 NOK (ok. 130 zł)
 • Studenci 160 NOK (ok. 80 zł)
 • Dzieci do 15 roku życia 90 NOK (ok. 45 zł)
 • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 610 NOK (ok 305 zł)

Bilet częściowy (zawiera parking, wejście na przylądek, ważny 12 godzin):

 • Dorośli 170 NOK (ok. 85 zł)
 • Studenci 110 NOK (ok. 55 zł)
 • Dzieci do 15 roku życia 55 NOK (ok. 22,5 zł)
 • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 390 NOK (ok 195 zł)

Odwiedzający Nordkapp mają do wyboru dwa rodzaje biletów. Bilet pełny ważny 24 godziny i uprawniający do wejścia do wszystkich obiektów znajdujących się na przylądku oraz 12 godzinny bilet, którego posiadacze mogą mieć ograniczony dostęp do niektórych wystaw. Oba bilety uprawniają do wjechania samochodem na najdalej na północ wysunięty parking świata. Bilety na Przylądek są stosunkowo drogie, więc warto skorzystać z  możliwości bezpłatnego wejścia na Nordkapp, o czym można przeczytać poniżej.

Jak za darmo wejść na Nordkapp?

Norwegowie bardzo dbają o środowisko, co pokazuje między innymi ich stosunek do odwiedzających Nordkapp. Osoby odwiedzające przylądek pieszo, rowerem lub innym niezmotoryzowanym środkiem transportu mogą na Nordkapp wejść bezpłatnie. Zostawiając więc samochód przed Przylądkiem można zaoszczędzić całkiem sporą kwotę kosztem kilku kilometrów wędrówki.

Niekomercyjne grupy (np. kluby rowerowe) również mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wejścia.

Spanie na dziko na Przylądku Północnym

Nasz nocleg dziewiątego dnia był jak dotychczas najpiękniejszy!

Nasz nocleg dziewiątego dnia był jak dotychczas najpiękniejszy!

O ile na samym Przylądku Północnym ciężko było by znaleźć miejsce do rozbicia namiotu, o tyle na samej wyspie Mageroya jest kilka miejsc, gdzie można zostawić samochód i rozbić namiot. My podczas naszej wyprawy na Koło Podbiegunowe spaliśmy na parkingu przy punkcie widokowym około 16 kilometrów od Nordkappu. Było to jedno z najpiękniejszych miejsc, w jakich dotychczas przyszło nam spać. Parking znajduje się bezpośrednio przy drodze E69 a jego współrzędne geograficzne to 71°03’25.4″N 25°45’49.5″E.

Parking i punkt widokowy na którym spaliśmy po odwiedzeniu Przylądka Północnego zaznaczony na mapie.

Parking i punkt widokowy na którym spaliśmy po odwiedzeniu Przylądka Północnego zaznaczony na mapie.

Komentarze

Komentarzy