Winiety w Słowenii wymagane są, aby legalnie poruszać się autostradami. Podobnie jak w przypadku Bułgarii czy Szwajcarii, winiety przyjmują formę naklejki na szybę. Z tego artykułu dowiesz się ile kosztują winiety w Słowenii, na jakich drogach są wymagane, jakie są kategorie samochodów, gdzie można je kupić oraz co grozi za ich brak.
Jeśli wybierasz się samochodem do Słowenii, prawdopodobnie będziesz musiał przejechać również przez Czechy i Austrię lub Słowację i Węgry. W tych krajach również obowiązują winiety, więcej na temat winiet znajdziesz w dziale Winiety i opłaty drogowe w Europie.
Czy winiety w Słowenii są obowiązkowe?
Winiety w Słowenii nie są obowiązkowe. Należy je jednak posiadać, aby legalnie poruszać się po prawie 700 kilometrach autostrad. Jeśli chcemy więc szybko i sprawnie przejechać przez ten górzysty kraj, musimy zakupić winiety. Poniżej prezentujemy mapę, na której zaznaczone zostały odcinki dróg, gdzie wymagana jest winieta.
Oprócz konieczności posiadania winiet do poruszania się autostradami, w Słowenii płatny jest również przejazd jednym tunelem (Karavanke tunnel), który znajduje się w północno-zachodniej części kraju (zaznaczony został kolorem bordowym). Opłata za tunel dla pojazdów do 3,5 tony wynosi 7,4 euro. Tunel można ominąć nadrabiając około 40 kilometrów i wjeżdżając do Słowenii od strony Włoch. Wybierając tę drogę warto zrobić sobie postój przy pięknych polodowcowych jeziorach Laghi di Fusine (więcej w artykule).
Jakie są rodzaje winiet w Słowenii?
W Słowenii występują trzy rodzaj winiet dla pojazdów do 3,5 tony:
- winieta kategorii 1 przeznaczona dla motocykli,
- winieta kategorii A2 przeznaczona dla samochodów (w tym kamperów) posiadających dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 3,5 tony oraz przednią oś na wysokości niższej niż 1,3m,
- winieta kategorii B2 przeznaczona dla samochodów posiadających dopuszczalną masę całkowitą nie większą niż 3,5 tony oraz przednią oś na wysokości wyższej niż 1,3m.
Winiety A2 oraz B2 ponadto uprawniają do ciągnięcia przyczepy (np. campingowej) o ile DMC całego zestawu nie przekracza 3,5 tony.
W Słowenii ze względu na ważność wyróżniamy cztery rodzaje winiet:
- 7-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 7 kolejnych dni kalendarzowych (jeśli zakupimy winietę 9 października będzie ona ważna do 15 października do godziny 23:59).
- miesięczną, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie, do dnia o takim samym numerze w kolejnym miesiącu (jeśli zakupimy winietę 2 kwietnia będzie ona ważna do 2 maja). Jeśli kolejny miesiąc ma mniej dni, winieta ważna jest do końca tego miesiąca (jeśli winietę kupimy 31 stycznia, będzie ona ważna do 28 lutego)
- półroczną, dostępną tylko dla motocykli, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie, do dnia o takim samym numerze za 6 miesięcy (jeśli zakupimy winietę 20 stycznia będzie ona ważna do 20 lipca). Jeśli ostatni miesiąc ma mniej dni, winieta ważna jest do końca tego miesiąca.
- roczną, ważną od dnia zakupu (najwcześniej od 1 grudnia roku poprzedzającego) do 31 stycznia kolejnego roku. Winieta roczna kupiona od stycznia do listopada 2020 będzie więc ważna do 31 stycznia 2021 roku, jeśli kupimy ją w grudniu to pozostanie ważna aż do 31 stycznia 2022.
Ile kosztują winiety w Słowenii?
Winiety w Słowenii są dość drogie, biorąc pod uwagę rozmiar tego kraju. Cena oczywiście zależy od długości winiety oraz kategorii naszego pojazdu. Poniżej znajdują się ceny oficjalnie obowiązujące na terenie Słowenii.
Kategoria (pojazd) | winieta 7-dniowa | winieta miesięczna | winieta półroczna | winieta roczna |
---|---|---|---|---|
Motocykl | 7,5 euro | - | 30 euro | 55 euro |
A2 (samochody o DMC <3,5 tony oraz przedniej osi <1,3m) | 15 euro | 30 euro | - | 110 euro |
B2 (samochody o DMC <3,5 tony oraz przedniej osi >1,3m) | 30 euro | 60 euro | - | 220 euro |
Gdzie kupić winiety w Słowenii?
Winiety w Słowenii możemy kupić w jednym z wielu oficjalnych punktów sprzedaży. Najwygodniej winietę będzie kupić na stacjach benzynowych, zaraz po przekroczeniu granicy. Na stacjach ceny winiet powinny być takie jak przedstawione powyżej. Punkty kontroli znajdują się zawsze dopiero po pierwszym punkcie gdzie można kupić winietę. Winiety dostępne są też między innymi na poczcie, czy w sklepach SPAR.
Zdecydowanie odradzamy zamawianie winiety wcześniej w Polsce przez różnych pośredników, którzy pobierają zazwyczaj dość duże prowizje.
Zachęcamy do obejrzenia naszego najnowszego vloga:
Wypełnienie i naklejenie winiety
Po zakupie winiety należy ją przedziurkować. Dziurkowania w większości przypadków dokonuje sprzedawca, który pyta nas od kiedy winieta ma być ważna. Jeśli chcemy zakupić winietę do użycia w przyszłości to przed jej naklejeniem należy przedziurkować ją samodzielnie. Dziurkowaniu podlegają winiety tygodniowe, miesięczne i półroczne. Nie dziurkuje się winiet rocznych, ponieważ ich ważność jest z góry ustalona.
Dziurkowanie jest dość intuicyjne. Przedziurkować należy datę, od której zaczniemy używać winiety. Miesiące oznaczone są cyframi rzymskimi od I do XII, dni natomiast cyframi arabskimi od 1 do 31. Jeśli chcemy więc aby winieta obowiązywała od 14 czerwca dziurkujemy rzymską cyfrę VI oznaczającą miesiąc oraz arabską cyfrę 14 oznaczającą dzień
Po przedziurkowaniu winiety należy nakleić ją po lewej stronie wewnętrznej części przedniej szyby (od strony kierowcy). W miejscu gdzie będzie widoczna z zewnątrz.
Mandat za brak winiety w Słowenii
Jeśli na odcinku, gdzie wymagana jest winieta zatrzyma nas policja lub kontrola DARS, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia mandatu płatnego na miejscu, w wysokości od 300 euro. Wjeżdżając na płatne drogi koniecznie pamiętajcie więc o zakupie winiety!
Lista samochodów, które powinny korzystać z winiety B2
Słoweński operator udostępnił listę zmierzonych samochodów, których przednia oś według pomiarów posiada więcej niż 1,3 metra. Jeśli nasz samochód znajduje się na poniższej liście powinniśmy kupić taką właśnie winietę. Należy przy tym pamiętać, że jest to lista tylko niektórych samochodów i nawet jeśli naszego pojazdu na niej nie ma, a jego wysokość na przedniej osi wynosi ponad 1,3 metra to również powinniśmy kupić taką winietę.
- Citroen C25
- Citroen Jumper
- Citroen Jumpy
- Fiat Ducato
- Fiat Talento
- Ford Transit
- Ford Tourneo Custom
- Ford Wag Onnicar
- Ford Transit Custom
- Hyundai H100, H350
- Iveco Daily
- Kia K (2500, 2700 ecc.)
- Kia Pregio
- Kia Besta
- Kia Towner
- Man TGE
- Mazda E 2200 i E 2200 Kombi
- Mercedes TN/T1, 100 i inne starsze modele (207D, 209D, 307D, 308D, 406D ecc.)
- Mercedes Sprinter
- Mitsubishi Canter
- Nissan Urvan
- Nissan Vanette
- Nissan Cabstar
- Nissan Interstar
- Nissan Primastar
- Nissan Trade
- Nissan NV 400
- Nissan Atleon
- Opel Arena
- Opel Movano
- Opel Vivaro
- Peugeot J5
- Peugeot Boxer
- Peugeot Expert (od modelowego roku 2016 dalej): CZ02 (wszystkie ze znakiem L3),
- Peugeot Expert blue HDi 120 (wszystkie)
- Peugeot Traveller (od modelowego roku 2016 dalej): CZ24, GA04 1.6 Blue HDi 95, 2.0 Blue HDi 150, 2.0 Blue HDi 180
- Piaggio Porter
- Renault Master
- Renault Trafic
- Renault B – 120.65
- Renault Maxity
- Renault Mascott
- Suzuki Carry
- Toyota Dyna
- Toyota Hiace
- Vlokswagen LT
- Vlokswagen Crafter
- Vlokswagen Transporter T1 – T7
- Vlokswagen Caravelle
- Vlokswagen Multivan