Winiety Rumunia 2020 – poradnik

winiety RumuniaWiniety w Rumunii są wymagane do poruszania się wszystkimi drogami. Nie ma możliwości przejechania legalnie przez Rumunię bez wykupienia winiety. Na szczęście Rumuńskie winiety należą do najtańszych w Europie. Z tego artykułu dowiesz się ile kosztują winiety w Rumunii, gdzie je kupić oraz co grozi za przejazd przez Rumunię bez ważnej winiety.

Jeśli wybierasz się do Rumunii, koniecznie zajrzyj do artykułu Samochodem do Rumunii – co warto wiedzieć, gdzie zamieściliśmy informacje dla kierowców, takie jak wymagane dokumenty, przepisy oraz limity przewozu alkoholu i papierosów przez rumuńską granicę. Jeśli zamierzasz w Rumunii zatrzymać się dłużej, z pewnością zainteresuje Cię również artykuł Ceny w Rumunii.

Czy winiety w Rumunii są obowiązkowe?

Wybierając się samochodem do Rumunii musimy pamiętać o konieczności zakupu winiety. Winiety w Rumunii są obowiązkowe i wymagane są do poruszania się po całym kraju. Nie ma więc możliwości legalnego przejechania samochodem przez Rumunię bez zakupu winiety. W lepszej sytuacji są kierowcy jednośladów. Motocykle w Rumunii nie potrzebują winiety.

Jakie są rodzaje winiet w Rumunii?

W Rumunii występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów osobowych, kategoria A obejmuje samochody osobowe do maksymalnie 9 miejsc. Samochody flotowe/transportowe oraz posiadające więcej niż 9 miejsc będą musiały posiadać inny typ winiety.

W Rumunii wyróżniamy cztery rodzaje winiet ze względu na ważność:

  • 7-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 7 kolejnych dni kalendarzowych (jeśli zakupimy winietę 8 czerwca będzie ona ważna do 14 czerwca do godziny 23:59).
  • 30-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 30 kolejnych dni kalendarzowych (jeśli zakupimy winietę 9 stycznia będzie ona ważna do 7 lutego do godziny 23:59).
  • 90-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 90 kolejnych dni kalendarzowych (jeśli zakupimy winietę 21 stycznia będzie ona ważna do 20 kwietnia do godziny 23:59).
  • 12-miesięczną, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie przez 365 kolejnych dni kalendarzowych (jeśli zakupimy winietę 12 kwietnia 2020 będzie ona ważna do 11 kwietnia 2021 do godziny 23:59).

Ile kosztują winiety w Rumunii?

Mimo iż obowiązującą walutą w Rumunii jest lej rumuński (RON) to ceny winiet podawane są w euro, a ich cena w RON zmienia się wraz ze zmianami kursu. W 2020 roku nie było podwyżek cen.

Ceny winiet dla samochodów osobowych w Rumunii:

  • winieta 7-dniowa kosztuje 3 euro (ok. 12,60 zł)
  • winieta 30-dniowa kosztuje 7 euro (ok. 29,40 zł)
  • winieta 90-dniowa kosztuje 13 euro (ok. 54,60 zł)
  • winieta 12-miesięczna kosztuje 28 euro (ok. 117,60 zł)
ceny winiet w Rumunii

Panel zakupu winiet na stronie rumuńskiego operatora.

Winiety uprawniają do poruszania się wszystkimi kategoriami dróg, dodatkowe opłaty pobierane są jedynie za przekraczanie mostów na Dunaju, płatny (6 euro) jest również most łączący Rumunię z Bułgarią na przejściu granicznym Ruse-Giurgiu.

Gdzie kupić winiety w Rumunii?

Winiety najlepiej kupić zaraz po przekroczeniu granicy na stacjach benzynowych lub w punktach sprzedaży oznaczonych jako Rovigniette lub Rovinieta. Winiety można zakupić też wcześniej na stronie internetowej rumuńskiego operatora, niestety strona nie jest dostępna w języku polskim. Osobiście zawsze kupujemy winiety dopiero po przekroczeniu granicy.

Winieta nie ma formy fizycznej, od 2010 roku w Rumunii obowiązują jedynie winiety w formie elektronicznej. Kupując winietę otrzymamy jednak kwitek, który trzeba mieć ze sobą na wypadek kontroli. Nas dwukrotnie proszono o pokazanie tego kwitka przy przekraczaniu płatnych mostów.

Mandat za brak winiety w Rumunii

Mandat za brak winiety w Rumunii, w przypadku samochodu osobowego to przynajmniej 250 lejów, czyli około 250 zł. Warto więc pamiętać o zakupie winiety wjeżdżając do Rumunii, bo jest to kwota, która pozwoliłaby na zakup prawie 20 winiet tygodniowych.

Komentarze

Komentarzy